Mavi Balina Değilmiş! Dünyanın En Büyük Canlısı Bir Mantar Bitkisi Çıktı

jcsarmillariaostoyae130 Dünyanın En Büyük Canlısı Nedir?

Şuanda yer yüzünde yaşayan en büyük kütleye (cüsseye) sahip canlı meğerse bir mantarmış.

Garip ama gerçek! Size dünyanın en büyük canlısı nedir şeklinde bir soru yöneltilse, muhtemelen mavi balina, fil, su aygırı, köpek balığı gibi hayvanlardan birini dersiniz değil mi? Ama gerçek hiç de öyle olmak zorunda değil. Bir bitki pekala dünyanın en büyük canlı türü olabilir.

 

-Yaşayan en büyük şey nedir?

– Bir mantar. Ve bu, çok nadir görülen bir türüde değildir. Kesilmiş bir ağaç kütüğünün üzerinde büyüyen bal mantarından (Armillaria ostoyae) muhtemelen bahçenizde vardır. Dua edin şu ana kadar görülen en büyük numunenin (Oregon’daki Malheur Ulusal Ormanı’nda bulunuyor) boyutlarına ulaşmasın. Bu numune 890 hektarlık bir alan kaplıyor ve yaşı 2000 ile 8000 arasında. Bu mantarın çok büyük bir bölümü, dokunaç benzeri beyaz miselyumlardan (mantarda köke karşılık gelen uzuv) oluşan devasa bir saç yığını şeklinde yerin altında bulunuyor. Bunlar ağaç kökleri boyunca yayılarak ağaçları öldürür ve bal mantarlarının zararsız görünümlü kümeleri olarak ara sıra toprağın üstünde görünürler.

armillariaostoyaemo Dünyanın En Büyük Canlısı Nedir?

– Oregon’un dev bal mantarının orman boyunca ayrı kümelerde büyüdüğü sanılıyordu; ama araştırmacılar bu mantarın dünyanın en büyük tek parça organizması olduğunu (bu kümeler toprağın altında birleşiyorlar) ortaya çıkardılar.