İlk asansör

Yolcu taşıyan ilk asansör, 1743 yılında versailles sarayı’nda, kral xv. louis’nin özel dairesine monte edildi. Kral, ikinci katta metresi bayan chateauroux için bir daire hazırlatmıştı.
Kendi dairesi ise bir alt kattaydı. Canı istediğinde basitçe ve çabuk şekilde bir üst kata çıkabilmek için bu asansör projesini gerçekleştirdi. Binanın dışında olan asansöre kral, dairesinin balkonundan biniyordu.
“Uçan iskemle” diye isimlendirilen bu ilk asansör, bazı ağırlık dengeleriyle hareket ediyor ve insan gücüyle çalışıyordu.
Bir iş merkezine yerleştirilen ilk asansör ise elisha graves otis tarafından yapıldı.
Bu asansör, 23 mart 1857 günü, new york’un broadway semtinde beş katlı bir binaya takıldı.
Daha önceleri yük taşıyan asansörler yapan otis, tıpkı zamanda insan taşıyan ilk asansörleride üretti. Broadway’eyerleştirilen ilk asansörün maliyeti 300 doları bulmuştu. Asansör takılan ilk otel ise, new york’taki
altı katlı “fifth avenue hotel”dır. Asansör, 23 ağustos 1859 günü bostonlu o. tuft tarafından takıldı.
1868 yılında, new york’taki equitable life assurance building’e asansör takıldı ve bu bir işhanına takılan ilk asansör oldu. Yüksek hızlı ilk grup asansörler de yine new york’ ta, 1879 yılı eylül ayında otis elevator co. tarafından boreel binasına yerleştirildi. Bu asansörler, tıpkı anda hareket eden dört birimden oluşuyorlardı. Yüksek hızlı asansörlerin bulunması, abd’de şehircılık ve mimarinin yeni boyutlar kazanmasına neden oldu. O güne değin, yatay olarak büyüyen kentler, dikey olarak büyümeye başladılar. Başta new york olmak üzere pekçok kentte çok katlı binalar hızla çoğaldı. Teknik olarak çok uzun yıllar önce düşünülen gökdelenler, yüksek hızlı asansörün bulunuşuyla yaşama geçirildi.
1880 yılında, manheim endüstri sergisi’nde, siemens ve halske şirketi, 22 metre yüksekliğinde bir binaya ilk elektrikli asansörü yerleştirdiler. Bir ay boyunca hiç arıza yapmadan çalışan bu asansör, bu müddet içerisinde 8 bin kişiye hizmet verdi.