Auguste Rodin Kimdir, Auguste Rodin Kim?

François-Auguste Rodin, (1840 Paris – 24 Kasım, 1917) Fransız Heykeltraş.

Hayatı 1848 yılında Rodin, Fréres de la Doctrinee Chrétienne adlı okula kabul edilir. 1850’de okulu bırakıp çizim yapmaya başlayan Rodin 1855’te Heykel çalışmalarına başlar. Yedi yıl sonra 25 yaşındakı kız kardeşi Marianın ölümü onu çok etkiler ve rahip adayı olmak üzere Péres du Trés Saint Sacremente kaydolur.
1864’te Musée dHistoire Naturellede heykeltraş Baryenin kursuna katılır. Carrier-Belleuse ile dekoratif işler üzerine çalışmaya başlar. Terzi Rose Beuret ile tanışır ve ona işlerinde yardımcı olur. “Kırık Burunlu Adam” adlı çalışması salon tarafından reddedilir.
Rodin ve Roseun oğlu, Auguste-Eugéne Beuret 1866’da doğar. 1870 yılında Fransa ve Prusya arasında savaş başlaması ile Carrier-Belleuse sayesinde Belçikaya gider ve orada Carrier-Belleuse ile beraber Belçika Borsasının dekorasyonu üzerinde çalışırlar. 1873 Antoine-Joseph van Rasbourg ile ortak olur. Carrier-Belleuseun Parise dönmesiyle, ortak çalışmaları sona erer.
Gezmek üzere 1876 yılında gittiği İtalyada kalır. Floransada Michelangelo üzerine incelemeler yapar. Mağlup adı altında, Tunçun Çağı (1877) adlı çalışmasını Cercle Artistique, Brükselde ve daha sonra Paris Salonunda, 1870 savaşını anmak üzere sergiler. İnsan üzerinden birebir alçı yapmakla suçlanır, ancak meslektaşlarının verdiği ifadelerle temize çıkar.
Fransız hükümeti, Tunçun Çağını satın alır (1880) ve Rodinin tamamlaması 40 yıl süren, Cehennemin Kapılarını sipariş eder. 1887 yılında Rodin, Légion dhonneur tarafından şovalye ilan edilir.

Kariyeri 

Düşünen adam heykeli, (1879–1889)

1882 Yazar ve ressam arkadaşlarından oluşan bir büst heykel serisine başlayan heykeltraş bir yıl sonra Camille Claudel ile tanışır ve aralarında bir ilişki başlar. 1891 Balzac Anıtı sipariş edilir. Victor Hugo projesi reddedilir.1893 Société Nationale des Beaux-Arts Heykel Bölümünün Başkanı olur. 1895 Caliasin Sakinleri adlı çalışmasına başlar. Puvis de Chavanne cemiyetinin başkanı olur.
1898 Balzac ve Öpücük adlı eserler Champ-de-Marsdeki Galérie des Machinesde sergilenir. Société des Gens de Lettres Balzac çalışmasını reddeder. 1900 Place de LAlmada Pavilion Rodini açar. Bu girişim çok başarılı olur ve sergilenen 150 yapıt ona uluslararası bir ün getirir. 1901 Venedik Bienalinde ve Üçüncü Berlin Secessionda yer alır.
1903 Légion dhonneurun başına geçer. Isaodra Duncan Rodin için çıplak dans eder. Uluslararası Ressam, Heykeltraş ve Baskı Sanatçıları Derneğinin başkanı olur. Berlin, Londra, Venedik ve New Yorkta sergileri olur. Düşünen Adam adlı eseri 1906’da Panteonun önüne yerleştirilir.
1908 İngiltere Kralı Edward VII, Rodini ziyaret eder. New Yorktaki Metropolitan Müzesi, Rodinin birçok eserini koleksiyonuna dahil eder. 1914’te Charles Mauricein yardımıyla Fransanın Katedralleri adlı kitabı yayınlanır ve çok takdir toplar. Rodin 1916’da eserlerini Fransız hükümetine bağışlar, böylece etrafında olan ve mirasıyla ilgilenen kadınların ilgisinden de kurtulmuş olur.