Hızlı tırnak uzatma yolları, çabuk tırnak uzatma yöntemleri

Hızlı tırnak uzaması kürü. Tırnaklarınızın yavaş uzadığını düşünüyorsanız aşağıdaki özel tırnak besleyici bitkisel çözüm formülü ile tırnaklarınızın daha çabuk uzamasını sağlayabilirsiniz.

Yavaş uzayan tırnaklar için bitkisel tırnak uzatma kürü: Tırnak parlatıcısının içine birkaç damla taze limon suyu ilave edip karıştırın. Daha sonra bu parlatıcı ile tırnaklarınıza bakım yapın.

Bu kür tırnaklarınızın daha çabuk uzamasını sağladığı gibi besleyici etkisiyle tırnak güçlendirici özelliğe de sahiptir. Yani güçsüz tırnaklar için de bu kürü kullanabilirsiniz.

Tırnak uzatmak için hangi doğal yöntemlerden faydalanabiliriz?

Çabuk tırnak uzatmanın kolay yolu

Konumuz kızların tırnaklarını uzatmak olmasa da konu bu yönde gelişmiştir. Tırnak uzatma yöntemleri için yorumları okumayı ihmal etmeyin.

Hayvanlar pençelerini toprağı kazmada, savunmada ve saldırıda kullandıkları için bunların sivri oldukları, insanların tırnaklarının ise geçirdikleri evrim sonucunda düzleştiği ileri sürülüyor. Genel anlamda tırnaklarımız saçlarımızla ortak bir özellik gösterir. İkisinin de görülen kısımları ölü hücrelerden oluşmuştur ve kompozisyonlarındaki ana madde keratindir. Tırnaklarımız parmaklarımızı mekanik dış tehlikelere karşı korurlar. Özellikle el tırnaklarımız parmaklarımız için çok önemlidir. Onlar olmasaydı derimizin yumuşak tabakası ile eşyaları tutup kaldıramazdık.

El ve ayak tırnaklarımız, derimizin altındaki, tırnak diplerine çok yakın köklerinden çıkarlar. Burada tırnak çok inceleşir ve yarım ay şeklinde beyaz bir renk alır. Bu bölüm baş parmaklarda çok belirgindir, diğer parmaklarda olabilir de, olmayabilir de ama serçe parmağımızda pek görülmez. Kökteki hücreler ölü bir hücre olan keratin üretirler ve yeni hücreler üredikçe ölü tırnağı dışarı doğru iterler. Bu nedenle de aynen saçlarımız gibi tırnaklarımızı keserken de acı duymayız.

Tırnaklarımız derimize her iki yandan elastik fiberlerle bağlıdırlar. Bu sayede yanlardan bağlı oldukları halde uzadıkça rahatlıkla ilerlerler. Derideki yatakları ile irtibatı biten tırnaklar beyazlaşır ve kesilmeyi beklerler. Halbuki bu kısmın da küçük objeleri tutmak, bir tarafımızı kaşımak, sivilce sıkmak gibi çok ciddi fonksiyonları vardır.

Elimizdeki tırnakların ayaktakilere tek farkı, daha hızlı, yani haftada ortalama 0,5 – 0,6 milimetre hızla uzamalarıdır. Yani kesilmezlerse yılda 2,5 – 3,0 santimetre uzunluğa ulaşabilirler. Ayak tırnaklarının uzama hızı bunun dörtte biri kadardır.

En hızlı uzayan tırnak orta parmaktakidir. Buradan parmak ne kadar uzunsa, oradaki tırnak da o kadar hızlı uzar sonucunu çıkartabiliriz. Bütün tırnaklar sıcak havada soğuğa nazaran daha hızlı uzarlar. Tırnaklardaki uzama hızı yaş ilerledikçe yavaşlar. Çok ileri yaşlarda neredeyse yarı yarıya düşer. Bebeklerde de tırnak uzama hızı yetişkinlere göre daha yavaştır.

Dışarıdan çok basit bir yapıymış gibi görünen tırnaklarımız aslında çok karışık ve bugün bile tam olarak anlaşılamamış bir yapıya sahiptirler. Tırnak, daha doğrusu onu oluşturan kısım psikolojik değişmelere de duyarlıdır. Stresli zamanlarda, uzun süren yüksek ateşte, zararlı içkiler alındığında çatlarlar, lekeler oluşur, kalınlaşır veya incelirler, yani deforme olurlar. Bu özellikler tırnaklarımızı sağlık durumumuzu ortaya koyan önemli fipuçları haline getirir.

Bakımlı Tırnaklar Hayal Değil
Tırnaklarınızı çabuk mu kırılıyor? Tırnaklarınızdaki renk değişikliklerin veya çizgilerden mi şikayetsiniz? Tırnaklarınızın daha çabuk uzamasını mı istiyorsunuz? Peki tüm bu belirtilerin ne gibi sağlık sorunlarının işareti olabileceğini biliyor musunuz? Tırnaklarımızın bize bazı uyarılar gönderdiğini belirten Uz. Dr. Cevat Yegani, bakımlı ve sağlıklı tırnaklara sahip olmak isteyenlere şu önerilerde bulunuyor…

Tırnaklar; parmak uçlarını koruyan, tutmayı ve zarif el işlerine olanak sağlayan bir deri ekidir. Tırnak kökündeki deriden gelişen sert boynuzsu yapı olan tırnak plağı, elde 3-4 ay, ayakta ise 6-8 ayda uca doğru uzamaktadır. Doğan Sağlık Grubu Dermatoloji Uzmanlarından Uz. Dr. Cevat Yegani; pek de önem vermediğimiz tırnaklarımızın bize bazı uyarılar gönderdiğini ve bu nedenle onlara iyi bakmamız gerektiğini belirtiyor.

Uz. Dr. Cevat Yegani’nin verdiği bilgilere göre hastalar en çok tırnaklarının çabuk kırılmasından şikayet ediyor. Bunun en önemli sebebinin ise suda fazla beklemiş olan tırnağın keratin tabakasının incelmiş olması. Tırnaklarda oluşan dikey çizgilerin ise birçok sebebi olabilir; bunun nedeninin sedef hastalığı olabileceği gibi egzama hastalığında da böyle bir görüntü bozukluğuna rastlanmaktadır. Hastaların önemsemediği bir başka durum ise tırnakların sararmasıdır. Bu aslında ciddi bir mantar enfeksiyonu ya da lenf dolaşımı hastalıklarında görülen bir fiziksel bozukluktur ve ciddiye alınması gerekmektedir. Tırnak sararması bu gibi önemli hastalıkların habercisi olabileceği gibi çok sık oje sürüp çıkartmanın da tırnakları sarartabileceğini unutulmamalıdır.

Tırnaklarınızın Hızlı Uzamasını İstiyorsanız…
Bakımlı tırnaklar için neler yapmalıUz. Dr. Cevat Yegani’nin tırnaklarının hızlı uzamasını isteyen bayanlara önerdiği en önemli yol ise yeterince protein, mineral ve vitamin almaları. Tırnak yemenin de önüne geçmek gerektiğini belirten Uz. Dr. Cevat Yegani, günlük strese bağlı olarak tırnak yeme alışkanlığının tırnak deformasyonuna neden olduğunu, bunun da kişilerin psikolojisini etkilediğini söylüyor. Eczanelerde rahatça bulunabilecek acı ojeleri sürmek gibi basit yöntemler ile bu alışkanlık terk edilmez ise psikiyatrik destek almaları gerekebilir.

Öte yandan bilindiği gibi, manikür yaptırmak artık kadınlarda olduğu kadar erkeklerde de bir ihtiyaç haline geldi. Tırnak etlerini aldırmanın doğru veya yanlış olacağı konusunda net bir şey söylemenin yanlış olacağını ifade eden Uz. Dr. Cevat Yegani, şu bilgileri veriyor: “Fakat sert yapılan manikürün hem tırnağa hem de tırnak etlerine zarar erdiği de tartışma götürmez bir gerçektir. Bu sebeple manikürün doğru yerde ve doğru kişilerle yaptırılması gerekmektedir.”

Tırnak Sağlığınızı Korumak İçin Bunlara Dikkat Edin!

 • Sık sık tırnak dövmesi yaptırmaktan ve her gün oje tazelemekten kaçının çünkü oje çıkartıcılar tırnağınıza zarar vermekte bir süre sonra tırnağın rengi değişmektedir.
 • Tırnağınızdaki şekil ve renk değişikliklerini ciddiye alın. Bu konuyu muhakkak bir uzmanla paylaşın.
 • Tırnağınızı uzun süre güçlü deterjanlar ve çözücü maddeler ile temas ettirmeyin.
 • Sık sık gereksiz yere ellerinizi yıkamayın.
 • Manikür yaptırırken seçici olun bu işlemi dezenfeksiyona gerçekten önem verilen ve doğru işlem yapabilecek yerlerde yaptırın.
 • Cildinize uygun nemlendirircileri düzenli olarak kullanın.Bakımlı Tırnaklar İçin Birkaç Pratik Öneri
 • Plastik eldiven kullanmadan bulaşık yıkamayın.
 • Tırnaklarınızı başka bir obje ile bastırmayın.
 • Tırnaklarınızı fazla uzatmayın, hem görünüş olarak hoş olmaz hem de çabuk kırılır.
 • Aseton kullanımını minimuma indirin.
 • Tırnaklarınızı bir “alet” gibi kullanmayın.
 • Haftada 1-2 gün oje sürmeyerek tırnaklarınızı havalandırın.
 • Bulunduğunuz ortanım nemlilik oranına göre nemlendirici kullanın.
 • Takma tırnak kullanıyorsanız ara sıra tırnaklarınızı serbest bırakmalınız.
 • Tırnak törpüleme işlemini en aza indirin ve metal törpü kullanmayın.
 • E vitamini içeren nemlendiriciler kullanın.
 • Tırnaklarınızın bakımını kesinlikle yapın ya da yaptırın.Temiz ve bakımlı eller çekici görünecektir.Eviniz de ya da çantanızda küçük bir manikür kiti bulundurun.Kırılan tırnağınız olduğunda ya da şeytan tırnağı çıktığında tırnaklarınızı yemeden düzeltebilirsiniz.Hafta da 1 kez manikür yaptırmaya çalışın.
 • SİZE KÜÇÜK BİRDE TİYO KOLAY MANİKÜR DİYE BİR ÜRÜN VAR QUICK MANİKÜRE YAZILARIMIZDA VAR OKUYUN:)

Yazar: hiynet

Bir cevap yazın