Göz altı torbalarını geçirmek için evde neler yapabiliriz? Göz altı şişliklerinden kurtulmak için ne yapılmalı?

Göz altı torbaları nasıl önlenir?

Göz altı torbaları neden oluşur? Genetik faktörün önüne geçemesek de yaşam biçimimizde hangi değişiklikleri yaparak göz altı torbalarını önleyebiliriz? Kullandığımız kozmetik ürünlerin göz altı torbalarına yol açma ihtimali var mı? Annelerimizden bildiğimiz patates ya da salatalık maskesinin göz şişliklerini indirme etkisi var mı gerçekten? Göz altı şişliklerinden kurtulmak için neler yapabiliriz? Yanıtları pudra.com’da…

Göz altı torbalarına dair bilmemiz gereken her şeyi Dermatoloji Uzmanı Dr. Banu Serbes Kural anlatıyor.

Göz altı torbaları neden olur?
Göz altı torbaları genellikle yorgunluk, stres ve en önemlisi genetik faktörlerin yol açtığı yaşlanma belirtisidir. Yorgunluk en sık rastladığımız sebeplerdendir. Uzun süre bilgisayar başında çalışmak, uzun saatler televizyon seyretmek, uykusuz kalmak göz altı torbalarını tetikleyen sebeplerdir.

Göz altı torbaları, göz altındaki yağ keseciklerinin fıtıklaşmasından dolayı kendini gösterir. Bu yağ kesecikleri göz çevresindeki birçok kasın arasında tampon görevi görür. Zaman içinde bunların üstündeki bağ dokusu ve deri gevşedikçe, kaslar da uzun süre kasılı vaziyette kaldığında bu torbalarda fıtıklaşmalar oluşur.
Stresli olmak, kaslarda kasılmayı artırdığından, keseciklerin üstünde basınç yaparak bunların aralarda fıtıklaşmasını tetikler.
Göz altı torbalarının oluşumuna yol açan diğer önemli faktörler de genetik yapıdır. Annemizde, anneannemizde bu tür oluşumlar varsa, bizim de 25-30 yaşından itibaren göz altı torbalarıyla karşılaşmamız kaçınılmazdır.

Göz altı torbalarını geçirmek için evde neler yapabiliriz?
Alabileceğimiz en basit önlem, evde bir göz maskesi bulundurmaktır. Soğuk, buz içeren maskeler genellikle hızlı bir şekilde göz altı dokusunu sıkıştıracağından, hızlı bir rahatlama sağlar. Bunları 10-15 dakika kadar gözlerimizin üstünde tutmak faydalı olur.

Ayrıca, göz altı dokusunu sıkılaştıran birtakım mutfak malzemeleri de vardır. Soğuk patates ya da salatalık dilimlerini maske şeklinde belli bir süre bu göz bölgesinde tutmak gerekir. Soğuk çay maskesi de yapılabilir. Siyah çay ya da papatya çayı aynı etkiyi gösterir.

Dilimlediğiniz salatalık veya patatesleri birkaç dakika buzlukta bekleterek soğutun. Sonra göz altına koyun. Demlenmiş çayı da aynı şekilde soğutup, pamuk veya gazlı beze döküp, göz altı maskesi yapabilirsiniz.

Göz altı torbaları nasıl giderilir?
Tedavi, göz altı torbalarının hangi aşamada olduğuna bağlı olarak değişir. Başlangıç safhasındaki torbalanmaların neden olduğunu tespit etmek gerekir öncelikle. Eğer yorgunluğa, düzensiz yaşama bağlıysa, yaşantımıza dikkat etmek, dinlendirici ve göz altı dokusunu sıkılaştırıcı dermokozetikleri kullanmak yeterli ve faydalı olacaktır.

Genetik faktörlere ve yaşlanmaya bağlı olarak oluşmuş, ilerlemiş seviyedeki göz altı torbalarının giderilmesi basit yöntemlerle mümkün olmaz. Bunun için bir plastik cerraha başvurmak gerekir. Plastik cerrah bu torbaları bazen çıkarır bazen de bunların bir fıtıklaşmadan kaynaklandığını göz önünde bulundurarak tekrar yerine yerleştirilecek operasyonlar yapar.

Göz altı torbası hangi hastalıkların belirtisi olabilir?
Göz altı torbaları bazen geçici olabilir. Geçici olan torbalar kalıcı bir hal almışsa, dinlenmiş ve rahat olmamıza rağmen geçmiyor ve giderek daha belirgin bir hal alıyorsa, bir hastalıktan şüphelenilebilir. Bunların başında böbrek hastalıkları ve hormonal hastalıklar gelir. Bunlar genellikle vücutta su ve tuz tutulumuna neden olan hastalıklardır.

Böbreklerin iyi çalışmaması göz çevresindeki ödemi artırır. Göz torbaları, doktorları böbrek hastalığı konusunda alarma geçiren ilk belirtidir.

Göz altı torbaları bazen beslenme biçimimizden de kaynaklanır. Çok fazla tuz tüketme alışkanlığı olan kişilerde, zamanla vücutta tuza bağlı sıvı birikimi böbrekleri yoracağından, birtakım hastalıkların belirtisi olabilir.

Ayrıca alerjik faktörler kaşıntıya yol açabilir ve bu kaşıntı göz altı derisini tahriş edebileceğinden, kaşıntı sebebiyle göz altında ödeme oluşabilir.

Göz altı şişmesini önlemek için nelere dikkat etmeliyiz?
Düzenli bir günlük yaşam sürmek, dinlenmek, uyku saatlerimize dikkat etmek, yorgun kalmamak, doğal besinlerle beslenmek, çok tuzlu ve soslu yiyeceklerden sakınmak gerekir. Ayrıca, aşırı sıvı almaktan da kaçınmak gerekir. Çünkü sıvı alımı vücudun sıvıyı atma kapasitesini aştığı takdirde göz altı torbaları oluşabilir.
Bazı kozmetikler de göz altı şişliklerine yol açabilir. Aşırı yağlı yüz kremlerini kullanmamak, bunları özellikle göz çevresine yaklaştırmamak gerekir. Çünkü bu kremler gözenekleri tıkayacağından, kan ve lenf dolaşımını engelleyeceğinden göz altında şişme ya da torbaya neden olabilirler.

Çok mecbur kalmadıkça suda erimeyen, sabit makyaj malzemeleri kullanmamalıyız. Çünkü bunların temizlenmesi çok zordur. Temizlemek için yağlı temizleyiciler gerektiğinden, bu ürünler göz çevresi bölgesini tahriş edebilir. Allerjik bünyemiz varsa, bize alerji yaptığını bildiğimiz yiyecek ya da dokunduğumuz maddelerden uzak kalmalıyız.

Göz altındaki şişmelere karşı ne tür ürünler kullanabiliriz?
Göz altı şişmelerine karşı kullanabileceğimiz bazı dermo-kozmetik ürünler mevcuttur. Suda eriyen, yağlı olmayan ürünleri seçmeliyiz. Jel bazında ürünler olabilir. Ayrıca güneş koruma faktörü içerenleri seçmekte fayda vardır. Bu ürünlerin içeriğinde bağ dokusunu kuvvetlendiren C vitamini içerikli maddeler bulunur. C vitamini hem bağ dokusunu kuvvetlendirip alttaki yağ keseciklerinin fıtıklaşmasını önler hem de bu bölgede ödem toplanmasının önüne geçer.

Morluklara karşı göz altı jelleri, bağ dokusunu kuvvetlendiren bitkisel ürünleri de içerir.

Göz altı şişliklerine karşı uyku düzenimiz nasıl olmalı?
Göz altı şişliklerinin en sık rastlanılan sebeplerinden biri yorgunluk ve düzensiz uyku uyumaktır. En azından bir ya da iki günü uykusuz geçirdiğimizde, arkasından uykumuzu almaya dikkat etmeliyiz. Çok uzun saatleri de yatakta geçirmemeliyiz. Ters etki yaparak şiş gözlerle kalkmaya sebep olabilir.

Herkesin uyku ihtiyacı farklıdır. Bazı insanlar 7 saat, bazıları da 9 saatlik uyku ile kendini dinlenmiş hisseder. İhtiyacımıza göre uyumalıyız.

Göz altlarımız şişmeye meyilli ise yastığı yüksek tutmak faydalı olur. Fazla yüz üstü yatmamak da göz altı şişliklerinin önüne geçmeye yardımcı olacaktır.