Necip Fazıl Kısakürek kimdir nerede doğdu hayatı

Türk şair ve gazetecisi. İstanbulda doğmuştur. Amerikan Kolejinde ve Fransız Lisesinde okumuş, öğrenimini Darülfünun Felsefe bölümünde tamamlamıştır. Milli Eğitim Bakanlığının açtığı imtihanı kazanarak Sorbonneda ihtisas yapmıştır. Yurda dönüşünde bankacılık mesleğine girerek İş Bankası müfettişliğine kadar yükselmiş, 1939 da Güzel Sanatlar Akademisinde edebiyat dersleri vermiştir. Bir taraftan da çeşitli gazete ve dergilerde makale ve şiir yayınlamış 1936 yılında Ağaç 1943 yılında Büyük Doğu dergilerini çıkarmıştır. 1943 yılından itibaren kendini tamamen gazeteciliğe vererek, Büyük Doğu dergisini bazen gazete şeklinde, bazen dergi şeklinde ve aralıklarla yayınlamıştır.

Kurtuluş Savaşından sonra ünü yayılmağa başlamış şairlerimizdendir. Şiirimize, insanın iç hayatını, ben ve ruh meselesini, eşyalar insanlar arasındaki ilgiyi sokmuş ve kudretli bir şair olduğunu göstermiştir. Fakat, bu şiir çabasından vazgeçerek çalışmasını günlük siyasi hayatın meselelerine hasretmiştir. 1964 yılı sonlarında bir süre Büyük Doğu dergisini çıkarmışsa da, okuyucusuzluktan kapatmak zorunda kalmıştır.

Eserlerini şiir, tiyatro ve dini konular türlerinde vermiştir. Başlıca eserleri şunlardır: Örümcek Ağı, Kaldırımlar, Ben ve Ötesi, Sonsuzluk Kervanı, Künye, Sabırtaşı, Ata Senfoni, Çerçeve, Halkadan Pırıltılar, 101 Hadis, Bir Adam Yaratmak, Cinnet Mustatili.