Miriam Makeba (Afrika Ana) Kimdir Hayatı Biyografisi Resimleri

Miriam Makeba (Afrika Ana) doğum tarihi ne zaman doğdu ve öldü,

Miriam Makeba (Afrika Ana) şarkıları albümleri,

Herkes tarafından bilinen adı Mamma Afrika Yani Afrika Ana olarak bilinen miriam makeba 4 Mart 1932, Johannesburg doğdu ve 10 Kasım 2008 de , İtalya hayatını kaybetti.

Miriam makeba “Afrika’nın sesi” olarak genç yaşlarında yerel törenler ve düğün toplantı gibi yerlerde şarkı söyleyerek kendini tanıtmaya başladı ve 1956 yılında ilk şarkısını yazdı.
Apartheid yönetimine muhalif bir belgesel filmde oynayan ve Mandela’ya destek veren Miriam makeba, devrimci düşünceleri nedeniyle 1960 yılında ülkesinde “tehlikeli” ilan edilerek pasaportunun iptal edilmesi ve vatandaşlıktan çıkarılmak durumunda kaldı. Dokuz ayrı ülkeden pasaport alan ve 10 ülkede fahri vatandaşlık payesi verilen Miriam Makeba, Güney Afrika’ya ancak 30 yıl aradan sonra dönebildi.

Afrika Ana Makeba, 1966’da An Evening with Harry Belafonte and Miriam Makeba adlı albümüyle Grammy ödülü alan ilk siyahi Afrikalı sanatçı oldu. Miriam Makeba 1968 yılında sivil haklar savunucu militanı Stokely Carmichael ile yaptığı evlilik yüzünden ABD’deki konser ve albüm çalışmaları iptal edilince Gine’ye giderek yerleşti ve müzik alanındaki çalışmalarını sürdürdü. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na iki kez Gine Hükümeti’nin temsilcisi olarak katıldı, Apartheid’ı eleştirdi. Otuz’un üstünde albümü olan Miriam Makeba, ırkçılık anlayışına karşı sürekli savaşım verdi. Miriam Makeba, İtalya’da mafya tarafından tehdit edilen gazeteci-yazar Roberto Saviano’ya destek için düzenlenen bir konserde şarkı söylemesinin ardından kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirdi.

Afrika Ana adıyla bilinen Miriam Makeba 4 Mart 1932 yılında Johannesburg’da doğmuştur. 2008 yılında hayatını kaybeden Miriam Makeba Grammy ödülü alan ilk siyahi Afrikalı sanatçı olma ünvanını almıştır.

1956 yılında ilk şarkısını yazan Afrika Ana siyasi düşünceleri nedeniyle “tehlikeli” ilan edilmiş ve vatandaşlıktan çıkarılmıştır. Ülkesine 30 yıl sonra dönmeyi başaran Miriam Makeba ırkçılık anlayışına karşı sürekli savaş vermiştir.

2008 yılında verdiği bir konser sonunda kalp krizi nedeniyle hayatını yitirmiştir.