Gideon Sundback kimdir ve Gideon Sundback hayatı

 

Gideon Sundback Smaland’daki Vaggeryd yakınlarında 1880 yılında doğdu. Babası varlıklı sahipleri oldu. Fermarı iyileştirmek için çalıştı ve Insanlar hayvan derileri kullanacak kumaş elbise hazırladı.

Gideon Sundback Bingen am Rhein mühendisliği Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nde okudu. O Whitcomb Judson ortağı Peter Aronson kızı ile evlendi. O Amerika Birleşik Devletleri Sundback Sundback onun adını yazdı.

Onun en ünlü buluşu üzerine bir yıl geçirdikten sonra, 1913 yılında modern fermar dir. Ancak fermarı buluşun yalnızca tek başına Sundback bağlı değildir. Mucit Elias Howe, Whitcomb Judson, Max Wolff, ya da bu yeni sistem olarak çalışan zamanını önce. Ancak Sundback giyim ve diğer alanlar için kullanılan bir fermarı icat eden ilk kişi oldu. İlk olarak, fermarı sadece çizme ve tütün keselerinde edinilebilir kullanıldı, ancak birkaç iyileştirmeler (Sundback kendisi tarafından kısmen) sonra onun önemli bir bileşeni olarak tekstil sektöründe 1930 yılından itibaren olmuştur.

FERMUARIN İCADI

Fermuar’ın bulunuşu aslında bir zaruriyetten kaynaklandı. 1. Dünya Savaşından önce insanlar

giysilerini iri ve kapanması zor olan düğme ile kapatmaya çalışırlardı.Bu sırada ortaya çıkan

Whitcomb L.Judson , Chicago’lu bir makine mühendisiydi. Judson o yıllarda Tramvay ve otomobil

gelişmelerini incelemekte ve başarılı buluşlara imza atmaktaydı. 1891 yılında Judson, “ayakkabılar için kilit açıcı ” buluşuyla ortaya çıktı.

Ancak Judson’un buluşunda birçok tasarım hatası vardı. Yaratıcı zeka’nın bir ürünü olan buluş kaba ve kullanışsız olduğu için tutulmadı. Judson’un şirketinde çalışan Gideon Soundback isimli İsveçli bir genç mühendis “Kancasız20″ isimli buluşuyla büyük ilerleme yaptı. Esnek ve güvenilir olması için bağlayıcıların küçük olması gerektiğini farketti. 1913′e kadar bu doğrultuda hareket ederek buluşunu geliştirdi.

Gideon Sundback’a Google’nin hediyesi, Gideon Sundback’in 132. dogumgünü, Gideon Sundback Kimdir? Gideon Sundbackiçin Google2den Doodle, Gideon Sundback hakkında bilinmesi gerekenler, Gideon Sundback Vikipedi, Gideon Sundback kim? Gideon Sundback hakkında bilinmesi gerekenler…