Aydın Boysan Sözleri


Aydın Boysan sözlerinden seçkiler
– Size iyi davranan insanları sevin, iyi davranmayanlar için ise sadece dua edin. Sakın kavga etmeyin ve gününüzü mahvetmesine müsade etmeyin. Çünkü hayat sabahları pişmanlıkla kalkmak için çok kısa…

– Allah insanları, insanlardan korusun!

– Sevilen bir besteden bazı notaların çıkarılmasını istemek, kimsenin aklına gelmiyor. Hayat; dediğimiz besteyi ise, bütün notalarıyla birden sevmekten başka, çare yok… Çünkü, başka beste yok…

– Kin tutabilen kişi, yüreğinde sakladığı sürekli öfke ateşinin kapağını, bu ateşi kusuncaya kadar kapalı tutar ama, kin neşeyi ilk nefesinde boğar. Huzur baskı altında kalır.Develerin bile kin tutmadığı bir dünyada, yüreğinde kin depoları saklayanlara acımak gerekir mi? Gerekir… Acımalıyız. Bunlar, öfkelilerden daha umutsuz vakalar.

– Deli gibi sevmek hoş, sakın aptalca sevme!

1. “Bu dünyada kendini yüceltenler, ‘sanat ve bilime’ kendini feda edenlerdir.

2. “Her akıl sahibi, kendi aklı dahilinde delirme hakkına sahiptir.”

3. “Kitap insanlığın kağıt üzerindeki belleğidir. Kitap sonsuza kadar ihanet etmeyen bir dosttur. Kitabı ilk kez okurken bir dost tanırsın. İkinci okuyuşunda eski bir dosta rastlarsın.”

4. “Sahip olduğumuz zaman az değil, çok… Az olan zaman yararlandığımız zamandır.”

5. “Bizim dilimiz zoraki kibarları, sokak sözcüğünü küçümseme niyetiyle kullanırlar. Örneğin, sokak kedisi, sokak köpeği gibi…O zavallılar keyfinden mi sokakta yaşıyorlar? Ya sokak kızları?… Kurtarsalar ya.

6. “Beyin alır, akıl tartar ve yorumlar. Mizah’ın hedefi aklı kullanmayı öğretmektir.”

7. Belki her gün aralıksız içiyorum. Hala sığırla samanı ithal ederken “Yerli uçak yapacağız” diyecek kafayı bulamadım. Giderken ne içtiklerini söyleseler bari…

8. “İnsan olarak onurumuz varsa eğer, öleceğimize göre değil, ölmeyeceğimize göre yaşamak ve çalışmak vicdan borcumuzdur.”

9. “Hiçbir konuya hiçbir yaşta geç kalınmış değildir. Her türlü eylem ve işten “artan zaman kalmadığı” gerekçesi ile kaçınılması yanlıştır… Hatta saçmadır.”

10. “İnsan dediğimiz canlı, son nefesine kadar bir anlamsız ve saçmalık dizisinden kurtulmak istiyorsa, bunun yararlı ve garantılı kurtuluş yolunun “mizah” olduğunu anlamalıdır.”

Anlamıyorsa zaten o kişiyi başkaları mizah konusu yapma hakkı kazanırlar.

11. “Sabır, eser yaratma çilesinin can üfleyen nefesidir.”
12. “Kişi sevgi konusunda da herkesi dinledikten sonra kendi yolunu, kendi gerçeğini kendisi bulmalıdır.”
13. “Yaşlılık bütün güzelliklerin seyredildiği bir manzara kulesidir… Ancak ruhları körelmiş olanlar hiçbir şey göremez.”
14. “Eğer zaman, düğüm atılmamış bir ip tekdüzeliği içinde akarsa, öylesine bezdirir ki, miskinlik yaratır. Öyleyse “zaman baba”ya da, arada bir düğüm atılır ki, geçmiş günler zevkle anılsın, gelecek zaman da, umut dolu olsun…”
15. “Değişmeyen, gelişmeyen, kemikleşen bir sevgi olamaz. Zaman, sevgide biçim ve içerik gelişmeleri yaratır. Sevginin canlı kalması bu gelişmelere bağlıdır.”

Kara haberler bugün birbiri ardına geliyor. Usta sanatçı Münir Özkul’un acı haberinin ardından renkli kişiliği ile tanınan mimar ve gazeteci Aydın Boysan da yaşamını yitirdi.

Mimar ve gazeteci Aydın Boysan organ yetmezliği sonucu 5 Ocak 2018 Cuma günü Ulus’taki evinde hayatını kaybetti.

AYDIN BOYSAN KİMDİR?

Aydın Boysan, İstanbul doğumlu olmasına karşın aslen Rizelidir. Öğretmen Nevreste Hanım ile muhasebeci Esat Boysan’ın oğludur.

1939 yılında Pertevniyal Lisesi’ni, 1945’te İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ni (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin Mimarlık Bölümü’nü) bitirdi. Mesleğini 1999’a kadar ara vermeden sürdürdü.

Türkiye Mimarlar Odası’nın kurucuları arasında yer aldı; yönetim kurulu üyesi, ilk genel sekreteri ve İstanbul şube başkanı oldu. 1945 yılında başladığı mimarlık mesleğine 2000 yılına kadar fiilen devam eden Aydın Boysan, mimar olarak çalıştığı 55 yıl boyunca 1.5 milyon metrekare bina tasarlamıştır.

1957-1972 yıllarında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde ders verdi. Ulusal ve uluslararası mimarlık yarışmalarında ödüller kazandı. Kendi kitaplarını basmak için Bas Yayınları’nı kurdu. Aralıksız olarak on yıl Hürriyet ve üç yıl Akşam gazetelerinde köşe yazıları yazdı.