FETÖ

FETÖ’nün, örgüt üyelerine ‘HDP’ye oy verin’ talimatı göndermesinin ardından, CHP’den de skandal bir açıklama geldi. Grup Başkanvekili Özel, 53 kişinin katili Demirtaş’a başkan yardımcılığı teklif etti.

Türkiye’de milyonlarca seçmen 8 gün sonra cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimi için sandık başına gidecek. CHP, AK Parti ve MHP’nin kurduğu Cumhur İttifakı’nın adayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karşısında seçimi kazanmak için her yola başvuruyor. Terör örgütü PKK, 24 Haziran seçimleri son şans olarak görüyor. Kandil’deki elebaşları, CHP’ye örgütün siyasi kolu HDP’yle işbirliği çağrıları yaptı. CHP, HDP’yi Saadet ve İYİ Parti’-yle kurduğu Millet İttifakı’na dahil etmedi. Ancak HDP’yle üstü kapalı ittifak devam etti. CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin Diyarbakır’da gerçekleştirdiği mitinginde HDP bayrakları sallanıp “Demirtaş’a özgürlük” sloganları atıldı. Mitingin ardından ittifakın bir diğer ortağı FETÖ devreye girdi. Pensilvanya’daki örgüt elebaşı Fetullah Gülen, teröristlerine ‘HDP’den başka partiye oy vermeyin’ çağrısı yaptı. 

Seçim ayarlı çark

Terör soruşturması kapsamında cezaevinde tutuklu bulunan HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’a oy verilmesini isteyen Feto, hem hapishanede teröristlerine hem de ailelerine aynı talimatı gönderdi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, katıldığı bir televizyon programında Kandil-Pensivanya-CHP’nin bir kez daha kol kola girdiğini adeta itiraf etti. Özel, cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP’nin adayı Muharrem İnce’nin ikinci tura kalması halinde hapishanede bulunan HDP’nin adayı Demirtaş’a cumhurbaşkanlığı yardımcılığı teklif edileceğini açıkladı. HDP’ye güzellemeler yapan Özel, 2 yıl önce Demirtaş’ın Kandil’den talimat aldığını sosyal medya hesabından bir mesajla paylaşmıştı. Cumhurbaşkanlığı yardımcılığı teklif ettiği Demirtaş’a Özel, “Adalardan, dağlardan talimat alan Demirtaş’ın; CHP üzerinden dedikodu siyaseti ile manşet olma çabası ortadadır” diyerek tepki göstermişti. 

Parti tabanı isyanda

Aynı Demirtaş, 6-8 Ekim tarihlerinde kurban eti dağıtırken PKK’lı teröristlerce vahşice katledilen 16 yaşındaki Yasin Börü’nün de aralarında bulunduğu 53 vatandaşın hayatını kaybettiği olaylar için sokağa çıkma çağrısı yapmıştı. 53 kişinin katili Demirtaş’a yapılacak teklif CHP’de deprem etkisi yaptı. Genel merkezin bu adımı parti tabanını çıldırttı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İnce başta olmak üzere parti yönetimine tepkiler çığ gibi büyüyor.