Haşhaş nedir ve kullanım alanları

haşhaş nedir

Haşhaş, gelincikler familyası üyesidir. Yapraklar oval, uçlara doğru sivridir. Boyları yaklaşık 1.5 metreye varabilen, çiçekleri yeşil, tabanı kırmızıdır. Taç yaprakları beyaz, pembe, kırmızı olabilir. Çiçekler döküldükten sonra, ortasında olan göbek büyür ve beyaz öz akımı başlar. Bu maddeye afyon denilir.

haş haş

Yazları kurak ve sıcak, kışları az yağmur alan bölgelerde yetişir. Haşhaş, her sene 1 kez ürün verir. Haşhaş üretiminde ülkemiz Hindistan’dan sonra 2. sıradadır. Bu bitki ilaç endüstrisinde uyuşturucu içeren ilaçların yapımında kullanılır.  Üretimi yasaktır fakat Toprak Mahsülleri Ofisi tarafından takip edilerek kısıtlı üretilir. Uşak, Kütahya, afyon, Antalya ve Isparta’da yetiştirilmektedir. TMO yetiştirilen tüm ürünü almaktadır. Çiftçiler, ellerinde tohum bırakarak, bir sonraki yıl üretim yapmakta ve tohum yağından kaliteli yağ üretmektedir.

Haşhaş tohumunun yarısı yağdır. Bu nedenle, kaliteli yemeklik yağ ve sabun üretiminde kullanılır. Kurutulmuş haşhaş yaprakları merhem olarak, ağrı kesici şeklinde kullanılır. Pastanelerde ve evlerde kurabiyeler ve keklerde kullanılır. Haşhaş, solunumu yavaşlatır, zihni bulanıklaştırır ve karar verme yetisini alır. Bu nedenle denetimli olarak kullanılır.