Saçın beyazlamasını önlemenin yolları! Saçlarda beyazlama nasıl durdurulur?

Herkesin saçı eninde sonunda bir gün beyazlayacaktır. Bu doğanın kanunudur fakat bunun erken yaşlarda başlamaması veya çok fazla olmaması için bize düşen görevler de var.
Eğer siz de son günlerde aynaya baktığınızda saçınızdaki beyaz tellerin sayısının iyice arttığını fark ettiyseniz hemen stres yapıp endişelenmek yerine bunun nasıl önlendiğini bir an önce öğrenmekte fayda var.
Peki saçların beyazlamasına nasıl engel olunur? Gelin beyaz saçlardan kurtulmak için gündelik hayatta yapmanız gereken şeyler ve değiştirmeniz gereken alışkanlıkların neler olduğuna birlikte göz atalım…

Yapılan bilimsel araştırmalar saç tellerinin beyazlamasını genetik, yaş, radyasyon, tiroit bezinin aşırı çalışması, şeker hastalığı, düzensiz beslenme, ülseratif kolit, kansızlık ve stresli bir yaşam gibi çeşitli faktörler olabileceğini göstermektedir.

Saç tellerine renk veren melanin denilen pigmentin salgılanmaması saç tellerinin doğal rengini yitirerek şeffaf bir renge dönüşmesine neden olur. Her ne kadar yaş faktörü yaygın gibi görünse de 20’li yaşlarda da saç telleri beyazlaşabilir. Beyazlaşan saç telleri genç yaşlarda 2 3 saç teliyle sınırlı kaldığı için genelde çekme veya koparma gibi hatalı yöntemler uygulanır. Ancak bu yöntem saç derisine hem zarar verir hem de yeni beyaz saç tellerinin çıkmasına neden olur.

Peki, beyaz saç tellerini yok etmenin püf noktaları nelerdir?

Saçı Kökten Beslenmek 

Çeşitli hastalıklarla ortaya çıkan saç beyazlamasını geri döndürmek mümkün olabilir. Özellikle kansızlık ve düzensiz beslenme nedeniyle zayıflayan saç köklerini B12, folik asit ve omega 3 içeren gıdalarla besleyerek güçlendirebilirsin.

Organik Gıdalar 

Yaşlanmayı hızlandıran işlenmiş gıdalardan uzak durmak ve gıdaları organik olarak tüketmek saçların beyazlamasını engellemek için gereklidir. Ayrıca hücre yenileyici özelliğiyle tanınan noni meyvesi, avokado, nar, kivi, A, C, E vitaminlerini taşıyan meyveleri ve çinko mineralini taşıyan gıdaları tüketmeyi ihmal etme.

Saç Rengini Değiştir 

Beyazlaşan saçları koyu renklerle kapatmak zordur unutma açık renk veya küllü tonlarda beyaz saç telleri çok az dikkat çekmektedir.

Olumlu düşün ve Gülümse 

Stresli bir yaşam saç tellerinin beyazlaşmasına neden olan etmenlerden biridir bu yüzden somurtmayı bırak, olumsuz düşüncelerini savur ve yüzüne kocaman bir gülümseme çal! İşte bu kadar basit bir yöntemle kısa bir sürede beyaz saç tellerine elveda diyebilirsin.

Sigarayı Bırak Egzersize Başla 

Sigara içenlerin çok daha kısa sürede yaşlandığı kanıtlanmıştır bu yüzden bırakmasan da en azından azaltmanı tavsiye ediyoruz. Sigara içmek yerine vücudunun direncini arttıracak ve motivasyonunu yükseltecek keyifli bir egzersiz bulmanı öneriyoruz.

Biberiye ve Adaçayı Maskesi

Yarım bardak biberiye ve yarım bardak adaçayını kaynatıp sonrasında soğuması için beklettikten sonra karıştırarak saç diplerine masaj yap ve ardından şampuanla yıkayarak durula. Her hafta uygulayabileceğin bu maske saçlarına eski parlaklığı kazandıracak.