Doğum hakkında merak edilenler

doğumbaş

Anne adayları genellikle doğuma giderken akıllarında binlerce soru olur. Daha önceki doğumlarını anlatanlardan kalma korku dolu hikayeler, beyinleri doğum yaklaştıkça sarar durur. Biz mailce olarak size doğrusunu anlatım dedik. İşte, doğum hakkında merak edilenler ;

1

Doğum yaparken dışkımı kaçıracakmıyım ? bebeğin başı doğum kanalına girip rektuma baskı yaptığında mutlaka dışkı dışarıya kaçar. Doğumunuz acil değilse, lavman ile bağırsaklar boşaltılır. Eğer, acil doğum yapıyorsanız bundan asla çekinmeyin çünkü bu doğal bir durumdur ve doktorlar, hemşireler alışkındır. Merak etmeyin, hemşireniz size yardımcı olacaktır.

2

Doğuma girerken, tüylerimi almalımıyım? Öncelikle şunu söyleyelim, genetal bölgenizde tüy olması doğuma bir etki sağlamamaktadır.Hatta doktorlar, o bölgenin makasla kısaltılması taraftarıdırlar. Doktor ve hemşirelerin dikkatini bile çekmeyen bu durum için endişeye gerek yoktur.

3

Doğum esnasında çırılçıplak mı kalacağım ?  Doğum sırasında inanın üstünüzde olanlar sizi ve hiç kimseyi ilgilendirmeyecek ama çok utanıyorsanız, özel bir doğum kıyafeti giyebilirsiniz.

4

Epizyotomi çok acı verir mi ? Epizyotomi, bebeği dışarıya rahat çıkarmak için vajina ile anüsün arasına kesik atmaktır. Hiç merak etmeyin. Lokal anestezi verilerek yapılan bu uygulama eğer ihtiyacınız varsa uygulanmaktadır. Hiç bir şey hissetmeyeceksiniz.

5

Epidural uygulaması çok canımı yakar mı? Rahim açıklığınız yaklaşık 4 cm’e ulaştığında epidural anestezi uygulanmaktadır. Bir katater yardımıyla bel bölgesinden ciltten omurlar arasına yerleşilir. Enjektör yardımıyla lokal anestezi yapılır. Bu uygulama son derece ağrısız ve konforlu bir işlemdir. İşlemi yapan anestezi doktorunun uzmanlığına göre hafif ve korkulacak bir olay değildir. Katater belinize yerleşince bacağınızda elektrik çarpması gibi hafif bir ağrı hissedersiniz.

6

Eşim doğuma girmeli mi? benden soğur mu ? Bazı eşler, doğuma girince eşlerine olan saygılarını daha fazla arttırmaktadır. Bazıları ise bu eyleme dayanamamaktadır. Bu kararı birlikte vermekte fayda vardır.

8