Grup AC/DC kimdir


AC/DC / Müzik Grubu

AC/DC Angus and Malcolm Young kardeşler tarafından 1973 yılında Sydney’de kurulmuş Avustralyalı hard rock grubudur. Her ne kadar grup hard rock ve heavy metalin öncülerinden kabul edilse de[1][2] grup üyeleri yaptıkları müziği rock and roll olarak tanımlamaktadır.

Grubun ilk albümü High Voltage 1975 yılında yayımlayana kadar kadrosunda birçok değişiklik yaşadı. 1977 yılında basçı Mark Evans’ın yerine Cliff Williams’ın geldi. 1979 yılında grup büyük başarı sağlayan Highway to Hell adlı albümünü yayımladı. 19 Şubat 1980 günü grubun solisti Bon Scott yüksek miktarda alkol aldıktan sonra öldü. Grup kısa bir süre müziği bırakmayı düşündüyse de sonunda Scott’ın yerine Geordie grubundan Brian Johnson’ı kadrosuna katarak yoluna devam etti. Aynı yıl grup bugüne kadar en fazla satış yapan Back in Black albümünü yayımladı.

Grubun bir sonraki albümü For Those About to Rock We Salute You da büyük başarı sağladı ve grup bu albümle ilk defa ABD’de bir numaraya yükseldi. Grubun popülaritesi 1983 yılında davulcu Phil Rudd’ın gruptan ayrılmasının ardından azalmaya başladı. 1990 yılında çıkan The Razors Edge albümüne kadar grubun albüm satışları düşük kaldı. Phil Rudd 1994 yılında gruba döndü ve 1995 yılında çıkan Ballbreaker albümünde yer aldı. 2000 yılında Stiff Upper Lip piyasaya çıktı ve eleştirmenler tarafından beğenildi. Grubun son albümü Black Ice 20 Ekim 2008 tarihinde piyasaya çıkmış ve bu albümle grup Back in Black’ten bu yana Birleşik Krallık’ta ilk defa bir numaraya yükselmiştir.[4][5][6]

AC/DC bugüne kadar 69 milyonu ABD’de olmak üzere[7] dünya çapında 200 milyonun üzerinde albüm satmıştır.[8] Back in Black albümünün dünya çapında 42 milyon sattığı tahmin edilmektedir.[9] Albüm ABD’de 22 milyon adet satarak[10] bu ülkede en fazla satış yapan beşinci albüm olmuştur. AC/DC VH1 müzik kanalının “Hard Rock’ın en büyük 100 sanatçısı” sıralamasından dördüncü sırada[11] ve MTV’nin “Tüm zamanların en büyük heavy metal grupları” listesinde de yedinci sırada yer almıştır.[12] 2004 yılında ise grup Rolling Stone dergisinin “Tüm zamanların en büyük 100 sanatçısı” listesinde 72. sırada yer almıştır.

Şarkıları

Ain’t No Fun (Waiting Round To Be A Millionaire)

All Screwed Up

Alright Tonight

Are You Ready

Baby, Please Don’t Go

Back In Business

Back in Black

Back Seat Confidential

Bad Boy Boogie

Badlands

Ballbreaker

Beating Around The Bush

Bedlam In Belgium

Big Balls

Big Gun

Bonny

Boogie Man

Borrowed Time