Köpek Cinsleri, A’dan Z’ye Bütün Köpek Irkları ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Köpek Cinsleri, A’dan Z’ye Bütün Köpek Irkları ve Özellikleri Hakkında Bilgi

A’DAN Z’YE TÜM KÖPEK CİNSLERİ VE ÖZELLİKLERİ İLE İLGİLİ BİLGİ (LİSTE)

A

Affenpinscher 

Affenpinscher isminin anlamını hem görünüm hem de davranışlar açısından çok güzel yansıtmaktadır. Almanca “Affen” kelimesi maymun, “pinscher” ise terrier anlamına gelmektedir. Fransada ise bu ırk bıyıklı küçük şeytan anlamına gelen “diablotin moustachu” olarak bilinmektedir.

Affenpinscher apartman yaşamına uygun bir köpektir. Dışarıda oynamaktan hoşlanan Affenpinscher ev dışında yaşayamaz.

Enerjik ve aktif bir köpek olmasına rağmen egzersiz gereksinimi ev içinde veya bahçede yapılan oyunlar ve tasmalı kısa yürüyüşler ile karşılanabilir.

Airedale Terrier

Bir terrier için dev gibi bir görünüşü vardır. Bir zamanlar porsukları, ayıları ve kurtları avlamak için kullanılırdı. Ancak yıllar sonra centilmen bir köpek haline geldi. Sabırlı, sevimli ve cana yakındır. Sevildiğini ve kendisine saygı gösterildiğini hissetmeye ihtiyacı vardır. Hırçınlık yapabilir.

Alaskan Malamute

Alaskan Malamute, apartman hayatı için uygun değildir. Aktif bir ırk olması nedeni ile en azından büyükçe bir bahçeye gereksinimi vardır. Eğer bahçeli bir evde oturuyor ve Malamutu bahçe sınırları içinde tutmak istiyorsanız, yüksek bir çit oluşturmalı ve çitin tabanını toprağa derine gömmelisiniz. çünkü Malamutların kazma içgüdüleri kuvvetlidir ve kolayca çit altından dışarı doğru kendine yol yapabilir.
Alaskan Malamutlar kendilerine ait olduğuna inandıkları topraklarda gezinmeyi severler. Kürk yapısı sayesinde dondurucu soğuklara karşı dayanıklıdır, fakat sıcak havalarda serin tutulmaları gerekir. Sıcak iklimlerde zarar görmemeleri için daima korunaklı koyu gölge bir alan ve içecek soğuk su bulundurulmasına özen gösterilmelidir.

Alman Çoban Köpeği

Alman çoban Köpeği, Alsatian diye de tanınır. Gösterişli, dengeli ve çok güçlü bir köpektir. Kararlı, vefalı, efendisi ve çocuklara karşı sevgi duyan, öteki hayvanlara karşı hoşgörülü, yabancılara karşı uyanık ve kolay eğitilebilir bir ırktır.

Amerikan Pitbull Terrier

Son derece cesur (çok eski savaş köpeklerinin torunudur.) ve çok canlı bir köpektir. Düşmanıyla öldüresiye savaşır. Ancak, asgari bir eğitimle yabancıların niyetini anlayabilecek kadar yetenekli, sakin, iyi huylu ve itaatkar bir köpek haline gelebilir.

Appenzell Dağ Köpeği

Kaslı, ama iri değildir. şamatacı, dışa dönük bir köpektir. Alımlı ve duygulu bir köpektir, fakat açık arazilerde özgür olmayı sever ve ev içi hayata uyum sağlayamaz.

Avustralya Çoban Köpeği

Avustralya Heeler, Hall’s Heeler, Queensland Heeler ve Blue Heeler isimleriyle de bilinen Avustralya çoban köpeği sağlam bünyeli, kaslı, güçlü, çalışkan ve çok çeviktir.

Apartman hayatı için tavsiye edilmez veya en azından büyük bir bahçe gereklidir. Bu hayvanların inanılmaz dayanıklılığı ve kuvveti vardır ve onlara yaptıracağınız her türlü aktiviteden hoşlanırlar.

Avustralya Terrier

Avustralya Terrieri, Aussie olarak da bilinen küçük, güçlü, cesur ve canlı bir köpek ırkıdır. Avustralya ‘da çok amaçlı iş köpeği olarak yetiştirilmiştir.

özünde bir iş köpeği olmasına rağmen sadakat ve sahibine bağlılığı nedeniyle eş değerde bir ev köpeği olabilir. Tüm iklimlere ve yaşam koşullarına adapte olabilen dayanıklı bir ırktır. Sürekli sahibine yakın olmaktan hoşlanır. şehirde veya şehir dışında çiftlik ortamında rahat bir şekilde yaşayabilir. Apartman yaşamı için uygundur.

Alman Av Terrieri

Alman Av Terrieri cesur, saldırgan, inatçı ve sadece efendisine karşı itaatkardır. Eğitimi iyi almasına karşılık, kendisiyle iyi anlaşacak bir sahip ister. 

Amerikan Bulldog

Amerikan Bulldog, İngiliz ırkdaşına göre daha çevik ve hareketlidir. Bazıları 2 metre veya daha fazla yükseğe sıçrayabilmektedirler. Koca bir başı, güçlü çeneleri, kaslı bir görüntüsü vardır. Bu iri cüsseye rağmen sanki ayaklarının üzerinde dans ediyor gibidir. Erkekler gözle görülür şekilde dişilerden güçlü ve kaslıdır.

Amerikan Staffordshire Terrier

Amerikan Staffordshire Terrier’i çok kaslı, tıknaz ama çevik, boyutlarına göre aşırı güçlüdür. Geniş, güçlü bir kafası, kısa bir burnu ve çok güçlü bir çenesi vardır. Kulakları genelde ke****** ki bu isteğe bağlıdır. Gözleri yuvarlak ve siyahtır. Dişleri makas gibi üst üste geçmelidir. Kürkü kalın, kısa, parlak tüylerden meydana gelir. Her renk olabilir. Kuyruğu ucuna doğru incelir ve en ucunda bir nokta halini alır. Kulakları diktir.

Amerikan Tilki Tazısı

İngiliz kuzenine benzeyen Amerikan Tilki Tazısı, yetiştiricileri tarafından daha hafif, koku alma duyusu daha gelişmiş ve av alanında daha hızlı bir cins olarak yetiştirildi.

Av alanında gerçek bir savaşçıdır. Başka zamanlarda tatlı ve duygulu bir köpektir. Evde uyuması gerekir.

Ariegeois

Ariegeois, hafif, gösterişli ve güzel bir köpektir. Av sırasında tutkulu, aile içinde sakin ve duyguludur. Evde uyuması gerekir. İyi huylu. Koklayarak iz sürer.

 

Avustralya Sığır Köpeği

Avustralya çoban köpeği genel yapı olarak güçlü, istenen görevi ne olursa olsun başarma isteği ve becerisine sahip olan bir iş köpeğidir.

Bir yabancıyla karşılaştığında uyarıcı şüpheli bir ifade takınması ırk için karakteristik kabul edilir.

Avustralyalı Kelpie

Tilkiye benzeyen çok güzel bir köpektir. Canlı, çevik, zeki ve sevimli bir ifadesi vardır. Eğitilebilir, zeki, dayanıklı ve itaatkardır. Yaptığı işe çoşkuyla sarılır.

Avusturyalı Pinscher

Gövdesi biraz alçak, sağlam yapılı ve orta büyüklükte bir köpektir. Cesur, inatçı ve uyanıktır. Havlar ve refleksleri hızlıdır. Görünüşü güzel bir köpektir.

B

Bandogge Mastiff

Amerikan Mastif kendine güvenen akıllı ve uysal bir köpektir. Dövüş köpekleri olarak yetiştirilmeseler de genel olarak agresif köpeklerdir ve bu yüzden ilk kez köpek alacak kişiler için iyi bir seçim değildir.

Basset Hound

Sakindir ama ürkek değildir. Efendisine karşı duygulu, çocuklara karşı dostça davranır. Isırmaz. Biraz inatçı olabilir. Güzel sesi vardır

Beagle

Beagle herkesi seven, nazik, tatlı, hayat dolu ve meraklı bir köpektir. Mutlulukla kuyruk sallar, sosyaldir, cesurdur ve akıllıdır. Sakin ve sevecendir. çocuklarla mükemmel anlaşır, genelde diğer köpeklerle de arası iyidir, ama kedi gibi diğer hayvanlarla ve ev hayvanlarıyla küçüklükten beri sosyalleşmemişlerse yalnız bırakılmamalıdır

Bernese Dağ Köpeği

Güçlü ve kaslıdır. Enerjik, dikkatli ve acelecidir. Isırmaz. Bir kişiye (efendisine) duygusal larak bağlanır ve yabancılara karşı kuşkucudur.

Border Collie

Border Collie apartman hayatına uygun değildir. Ev içinde oldukça hareketlidir. Ancak büyük bir bahçede mutlu olabilir. Tüm gün arka bahçede bağlı kalmaya uygun bir ırk değildir. 

Bouvier des Ardennes

Kırsal görünüşlü bir köpektir, hırçındır. Görünüşü de mizacına uygundur. Yabancılara karşı düşman, fakat efendisine karşı çok duygulu ve itaatkardır. Son derece zekidir.

Boxer

Boxer “en güzel çirkin köpek” olarak da tanımlanmıştır. çok iyi huylu ve sadık bir köpektir. Kin duymaz, çocuklarla arası iyidir. Kolay eğitilir. 

Bullmastiff

Yapısı güçlü, ama hantal olmayan bir köpektir. Neşeli, korkusuz, dengeli, itaatkar ve duyguludur. Ancak bu köpek enerjik bir efendinin emrinde olmalıdır.

Bavyera Dağ Tazısı

Bavyera Dağ Tazısı, hafif ama kaslı bir köpektir. Canlı, cesur, av sırasında itaatkar, efendisine karşı çok duygulu. Evde uyuması gerekir. İyi huylu. Koklayarak iz sürer.

Belçika Groenendael

Cinslerin sürekli geliştirilmesi, Belçika Groenendael’in bir kişilik özelliği olan çekingenliğinin ortadan kaldırılmasını sağlamıştır. Bu köpeklerin büyük cögunluğu zekidir ve bellekleri güçlüdür. İtaatkar, cesur ve ev içinde uysaldırlar. 

Border Terrier

Belki de Terrierlerin en küçüğü ve en az gösterişli olanıdır. çok cesur, çok canlı, av sırasında amansızdır. Ev hayatına uyum sağlar. özellikle kendisine iyi davranan çocuklara, çok iyi davranır.

Bouvier des Flandres

Dev Schnauzer’e çok benzeyen Bouvier des Flandres iri bir köpektir. Son derece iyi huyludur, bu özelliğinden dolayı aile köpeği olarak da uyumludur.

Bull Terrier

Bir zamanlar son derece vahşi bir köpekti. Ancak, modern yetiştiriciler tarafından kibarlaştırılmıştır. Günümüzde iyi huylu, sadık, nazik ve itaatkar bir köpektir.

Büyük İsveç Dağ Köpeği

Gözleri çekici ve zeki bir izlenim verir. Sadık, cesur, zeki, akıllı ve çocuk dostudur.

C

Cairn Terrier

Yüzündeki ifade tilki benzeridir. Canlı, neşeli, duygulu, sevimlidir. İlginç bir özellik olarak Cairn Terrier, hile yapacak şekilde eğitilebilir.

Cao da Serra da Estrela

Cao da Serra da Estrela, güçlü omuzları ve iri bir başı olan dayanıklı bir köpektir. Zeki ve sakin bakışlıdır. Efendisine karşı son derece uysal, fakat yabancılara karşı kuşkucu ve çok vahşidir. Zeki, eğitilebilir, savaşçı bir köpektir. İlk kez köpek alacaklar için uygun değildir.

Cesky Terrier

Kısa bacaklı, fakat çevik ve güçlüdür. Cesky Terrier iyi huylu, itaatkar, sadık, sabırlı ve cesur bir köpektir.

Chow Chow (çin Aslanı)

Chow chow’un en belirgin iki özelliği siyah dili ve ona sopa üzerinde yürüyormuş görüntüsü veren neredeyse düz arka bacaklarıdır.

Chow Chow yeterli egzersiz imkanı sağlanırsa apartmanda yaşayabilir. Küçük bir bahçe de yeterli olabilir. Sıcağa karşı duyarlıdır. Gerektiğinde dışarda da yaşayabilir.

Çatalburun

Munis, sevecen ve itaatkar köpekler. Sahiplerinin sözünden çıkmıyor, efendilikleri ile biliniyorlar. Ama ortak bir dertleri var: Sanki tam ortadan ikiye bölünmüş gibi duran, çirkin mi çirkin burunları. Bu yüzden de onlara “çatalburun” deniyor.

Bu kusurları aynı zamanda en büyük avantajları. Bu sayede sanki iki burunları varmış gibi daha iyi koku alıyorlar, çirkinlikleri onları diğer bütün köpeklerden üstün kılıyor.

Cao de Castro Laboreiro

Gayretli, sağlam ve sert bir köpektir. Bununla birlikte çevik ve soyludur, çok cesur, uysal, sadık ve duyguludur. Havlamaları eşsizdir. Boğuk bir baritonla başlar ve sonra tenorla bitirir.

Cavalier King Charles Spanieli

Cavalier King Charles Spaniel, İngiltere Kralı II. Charles’ın favorisi olan eski Toy Spaniellerin görüntüsüne sahip yeni bir Toy Spaniel ırkıdır. Cavalier King Charles Spaniel canlı, hareketli, coşkulu bir köpektir.

Curly-Coated Retriever

Duygulu, sadık, kolay eğitilebilen ve iyi huylu bir köpektir. Bataklıkta avlanabilir.

Çin Shar-Pei

Shar-Pei yeterli egzersiz imkanı sağlandığında apartman dairesinde de mutlu olabilir. Ev içinde orta derecede aktiftir. Yastıksı yüz derisi nedeniyle ısıya karşı duyarlıdır. Gölge ve temiz serin su sürekli ulaşabileceği bir yerde olmalıdır. Yeterli egzersiz sağlanırsa evde oldukça sessizdir.

D

Dachshund (Sosis)

üç ayrı türü vardır: Kısa tüylü, uzun tüylü ve tel tüylü. Biz en eski ve ve diğer türlerin de atası olan kısa tüylü olanı temel alacağız. En sık görüleni kısa tüylü olanıdır. Bakışlarında enerjik ve dostça bir ifade vardır. Cesur, inatçı, neşeli, duygulu, kompkleksizdir.

Doberman Pinscher

Doberman kaslı ve son derece zarif bir köpektir. Erkek ve dişiler arasında mizaç farkı vardır. Dişiler, aileye karşı sakin, duyarlı ve duygulu, ancak yabancılara karşı kuşkucudur. Erkek, son derece zeki, ancak aceleci ve genellikle saldırgandır. Bu nedenle enerjik bir efendi tarafından yönetilmesi gerekir. “Kötü doberman yoktur, kötü doberman sahibi vardır!” sözü buradan gelir.

Dalmaçyalı

Sakin, sadık, bağımsız ama evden hoşlanan, son derece duyarlı. İnsana ihtiyaç duyar, aksi halde melankolik bir havaya bürünür. çocuklarla oynamayı sever. Mükemmel bir belleği vardır. Kendisine yapılan kötü muameleyi yıllar sonra bile hatırlayabilir. Savunma için eğitilebilir. Koklayarak iz sürer.

Dev Schnauzer

Standart Schnauzer’den daha güçlü ve heybetli bir görünümü vardır. Sakin, istikrarlı, eğitilebilir bir köpektir. çocuklara karşı bile çok sabırlıdır.

Yılda iki kez tüyleri kesilmelidir, kulağının kırpılması tercihe bağlıdır.

Dogo Arjantin

Dogo Arjantin, atletik görünümlü, kaslı yapıda ve orta boyutlarda bir ırktır. İyi bir bekçi köpeğidir. Ailesine bağlı olan bu ırk oldukça akıllı ve oyuncudur. çocuklarla ve tüm aile fertleri ile iyi anlaşır, öpülmekten ve kucaklanmaktan hoşlanır. İyi bir eğitim ve sosyalleşme sürecinden geçmesi gerekir.

E

Entlebucher

Entlebucher çeşitli görevlere ve farklı ortamlara gayet iyi uyum sağlayabilir. çalışırken yorulmaz ve daima dikkatlidir. Sığırlara katı davranır, fakat çocuklarla arası iyidir. Hareketli ortamlara alışkındır, ev dışında yaşayabilir.

Eskimo Köpeği

Kurt benzeri boyuna göre çok iri ve yapılı bir köpektir. Uysal, sadık, duygulu, yorulmaz bir cinstir, fakat biraz ürkektir. Sert bir eğitim uygulanırsa daha da ürkek olur. Efendisi, tam anlamıyla güvenini kazanmalıdır. 

F

Field Spaniel

Mükemmel bir kişiliği vardır. Canayakın, duygulu, sakin ve zekidir.

Fox Terrier (Smooth)

Smooth Fox Terrier, doğa tarafından pek çok saldırı silahıyla donatılmıştır: Güçlü çeneler, çok iyi gelişmiş dişler, hiddet, fiziksel güç ve en önemlisi cesaret. Sağlam yapılı, zarif bir köpektir.

Fransız Bulldog

Cesur, hareketli, dengeli, duygulu ve zekidir.

Flat Coated Retriever

İtaatkar, eğitilebilir, zeki, duygulu, çocuklara karşı sabırlı ve iyi huyludur.

Fox Terrier (Wire)

Wire Fox Terrier ve Smooth Fox Terrier arasındaki temel fark tüylerinin uzunluk ve renk olarak farklılığıdır. Bunlar dışında iki köpeğin de diğer özellikleri birbirine benzer.

 

Fransız Mastiff

çiftleşme yoluyla Fransız Mastiff’in saldırgan özellikleri başarıyla yumuşatılmış ve günümüzde ortaya nispeten hoşgörülü, duygulu ve sadık bir köpek ortaya çıkmıştır.

G

Glen of Imaal Terrier

Glen of Imaal Terrieri, Gal Corgi’ye benzer, ancak tüyleri daha serttir. Güzel bir başı, neşeyle sallanan kuyruğuyla hoş bir köpektir.

 

Grand Gascon Saintongeois

Grand Gascon Saintongeois, çok iyi gelişmiş siyah burnu, uzun kulaklarıyla aristokrat görünümlü bir köpektir. Cüretli ve dirençlidir. Av alanı dışında çok duyguludur. çocuklarla iyi anlaşır, fakat apartman hayatına uygun bir köpek değildir. Dışarıda, geniş bir avlu veya arazide yaşamalıdır.

Grönland Köpeği

Son derece dayanıklı bir köpektir. Bütün kutup bölgeleri köpekleri gibi temel bir özellik olarak iyi huylu, sadık, canlı ve duyguludur. Genel olarak takım içinde iş gördüğü için, efendisiyle duygusal bir ilişki geliştirme fırsatı yoktur.

Golden Retriever

Hareketli, uysal, iyi huylu, duygulu ve sevimli bir köpektir. çocuklara, hatta bebeklere karşı çok sabırlı ve naziktir.

Great Dane (Danua)

Great Dane (Danua), asaleti dayanıklılıkla, gücü zerafetle birleştiren dev bir köpektir. Great Dane, yapısı gereği fazla degıskenlik göstermeyen bir köpektir, ancak koşullar gerektirdiğinde saldırganlaşabilir. Temel özellik olarak, yumuşak huylu, duygulu ve sabırlıdır.

H

Hanover Tazısı

Orta büyüklükte, biraz alçak ama güçlü bir köpektir. İtaatkar, iyi huylu ve duyguludur. Doğayı sever, apartman hayatına uyum sağlayamaz, ancak ev dışında yaşayabilir.

Hovawart

Hovawart zeki, kararlı, itaatkar ve özellikle efendisine karşı duygulu bir köpektir. Erken yaşta eğitilmek istemez, çünkü bu yaşlarda sahip olduğu canlılığı ve neşeyi bir süre daha korumak ister.

Hollanda Çoban Köpeği

Hollanda çoban Köpeği itaatkar, uysal daima dikkatli, kendi bölgesine bağlı ve yaptığı işi coşkuyla yapan bir köpektir. Az bakım ister; yorgunluğa ve kötü hava koşullarına karşı dirençlidir.

I

İngiliz Bulldog

Hala dövüşlerde kullanıldığı 19. yüzyıla kadar, saldırgan, yırtıcı ve kan dökücü bir hayvandı. öyle ki, Romalılar zinciri vurulmuş olsa bile bir bulldogun sokağa çıkarılmasını yasaklamışlardı.

İrlandalı Terrier

Wire Fox Terrier’e çok benzer, kuşkusuz ikisi arasında yakın bir ilişki vardır. Olağanüstü cesaretlerinden dolayı bir zamanlar “küçük yiğit” olarak anılırdı. Günümüzde nazik, eğitilebilir, vakur, duygulu bir köpektir.

İtalyan Tazısı

Canlı ve gayretlidir. Yırtıcı değildir. Az yemekle yetinebilir ve kulübede yaşayabilir. Duygularını pek göstermese de efendisinin kendisine daima ilgi göstermesini ve yanında olmasını ister.

İngiliz Cocker Spaniel

İngiliz Cocker Spaniel, dayanıklı, enerjik, mutlu ve sevgi dolu bir köpektir. Bu hayat dolu köpeğin arası çocuklarla mükemmeldir ancak yine de kızdırılmaktan hoşlanmaz. Yabancılara karşı dost canlısıdır.

İrlandalı Kurt Tazısı

İyi huylu, sabırlı, cömert, düşünceli ve zekidir. Tek bir kişiye bağlanma eğilimindedir.

İsveç Geyik Avcısı

Tilki benzeri, fakat iri bir köpektir. Tüyleriyle olduğundan daha cüsseli görünür. Dengeli, gururlu ve itaatkar bir köpektir. Evde yaşamaya uygun değildir.

Bu cins köpekler sıcak iklimlerde egzamaya yakalanabilirler, dikkatli olunmalıdır.

J

Jack Russell Terrier

Fox Terrier’e (tilki terrieri) benzer. Cesur, şen, fedakar ve itaatkar bir köpektir. Jack Russell Terrier yeterli egzersiz imkanı sağlandığında apartman hayatına da uyum sağlar. Ev içinde oldukça hareketlidir.

Japon Chin

Efendisine son derece bağlı, uysal, duygulu, zeki ama yabancılara karşı huysuz bir köpektir. Evde uyuması gerekir. İyi huylu, fakat kesin ısırma eğilimlidir. 

K

Kangal

Zeki, kolay eğitilen, çocuklara karşı sabırlı, azarlanmaya karşı duyarlı, sevilmek isteyen, yaşadığı yeri sahiplenen bir köpektir. Yabancılara karşı kuşkucudur, bu nedenle güvenli ve çitlerle çevrili bir alanda ya da koruyucusu olduğu sürüsüyle birlikte açıkta yaşamalıdır.

King Charles Spaniel

İngiliz Toy Spaniel küçük ve dayanıklı bir spaniel’dir. İngiliz Toy Spanieli kibar, oyuncu, sevgi dolu ancak bazen biraz çekingen bir ırktır.

Karelya Ayı Köpeği

Yüksekliğinden biraz daha uzun, sağlam yapılı bir köpektir. Son derece cesur, saldırgan ve efendisine karşı itaatkardır.

Kars Çoban Köpeği

Kars, Ardahan, Artvin, Erzurum, Ağrı, Iğdır bölgelerinde yetişen, saflığı tescil edilmiş, bölge şartlarına uyumlu, çok iyi koruyucu özelliğe sahip, uyumlu, zeki, akıllı ideal bir çoban köpeğidir.

Kerry Blue Terrier

Hırçın, fakat eğitilebilir ve duygulu bir köpektir. Aile üyeleriyle iyi arkadaşlık kurar, fakat biraz inatçı ve sinirli bir tabiatı olduğu unutulmamalıdır.

Kyüshü

Sağlam yapılı ve kaslıdır. çok sabırlı, zeki, eğitilebilir, sessiz, uysal, duygulu, iyi bir köpektir.

Gerek gövdesi gerekse alışkanlıkları bakımından çok temiz bir hayvandır. Ev hayatına gayet iyi uyum sağlar.

L

Labrador Retriever

Labrador Retriever, duygusal ve sabırlı bir köpektir. Oldukça zeki, sadık, itaat etmeye hevesli ve hareketlidir. özellikle de suda oynama bayılır.

Lapponian Çoban Köpeği

Enerjik, itaatkar, çalışkan bir köpektir. İçgüdüleri gereği doğal bir havlama eğilimi vardır. Ev dışında yaşabilir, açık alanlara alışmıştır.

Lakeland Terrier

Lakeland Terrier, güzel ve zarif bir köpektir. Duygulu, neşeli, hareketli, heyecanlı, inatçı, aktif ve ısrarcı bir tabiatı vardır. Diğer hayvanlara ve köpeklere karşı sinirli bir yapı gösterebilir.

Lapphund

Disiplinli, duygulu, çocuklara karşı sabırlı ve dikkatli bir köpektir. Yabancılara karşı kuşkucudur

Lowchen

Uysal, neşeli, duygulu, zeki bir ırktır. Evde uyuması gerekir. İyi huyludur. Bekçilik veya koruma eğitimi verilebilir.

M

Maltese

Zeki, oyuncu, efendisine bağlıdır. Yabancı sesler duyduğu zaman dikkat kesilir. Evde uyuması gerekir, iyi huyludur.

Minyatür Bull Terrier

Minyatür Bull Terrier güçlü yapısı, kare şeklinde simetrik vücudu, aktif ve zeka dolu davranışlarıyla tamamen Bull Terrier’in küçük versiyonudur.

Manchester Terrier

Manchester Terrieri zeki, son derece canlı ve sadık bir köpektir.

Minyatür Pinscher

“Pinscher” sözcüğü Almanca ısırıcı anlamına gelir. Aslında uysal, fedakar, duygulu, aynı zamanda temiz ve zeki bir köpektir.

N

Napoliten Mastiff

Ciddi, güçlü görünen bir ırk mensubudur. Başı büyüktür. Kaba ve hatta vahşi görünüşüne rağmen, barışçı ve dengeli bir köpektir. Efendisine ve aile dostlarına karşı yumuşak ve duyguludur. çok dayanıklı bir hayvandır ve fiziksel acılara büyük bir sabırla dayanır.

Norsk Buhund

Norsk Buhund cesur, itaatkar, enerjik, sadık ve çok çalışkandır.

Norwich Terrier

Norwich Terrieri, en küçük terrierlerden biridir. Aktif, cesur, duygulu, dengelidir. Sinirli ve hırçın bir köpek değildir. 

Newfoundland

Newfoundland büyük bir köpektir. Güçlü, zarif, uyumlu, çevik ve dayanıklıdır. Dikkat çekici özellikleri olan bir köpektir. İyi, cesur, cömert, zeki ve insana yakın. Lord Byron bu cins hakkında şunları yazmıştır: “… Cesareti vahşilikten uzaktır. İnsana ait kusurları taşımaz, fakat onun tüm erdemlerine sahiptir.” Aynı zamanda sabırlı bir köpektir. Yabancılara karşı iyi davranır ve efendisine karşı son derece dikkatlidir.

Norveç Geyik Avcısı

Sadık, duygulu, eğitilebilir, temiz, uysal ve zekidir

O

Old English Sheepdog

Yürüyüşü esnek, tıknaz ve kaslı bir köpektir. Kuyruğu bobtail (kesik kuyruk) isminden de anlaşıldığı gibi kuyruksuzdur. İyi huyludur.

Otterhound

Cesur, neşeli, azimli, duyguludur. İnsana arkadaşlık eden bir köpek olarak değerlidir.

P

Pappilon

Dengeli, itaatkar, sessiz bir köpektir. 

Petit Basset Griffon Vendien

Cesur, inatçı, azimli bir köpektir. Aile içinde duygulu, sadık, uysal, sevimlidir.

Pomeranyalı

Canlı, neşeli, gururlu ve itaatkardır. Yabancılara havlama eğilimi vardır.

Poodle (Standart Kaniş)

İyi huylu, çok zeki, cesur, neşeli, duyarlı ve eğitilebilir bir köpektir.

Pyrenees Mastiff

Pyrenees Mastiff zarif bir güzelliği olan, sağlam, simetrik, güçlü bir köpektir. İri bir köpek olmasına rağmen öyle hafif adımlarla yürür ki, ayak izleri zor seçilir. Sessiz, arkadaş canlısı ve zekidir. Az yemekle yetinir.

Petit Bleu de Gascogne

Grand Blue de Gascogne cinsinin küçük kardeşidir. Daha küçük olduğu için hareket yeteneği fazladır ve görünüşü daha sağlamdır. Gururlu, cüretli, inatçı bir köpektir. Efendisine karşı iyi huylu ve duyguludur. Evde uyuması gerekir. İyi huylu. Koklayarak iz sürer.

Picardy Çoban Köpeği

Saldırgan bir köpek değildir. Ancak, düşmanlarına cesaretle karşı durur, yüzünde vahşi bir ifadeyle hırlar ve bu arada güçlü dişlerini gösterir. Enerjik, hoş ve azimli bir görünüşü vardır.

Poodle (Minyatür Kaniş)

İyi huylu, çok zeki, cesur, neşeli, duyarlı, eğitilebilir

Pyrenees Çoban Köpeği

Cesur, bazen fazla cüretli, neşeli ve zekidir.

R

Rafeiro do Alentejo

Vurdumduymaz, uykulu, hatta yorgun görünüşüne karşılık çok çalışkandır. Güçlü bir yürüyüşçüdür. St.Bernard’ı andıran gövdesi ve bir ayınınkini andıran başı vardır.

Rottweiler

Rottweiler’ın iri ve güçlü bir bedeni vardır. Adaleli ve atletik olan bu ırk, geniş bir kafaya ve yuvarlak bir alına sahiptir. çeneler iyi gelişmiştir ve dişler makas ısırışı ile kapanır. Gözler ırkın iyi huy ve sadakatinin ifadesini yansıtır ve koyu renklidir. Dengeli, sakin, itaatkar, cesur ve kolay eğitilir. Yalnızca efendisi ve ailesi saldırıya uğradığı zaman sertleşir.

Russian Spaniel

Her zaman siyah-beyaz olan Rus Spanieli sağlam yapılı bir köpektir. Vücudu kalbe geniş bir alan sağlayan sağlam göğüs kafesi ile güçlü bir yapısı vardır. 

S

Sakallı Collie

Sakallı Collie, neşeli ve duyguludur. çocuklarla iyi anlaşır, iyi huylu bir köpektir.

Schipperkee

Coşkun, eğitilebilir, zeki, meraklı, yabancılara karşı kuşkucudur. 

Shih-Tzu

Küçük ve dayanıklı bir köpektir. çift katmanlı uzun bir kürk yapısına sahiptir. Son derece vakur bir görünümü olan Shih-Tzu’nun burun üzerinden yukarı doğru büyüyen tüyleri ırka özgü yüz ifadesini ve “saç şeklini” oluşturur. 

Soft Coated Wheaten Terrier

Zarif hareketli, güçlü bir köpektir. Cesur, aktif ve uyanıktır. Yetenekleri çok çeşitlidir

Styrian Dağ Tazısı

Ciddi ve zeki görünüşlü bir yüzü olan, orta büyüklükte bir köpektir. Av sırasında inatçı ve kaba olan bu köpek efendisine karşı iyi huylu ve duyguludur. Neşeli ve temiz bir köpektir. Ev dışında yaşayabilir. 

Sibirya Kurdu (Husky)

Ota büyüklükte, canlı, dayanıklı, hoş görünüşlü ve hareketli bir köpektir. İnsanlara uyumlu ve duyguludur. İyi bir arkadaş olmakla birlikte son derece inatçıdır ve kolayca canı sıkılır. 

Sokö (Sokak Köpeği)

çomar, melez bir ırktır. Diğer köpek ırkları gibi saf bir ırk değildir, yine de ortak özellikleri bir başlık altında toplanabilecek kadar benzer görünüş olmasa da, kişilik özellikleri sergileyebilir. Bu yüzden ve evimizdeki birçok köpeğin bu ırk başlığı altında toplanabileceği mantığına dayanarak Türk Sokak Köpeği diye adlandırdığımız çomar’ı köpek ırkları listemize aldık. 

Sussex Spanieli

Normal zamanlarda sakin ve zeki, av sırasında coşkulu bir savaşçıdır. 

T

Tatra Çoban Köpeği

Tatra çoban Köpeği, zeki cesur, akıllı ve neşelidir. Sinirli değildir. çabuk heyecana kapılması, Tatra çoban köpeğinin köpek gösterilerinde elenmesine yol açar. 

Türk Tazısı

Türkiye’nin özellikle Güney Bölgelerinde bulunan, çok uzun zamandan beri tavşan avlamak amacıyla yetiştirilen, diğer çoban Köpekleri ile Anadolu’nun kültürüne yerleşmiş ender köpek ırklarından biridir

Trigg Tazısı

İnce ve soylu vücut hatları olan güzel bir tazıdır. Güçlü ve emirlere karşı dikkatlidir. çocuklarla iyi anlaşır, fakat ev dışında yaşamaya uygundur. Hareketli bir köpektir. 

Tyrolean Tazısı

Canlı, cesur, hoş, itaatkar bir köpektir. 30-39 cm yüksekliğinde daha küçük bir türü de vardır. 

V

Valee Çoban Köpeği

Belleği çok güçlüdür, yıllar öncesine ait bir dokunuşu ya da okşamayı hatırlar. Nazik, sakin, temiz ve çocuklarla uyum içinde yaşayabilen bir hayvandır. Güçlü, kaslı, iyi huyludur. Valee çoban Köpeği’nin, Bergamasco’nun aksine tüyleri taranabilir ve bu özelliği onu daha cazip hale getirir. 

Vizsla

Zeki, eğitilebilir, dengeli, itaatkar ve duyguludur. 

W

Weimaraner

Canlı, neşeli, duygulu ve biraz inatçıdır. 

Wirehaired Pointing Griffon

Canlı, zeki, hareketli ve duygulu bir köpektir

Welsh Springer Spaniel

Neşeli, duyarlı ve bağımsızdır. Güçlü, sağlam bir köpektir. 

Whippet

Mutlu, duygulu, gururlu, zeki ve uysaldır

Y

Yorkshire Terrier

Bütün terrierler gibi canlı, cesur, inatçı, efendisine karşı duygulu, yabancılara karşı kuşkucudur. öteki hayvanlarla pek anlaşamaz…

Köpek ırkları listesi

Aşağıda, köpek ırklarının Türkçe ve İngilizce isimleri listelenmiştir:

Adı FCI No. İngilizce adı Resim
Affenpinscher 186 Affenpinscher Affenpinscher.jpg
Afgan tazısı 228 Afghan hound Afghan Hound.jpg
Aidi 247 Aidi Aidi.jpg
Airedale teriyeri 7 Airedale terrier Airedale Terrier.jpg
Akbaş Akbash dog Akbaş.jpg
Akita 255 Akita Inu Akita inu.jpeg
Alapaha blue blood bulldog Alapaha Blue Blood Bulldog Alapahabulldog.jpg
Alaskan husky Alaskan husky Goose-Alaskan Husky.jpg
Alaskan klee kai Alaskan klee kai Standard Alaskan Klee Kai.jpg
Alaska malamutu 243 Alaskan malamute Alaskanmalamute0b.jpg
Alman çoban köpeği, 166 German Shepherd Dog GermanShep1 wb.jpg
Kısa Tüylü Alman Pointeri 119 German Shorthaired Pointer GermanShorthPtr wb.jpg
Alman pinscher 184 German Pinscher German Pinscher.JPG
Telsi tüylü Alman puanteri 98 German Wirehaired Pointer GermanWirehrPtr1 wb.jpg
Alpine Dachsbracke 254 Alpine Dachsbracke Alpejski gończy krótkonożny g99.jpg
Alsatian shepalute 254 Alsatian shepalute AlsatianShepalute.jpg
Altdeutscher hütehund Old German Cattledog Gelbbacke.jpg
American akita 344 American akita Great japanese dog00.jpg
American bulldog American bulldog American Bulldog 600.jpg
Amerikan cocker spaniel 167 American cocker spaniel AmericanCockerSpaniel wb.jpg
Amerikan Eskimo köpeği American Eskimo dog American Eskimo Dog.jpg
Amerikan fokshaundu 303 American Foxhound AmericanFoxhound2.jpg
American hairless terrier American hairless terrier TagnonPond9-6-03.jpg
Amerikan pit bull terrier American pit bull terrier American Pit Bull Terrier (Bubu).jpg
Amerikan Staffordshire teryesi 286 American Staffordshire Terrier
Amarican Toy Terrier American Toy Terrier Americantoyterrier.jpg
Amerikan Su Spanyeli 301 American Water Spaniel American water spaniel 01.jpg
Anglo-Francais De Petite Venerie 325 Medium-sized Anglo-French Hound Anglo-Français de petite vénerie.jpg
Appenzeller Sennenhund 46 Appenzeller Sennenhund Appenz.jpg
Ariégeois 20 Ariege Hound Gończy 059.jpg
Avustralya sığır çobanı köpeği 287 Australian Cattle Dog Australian Cattle Dog Naava.jpg
Australian Kelpie 293 Australian Kelpie Australien Kelpie.jpg
Australian Shepherd 342 Australian Shepherd Australian Shepherd.jpg
Australian Silky Terrier 236 Australian Silky Terrier Australian Silky Terrier.jpg
Australian Stumpy Tail Cattle Dog 251 Australian Stumpy Tail Cattle Dog Empty.gif
Australian terrier 8 Australian terrier Australian Terrier2.jpg
Azawakh 307 Azawakh Chart afrykański azawakh 31.jpg
Bangkaew Dog Bangkaew Dog
Barbet 105 Barbet Barbet.jpg
Bardino Bardino Bardina-Donna-1.jpg
Borzoy (Rus tazısı) 193 Barzoï Borzoi female.jpg
Basenji 43 Basenji Basenji 600.jpg
Basset artésien normand 34 Norman Artesian Basset Basset artezyjsko-normandzki. Umbra z Romiszówki.jpg
Basset bleu de Gascogne 35 Blue Gascony Basset Basset bleu de Gascogne.jpg
Basset Fauve de Bretagne 36 Fawn Brittany Basset Basset Fauve de Bretagne 600.jpg
Base 163 Basset Hound Basset Hound 600.jpg
Batı Highland beyaz teryesi 85 West Highland White Terrier West highland white terier 454.jpg
Bayerischer Gebirgsschweißhund 217 Bavarian Mountain Hound 2005-12 Zoran2.jpg
Beagle 161 Beagle Beagle 600.jpg
Bearded Collie 271 Bearded Collie Bearded Collie 600.jpg
Beauceron 44 Beauceron Beauceron Mouton2.jpg
Bedlington terrier 9 Bedlington terrier Bedlington terrier 234.jpg
Belçika çoban köpeği Belgian Shepherd Belgian Groenendael 600.jpg
Brüksel griffonu 80, 81, 82 Brussels Griffon Gryfonik brukselski 980.jpg
Bergamasco 194 Bergamasco Bergamasco 600.jpg
Berger Blanc Suisse 347 White Swiss Shepherd Weißer schäferhund.jpg
Berger Picard 176 Picardy Shepherd PicardPortrait.jpg
Berger des Pyrénées 138 , 141 Pyrenean Sheepdog Berger-des-Pyrenees Adeux 0565x0404.jpg
Berner Sennenhund 45 Bernese Mountain Dog Berneński pies pasterski.jpg
Bolognese 215 Bichon Frisé Bichon Frise 600.jpg
Bichon Havanais 250 Havanese Havanese black particolour.jpg
Black and Tan Coonhound 300 Black and Tan Coonhound Black and Tan Coonhound.jpg
Tchiorny Terrier 327 Black Russian Terrier Czarny terier rosyjski 64.jpg
Blue Picardy Spaniel 106 Blue Picardy Spaniel Epagneul bleu de picardie 868.jpg
Bluetick Coonhound Bluetick Coonhound BluetickCoonhound.jpg
Boerboel Boerboel Boerboel.jpg
Bohemian Spotted Dog Bohemian Spotted Dog Horaklabor.jpg
Bokser 144 Boxer Boxer female brown.jpg
Bichon bolonais 196 Bolognese Bolończyk 5e3.jpg
Bolonka franzuska Bolonka franzuska Bolonka-Franzuska.jpg
Bolonka Zwetna Bolonka Zwetna.jpg
Border Collie 297 Border Collie Border Collie 600.jpg
Border Terrier 10 Border Terrier Border Terrier.jpg
Bosanski Ostrodlaki Gonic Barak 155 Bosnian Coarse-Haired Hound Gonic.jpg
Boston Terrier 140 Boston Terrier BostonTerrierBrindleStand w.jpg
Bouvier des Flandres 191 Bouvier des Flandres Bouvier.JPG
Boykin Spaniel Boykin Spaniel Boykin spaniel.jpg
Braque francais type Pyrenees 134 French Pointing Dog – Pyrenean type Wyżeł pirenejski 308.jpg
Bracco Italiano 202 Bracco Italiano Bracco Italiano.jpg
Brandlbracke 63 Austrian Black and Tan Hound Brandlbracke.jpg
Braque d’ Auvergne 180 Auvergne Pointing Dog Braque d'auvergne 323.jpg
Braque du Bourbonnais 179 Bourbonnais Pointing Dog Braque du Bourbonnais.jpg
Braque Saint-Germain 177 Braque Saint-Germain Braque saint-germain 666.jpg
Bretagne epanyölü 95 Brittany Spaniel Epagneul Breton.jpg
Brie çoban köpeği 113 Briard Aramis-briard.JPG
Briquet Griffon Vendeen 19 Medium Vendeen Griffon Briquet Griffon Vendeen.jpg
Broholmer 315 Broholmer Ivarr.JPG
İngiliz Buldoğu 149 Bulldog Bulldog standing.JPG
Bull Terrier 11 Bull Terrier Bull terrier 2.jpg
Bulmastif 157 Bullmastiff Dog Bullmastiff 600.jpg
Ca de Bou fr: dogue de Majorque 249 Majorca Mastiff Ca de bou 347.jpg
Ca de Bestiar 321 Majorca Shepherd Dog Ca de Bestiar.JPG
Cairn Terrier 4 Cairn Terrier Cairn-terriers.jpg
Can de Palleiro Galician Palleiro Dog, Palleiro Shepherd Dog, Galician Cattledog, Palleiro Cadeliño palleiro GFDL8.jpg
Canaan Dog 273 Canaan Dog CanaanDog3.jpg
Canadian Inuit Dog Canadian Inuit Dog, Canadian Eskimo Dog Canadian Inuit Dog.jpg
Cane Corso Italiano 343 Cane Corso, Italian Corso Dog CaneCorso (23).jpg
Cane da pastore Maremmano-Abruzzese 201 Maremma and Abruzzes Sheepdog Maremma.jpg
Caniche, Pudel, 172 Poodle Pudel miniatura 342.jpg
Cão Fila de São Miguel 340 Azores Cattle Dog Caofila.jpg
Cao de Serra de Aires 93 Portuguese Sheepdog Cao de Serra de Aires600.jpg
Caravan hound Caravan Hound Caravan hound Dolly1.jpg
Carolina Dog Carolina Dog Carolina Dog 1.jpg
Catahoula Leopard Dog Catahoula Leopard Dog Lucypic.jpg
Catahoula Bulldog Catahoula Bulldog Catahoula Bulldog red tan.jpg
Caucasian Ovcharka 328 Caucasian Ovcharka, Caucasian Mountain Dog Owczarek kaukaski 65.jpg
Cavalier King Charles Spaniel 136 Cavalier King Charles Spaniel Cavalier-king-charles-spaniels.jpg
Central Asian Shepherd Dog 335 Central Asia Shepherd Dog Owczarek środkowoazjatycki.jpg
Ceský fousek 245 Bohemian wire-haired Pointing Griffon Czeski fousek bg6.jpg
Cesky-Terier 246 Cesky Terrier Terier czeski 123 LM.jpg
Čierny šery 8s45heryprobaobraz 018.jpg
Československý vlčiak 332 Czechoslovakian Wolfdog TWH-jolly.JPG
Chart Polski 333 Polish Greyhound, Polish Sighthound Chart polski 67u7.jpg
Chesapeake Bay Retriever 263 Chesapeake Bay Retriever Chesapeakebayretriever01-l.jpg
Chien de Montagne des Pyrénées, Patou 137 Pyrenean Mountain Dog Pyrenean Mountain Dog 600.jpg
Chien de Berger Belge, Groenendael 15 Belgian Shepherd Groenendael Belgian Groenendael 600.jpg
Chien de Berger Belge, Laekenois 15 Belgian Shepherd Laekenois Belgian Laekenois 600.jpg
Chien de Berger, Malinois 15 Belgian Shepherd Malinois Belgian Malinois male Flickr.jpg
Chien de Berger Belge, Tervuren 15 Belgian Shepherd Tervuren Tervueren.jpg
Cão da serra da Estrela 173 Estrela Mountain Dog Cao da serra da estrela 777.jpg
Cao de castro laboreiro 170 Portugese Cattle Dog Cao de castro laboreiro.jpg
Chien de Saint-Hubert 84 Bloodhound Bloodhound 800.jpg
Chien d’Artois 28 Artois Hound D'Artois Hound1.jpg
Chihuahua 218 Chihuahua Can047eue.jpg
Chinook Chinook Wikichinook.JPG
Chodsky pes Bohemian Shepherd Chodsky pies 54.jpg
Chortaj Hortaya Borzaya.jpg
Chow Chow 205 Chow Chow Chowchow.jpg
Ciobanesc Romanesc Carpatin 350 Romanian Carpathian Shepherd Dog Carpathian Sheepdog-1.jpg
Ciobanesc Romanesc de Bucovina Romanian de Bucovina Shepherd Dog Bucovina Sheepdog.jpg
Ciobanesc Romanesc Mioritic 349 Romanian Mioritic Shepherd Dog Mioritic.jpg
Cirneco dell’Etna 199 Cirneco dell’Etna Cirneco dell Etna 611.jpg
Clumber Spaniel 109 Clumber Spaniel Clumber spaniel 767.jpg
Çoban Köpeği 331 Anatolian Shepherd Dog Kangal-welpen-de 003.jpg
Cockapoo Cockapoo 000 0213.JPG
Continental Toy Spaniel Papillon 77 Papillon Dog1515.jpg
Coton de Tulear 283 Coton de Tulear Coton de Tular 1.jpg
Crete Hound Cretan Hound Kritikosichnilatis 1.jpg
Cursinu Cursinu Cursinu JPG.jpg
Curly Coated Retriever 110 Curly Coated Retriever Curly Coated Retriever.jpg
Dachshund, Dackel, Teckel 148 Dachshund MiniDachshund1 wb.jpg
Dalmaçyalı 153 Dalmatian Dalmatiner 2.jpg
Dandie Dinmont Terrier 168 Dandie Dinmont Terrier Dandie Dinmont Terrier 600.jpg
Dansk-Svensk Gaardshund 356 Danish/Swedish Farm Dog DanishFarmDog.jpg
Deerhound 164 Deerhound Deerhound 305.jpg
Deutsche Bracke 299 German Hound DeutscheBracke.jpg
Danua 235 Great Dane Dogge Odin.jpg
Deutsch-Langhaar 117 German Longhaired Pointer DeutschLanghaarneu.jpg
Deutsch Stichelhaar 232 German Rough-haired Pointing Dog 03030288 Deutsch Stichelhaa.jpg
Deutscher Spitz 97 German Spitz Keeshond Majic.jpg
Deutscher Wachtel 104 German Spaniel Deutscher Wachtel 2.jpg
Do-Khyi 230 Tibetan Mastiff 11m-czny mastif.jpg
Dobermann 143 Doberman Pinscher Dobermann.jpg
Dogo 292 Argentine Dogo Dogo Argentino.jpg
Dogo Canario 346 Canary Dog Perro-de-Presa-Canario.jpg
Dogue de Bordeaux 116 Dogue de Bordeaux, French Mastiff Dogue de Bordeaux standing.jpg
Drentse Patrijshond 224 Dutch Partridge Dog Drentse Patrijshond.jpg
Drever 130 Drever Drever NUCh Tanjo.jpg
Dunker 203 Norwegian Hound Dunker.jpg
Elo Elo Elo.jpg
English Cocker Spaniel 5 English Cocker Spaniel EnglishCockerSpaniel wb.jpg
English Coonhound English Coonhound English Coonhound.jpg
İngiliz fokshaundu 159 English Foxhound English Foxhound portrait.jpg
English-Springer-Spaniel 125 English Springer Spaniel English-Springer-Spaniel.jpg
İngiliz seteri 2 English Setter English setter.jpg
English Toy Terrier 13 English Toy Terrier, King Charles Spaniel English Toy Terrier 600 01.jpg
Entlebucher Sennenhund 47 Entelbuch Mountain Dog Entlebucher2 wb.jpg
Epagneul Français 175 French Spaniel Epagneulfrancais.jpg
Epagneul Picard 108 Picardy Spaniel Epagneul picard 685.jpg
Epagneul de Pont-Audemer 114 Pont Audemer Spaniel Epagneul de pont-audemer h67.jpg
Erdélyi Kopó 241 Transylvanian Hound Erdelyi kopo VadaszNimrodSzeder01.jpg
Eurasier 291 Eurasier Eurasier Image 001.jpg
Fila Brasileiro 225 Brazilian Mastiff Mastif brazylijski g56.jpg
Flat Coated Retriever 121 Flat-Coated Retriever Flat-Coated Retriever large.jpg
Foksterye 12, 169 Fox Terrier Elias1červen2006.jpg
Fransız Buldoğu 101 French Bulldog Buldog francuski pszeniczny.jpg
Galgo español fr:lévrier espagnol 285 Spanish Greyhound Galgo Español hembra 03.jpg
Gammel Dansk Hønsehund 281 Old Danish Pointer Wyżeł duński 123.jpg
Glen of Imaal Terrier 302 Glen of Imaal Terrier Adult Glen of Imaal terrier.jpg
Golden Retriever 111 Golden Retriever Golden Retriever standing Tucker.jpg
Gończy Polski 354 Polish Hunting Dog, Polish Scenthound PolishScenthoundChPl-DRAN-GoniecPomorski-wl.M.Dydel.jpg
Gordon Setter 6 Gordon Setter Orrvilas enska w800px.jpg
Gos-d’Atura-Catala 87 Catalan Sheepdog Gos-d'Atura-Catala.jpg
Grand anglo-français tricolore 322 Great Anglo-French Tricolour Hound Grand anglo francais tricol.jpg
Grand anglo-français blanc et orange 324 Great Anglo-French White and Orange Hound 06101298 Grand anglo francais orange.jpg
Grand anglo-français blanc et noir 323 Great Anglo-French White and Black Hound Grand anglo francais noir.jpg
Grand Basset Griffon Vendéen 33 Large Vendeen Griffon Basset G Basset Griffon Vendeen 600.jpg
Grand Griffon Vendeen 282 Rosa Bonheur Grand Griffon Vendeen.jpg
Grand Bleu de Gascogne 22 Great Gascony Hound, Great Gascony Blue Oldblue.jpg
Grønlandshund 274 Greenland Dog Pies grenlandzki 871.jpg
Greyhound 158 Greyhound Greyhound 894.jpg
Griffon Fauve de Bretagne 66 Fawn Brittany Griffon 08115500 Griffon Fauve Bretagne.jpg
Griffon bleu de Gascogne 32 Blue Gascony Griffon 04031124 Griffon Bleu de Gascogne.jpg
Griffon d’arrêt à poil dur Korthals 107 Wirehaired Pointing Griffon, Korthals Griffon Korthalsgriffon.jpg
Griffon Nivernais 17 Griffon Nivernais Griffon nivernais.jpg
Grosser Schweizer Sennenhund fr:Grand bouvier Suisse 58 Greater Swiss Mountain Dog Großer Schweizer Sennenhund.jpg
Haldenstovare 267 Halden Hound Haldenstovare.jpg
Hamiltonstövare 132 Hamilton Hound Hamiltonstovare 600.jpg
Hannoverscher Schweisshund 213 Hanover Hound Hannoverscher Schweisshund.jpg
Harrier 295 Harrier Harrier tricolour.jpg
Hellinikos Ichnilatis 214 Hellenic Hound Hellinikos Ichnilatis.jpg
Hokkaido (dog) 261 Hokkaido inu Ainu-Dog.jpg
Hollandse Herdershond 223 Dutch Shepherd Dog DutchShepherdShortCoat.jpg
Hollandse Smoushond 308 Dutch Smoushond Hollandsche smoushonden 2.JPG
Hovawart 190 Hovawart Hovawart1.jpg
Hrvatski ovčar 277 Croatian Sheepdog Gera062005sed.jpg
Ioujnorousskaîa Ovtcharka 326 South Russian Ovcharka South Russian Ovcharka.jpg
Huntaway Huntaway Huntaway.JPG
Irish Red And White Setter 330 Irish Red And White Setter Seter irlandzki bialo-czerwony pl.jpg
Irish Setter 120 Irish Setter Can Setter dog GFDL.jpg
Irish Soft Coated Wheaten Terrier 40 Soft-Coated Wheaten Terrier Soft-coated wheaten terrier.jpg
İrlanda Teriyeri 139 Irish Terrier Irish terrier sitting.jpg
İrlanda su spanyölü 124 Irish Water Spaniel Irlandzki spaniel wodny 676.jpg
İrlanda kurt köpeği 160 Irish Wolfhound Irischer Wolshund.jpg
Islenskur Fjárhundur fr:Chien de berger islandais 289 Icelandic Sheepdog IcelandSheepdog21.jpg
Istarski kratkodlaki gonič 151 Istrian short-haired Hound Istrische Bracke.jpg
Istarski oštrodlaki gonič 152 Istrian coarse-haired Hound Istrian hound2.jpg
Jack Russell Terrier 345 Jack Russell Terrier Jackrussellinterrieri.jpg
Jagdterrier 103 German Hunting Terrier Jagdterrier 223.jpg
Jämthund 42 Swedish Elkhound Jamthlnd.jpg
Japon köpeği 206 Japanese Chin, Japanese Spaniel Japanese Chin adult.jpg
Kai 317 Kai Kaidog.jpg
Kangal köpeği Kangal Dog Varish.jpg
Karakatschan Karakatschan Karakatschan.jpg
Karjalankarhukoira 48 Karelian bear dog Alex-Karelsk Bjornhund.jpg
Karelo-Finnish Laika, Finlandskaja, Karelskaja, Karelo-Finnish Laika Karelo Finnish Laika.jpg
Kars çoban köpeği Empty.gif
Kraški ovčar 278 Karst Shepherd Owczarek kraski g756.jpg
Kerry Blue Terrier 3 Kerry Blue Terrier
Kintamani Kintamani Kintamani.jpg
King Charles Spaniel 128 King Charles Spaniel King Charles Spaniel 200.jpg
Kishu Inu 318 Kishu Kishu.jpg
Komondor 53 Komondor Komondor delvin.jpg
Kooikerhondje 314 Kooikerhondje Kooiker03.jpg
Korean Jindo 334 Korean Jindo Korean Jindo Dog.jpg
Kritikos Lagonikos, Kretahund Kretahound Kritikosichnilatis 1.jpg
Kromfohrlander 192 Kromfohrlander Kromfohrlaender glatt.jpg
Kuvasz 54 Kuvasz 2-kuvasz.jpg
Kyi Leo Kyi Leo.jpg
Labradoodle Labradoodle Labradoodle Laying 2375px.jpg
Labrador Retriever 122 Labrador Retriever Labradorretriever9b.jpg
Lagotto Romagnolo 298 Lagotto Romagnolo Lagotto romagnolo 322.jpg
Lakeland Terrier 70 Lakeland Terrier Lakeland Terrier.jpg
Lancashire Heeler Lancashire Heeler Lancashire Heeler 600.jpg
Landseer 226 Landseer Landseer.jpg
Lapinporokoira 284 Lapinporokoira, Lapponian Herder Lapskvallhund.jpg
Leonberger 145 Leonberger Leonberger09.jpg
Lhasa Apso 227 Lhasa Apso Lhasa apso r5.jpg
Lucas Terrier Lucas Terrier LucasTerrier.jpg
Lundehund 265 Norwegian Lundehund Lundehund-2003.jpg
Lupo Italiano LupoItaliano.jpg
Lurcher Lurcher Lurcher Rocky.jpg
Maltese , bichon maltais 65 Maltese Maltese 600.jpg
Magyar Agar 240 Hungarian Greyhound HungarianGreyhound.jpg
Vizsla 57 , 239 Hungarian Vizsla Wyżeł węgierski gładkowłosy 500.jpg
Manchester Terrier 71 Manchester Terrier Mancherster Terrier.jpg
Maneto Maneto 2.jpg
Markiesje Dutch Tulip Dog Markiesje2.gif
Mastiff 264 Mastiff Mastiff 2.jpg
Mastín del Pirineo 92 Pyrenean Mastiff MasPiri-Puma-FIN.jpg
Mastín español fr:mâtin espagnol 91 Spanish Mastiff Mastif hiszpański 7512.jpg
Middleasian greyhound – Tazi Middleasian greyhound – Tazi Chart środkowoazjatycki Zeila.jpg
Miniature Australian Shepherd Miniature Australian Shepherd Miniature Australian Shepherd red tricolour.jpg
Miniatur Pinscher 185 Miniature Pinscher Zwergpinscher.Denzo-vom-Reichsgraf-zu-Herrenheim 1500X1500.jpg
Moscow Watchdog Moscow Watchdog Moscowwatchdog.jpg
Münsterländer 102, 118 Munsterlander Kleiner Munsterlander edit.jpg
Mudi 238 Mudi Hondenras Mudi.jpg
Neapolitan Mastiff 197 Neapolitan Mastiff Cannon - Male Neapolitan Mastiff 1998.jpeg
Newfoundland 50 Newfoundland Newfoundland brown.jpg
Nihon Supittsu 262 Japanese Spitz Japanspitz 600.JPG
Norrbottenspets 276 Nordic Spitz Nordic Spitz.jpg
Norsk Buhund 237 Norwegian Buhund Norsk buhund.jpg
Norsk Elghund 242, 268 Norwegian Elkhound Norwegian Elkhound.jpg
Norfolkterrier 272 Norfolk Terrier Norfolkterriersideview.jpg
Norwichterrier 72 Norwich Terrier Norwich terier 670.jpg
Nova Scotia Duck Tolling Retriever 312 Nova Scotia Duck-Tolling Retriever Nova scotia duck tolling retriever 111.jpg
Ogar Polski 52 Polish Hound PolishHound-MlChPl-OKSANA-ZOstregoBoru-wl.JoannaZembrzuska 3.JPG
Olde English Bulldogge Olde English Bulldogge Olde English Bulldogge Duke.jpg
Old English Sheepdog 16 Old English Sheepdog Old english sheepdog Ch Bobbyclown's Dare for More.jpg
Österreichischer Pinscher 64 Austrian Pinscher Pinczer austiacki 678.jpg
Otterhound 294 Otterhound Otterhund.jpg
Parson Russell Terrier 339 Parson Russell Terrier Parson Russell Terrier.jpg
Pastor Garafiano Garafiano Shepherd Ch-Rasti.jpg
Patterdale terrier Patterdale terrier Patterdale.JPG
Piccolo Levriero Italiano 200 Italian Greyhound Italian Greyhound standing gray.jpg
Pekingese 207 Pekingese Black pekinese tihamer on street.jpg
Perro de Agua Español 336 Spanish Water Dog Perro agua.jpg
Perro Cimarrón 353 Cimarron PERRO CIMARRON.jpg
Perro Pastor Vasco Basque Shepherd Dog Pastor vasco m 14months loby 3018.jpg
Perro sin pelo del Perú 310 Peruvian Hairless Dog PHDStandardStanding - Perro Sin Pelo del Perú.jpg
Petit Basset Griffon Vendéen 67 Petit Basset Griffon Vendeen Petit basset griffon vendeen.jpg
Petit bleu de Gascogne 31 Small Blue Gascony Hound Mały gończy gaskoński Voltaire des Hauts Plateaux du Cezalier Gal233.jpg
Petit chien lion 233 Löwchen Lwi piesek 65.jpg
Pharaoh Hound 248 Pharaoh Hound Pies faraona e34.jpg
Plott Hound Plott Hound Plotthound.jpg
Plummer Terrier Plummer Terrier PlummerTerrier.jpg
Podenco andaluz Andalusian Hound Podenco chico.jpg
Podenco Canario 329 Canarian Warren Hound Podenco Canario 1.jpg
Podenco Ibicenco Ibizan Podenco 89 Ibizan Hound Podenco z ibizy 645.jpg
Podengo Português Portuguese Podengo 94 Portuguese Podengo Podengo Portugues.jpg
Pointer 1 Pointer English pointer.jpg
Poitevin 24 Poitevin Poitevin-01.jpg
Polski Owczarek Nizinny 251 Polish Lowland Sheepdog Polski owczarek nizinny.jpg
Polski Owczarek Podhalanski 252 Tatra Shepherd Dog Polski Owczarek Podhalanski.jpg
Porcelaine 30 Porcelaine Porcelaine.jpg
Portekiz su köpeği 37 Portuguese Water Dog Cão de agua Português 2.jpg
Perdigueiro Português 187 Portuguese Pointer Wyżeł portugalski 123.jpg
Pražský krysařík Prague Ratter Prazsky krysarik 1.jpg
Pudelpointer 216 Pudelpointer Pudelpointer on point.jpg
Pug 253 Pug Pug 600.jpg
Puli 55 Puli Puli 600.jpg
Pumi 56 Pumi Hungarianpumi.JPG
Rampur Hound Rampur Hound Rampurgreyhound.jpg
Rat Terrier Rat Terrier Rat Terrier Ruby.jpg
Rafeiro do Alentejo 96 Alentejo Mastiff Rafeiro do Alentejo.jpg
Rajapalayam Hound Rajapalayam Hound Rajapalayam Hound.PNG
Ratonero Andaluz Andalusian Mouse-Hunting Dog Ratonero Bodeguero Andaluz.jpg
Redbone Coonhound Redbone Coonhound Redbone Coonhound.jpg
Rhodesian Ridgeback 146 Rhodesian Ridgeback Rhodesian ridgeback.jpg
Rottweiler 147 Rottweiler Rottweiler.jpg
Collie 156 Rough Collie Collie 087.jpg
Russian Spaniel Russian Spaniel Russpaniel.jpg
Russo-European Laika 304 Russo-European Laika Russo European Laika.jpg
Russkiy Toy 352 Russian Toy Terrier RusskiyToyWelpe9Mon.JPG
Saarlooswolfhond 311 Saarlooswolfhond Bow bow.jpg
Samoyed 212 Samoyed Samoyed 600.jpg
Gazel tazısı 269 Saluki Saluki 600.jpg
Sarplaninac 41 Sarplaninac Szarplaninac t5645.jpg
Schapendoes 313 Dutch Schapendoes Schapendoes.jpg
Schiller Hound 131 Schiller Hound Gończy schillera głowa j87.jpg
Schipperke 83 Schipperke Schipperke0001.jpg
Sealyham Terrier 74 Sealyham Terrier Sealyham terrier 230809.JPG
Shetland Sheepdog 88 Shetland Sheepdog ShetlandShpdogBlue2 wb.jpg
Scottish Terrier 73 Scottish Terrier ScottishTerrier.jpg
Schnauzer 181, 182, 183 Schnauzer Sznaucer olbrzym pieprz i sól.jpg
Segugio italiano 198, 337 Italian Hound Segugioitalianopelorasofulvo.JPG
Shar-Pei 309 Shar Pei
Shiba Inu 257 Shiba Inu Shiba czarna.jpg
Shih-Poo Shih-Poo Shih Poo Barton 2.jpg
Shih-Tzu 208 Shih Tzu Shih-Tzu.JPG
Shikoku 319 Shikoku Shikoku dog.jpg
Shiloh shepherd Shiloh Shepherd SirHarley of Shenandoah Kennel.JPG
Sibirya kurdu 270 Siberian Husky Siberian husky2.jpg
Silken Windhound Silken Windhound Silken Windhound Nobble Stack F.jpg
Skye Terrier 75 Skye Terrier Skye terrier 800.jpg
Slovenský kopov 244 Slovakian Hound MVP Nitra 2004 (8).jpg
Slovenský hrubosrstý stavač 320 Slovakian Wire-haired Pointing Dog Bella z Milhostovskych poli 2.jpg
Slovensky Cuvac 142 Slovakian Chuvach Cuvac 1.jpg
Spinone Italiano 165 Spinone Italiano Spinone italiano Daisy.JPG
Sloughi 188 Sloughi Sloughi.jpg
Smaland-Stövare 129 Smalands Hound Smaland-Stövare.jpg
Smooth coated collie 296 Smooth Collie Smooth Collie 600.jpg
Srpski Gonic 150 Serbian Hound Serbian Hound.JPG
Srpski Trobojni Gonic 229 Serbian Tricolour Hound Srpski Trobojni Gonic .gif
Stabyhoun 222 Stabyhoun Stabyhoun.jpg
Staffordshire Bull Terrier 76 Staffordshire Bull Terrier Staffordshire Bull Terrier 600.jpg
Saint Bernard 61 St. Bernard dog ClemensVomWingert.jpg
Steirische Rauhhaarbracke 62 Styrian coarse-haired Hound Steirische Rauhhaarbracke.jpg
Suomenajokoira 51 Finnish Hound Nuori-suomenajokoira.jpg
Suomenlapinkoira 189 Finnish Lapphund Fiński lapphund 768.jpg
Suomenpystykorva 49 Finnish Spitz Finnish Spitz 600.jpg
Sussex Spaniel 127 Sussex Spaniel Sussex spaniel t43.jpg
Svensk Lapphund 135 Swedish Lapphund Svensk lapphund.JPG
Schweizerischer Niederlaufhund 60 Small Swiss Hound 08115491 Schwyzer Niederlaufhund.jpg
Schweizer Laufhund 59 Swiss Hound Vycvik Stopy (3).JPG
Taigan Taigan Taigan.jpg
Taiwan Dog, Formosan Dog 348 Taiwan Dog Formosan nina.jpg
Tamaskan Tamaskan Dog Tamaskan.jpg
Terrier Brasileiro 341 Brasilian Terrier Brazilian terrier.JPG
Tesem Tesem Tesem.jpg
Tibetan Spaniel 231 Tibetan Spaniel Tibetansk spaniel.jpg
Tornjak 355 Bosnian -Herzegovinian -Croatian Shepherd Dog Bosniantornjak.jpg
Tosa inu 260 Tosa Inu, Tosa Tosa inu 7834.jpg
Toy Manchester Terrier Toy Manchester Terrier Toy-manchester-terrier-weave.png
Treeing Walker Coonhound Treeing Walker Coonhound Treeing Walker Coonhound.jpg
Thai-Ridgeback 338 Thai Ridgeback Thai-Ridgeback.jpg
Tibetan terrier 209 Tibetan Terrier DHOKI APSO.jpg
Tiroler Bracke 68 Tyrolean Hound Tiroler Bracke.jpg
Tüysüz Çin köpeği 288 Chinese Crested Dog IndyStands.jpg
Västgötaspets 14 Swedish Vallhund SwedishVallhundAgility wb.jpg
Volpino 195 Volpino Italiano Volpino04.jpg
Vostotchno-Sibirskaïa Laïka 305 East Siberian Laika East Siberian Laika 03.jpg
Waeller Waeller Waeller1.jpg
Weimaraner 99 Weimaraner Weimaraner wb.jpg
Welsh Corgi Cardigan 38 Welsh Corgi (Cardigan) NordJW-06 Mudpaws Duke Silver.jpg
Welsh Corgi Pembroke 39 Welsh Corgi (Pembroke) Pembroke Welsh Corgi 600.jpg
Welsh Springer Spaniel 126 Welsh Springer Spaniel Welsh Springer Spaniel.jpg
Welsh Terrier 78 Welsh Terrier Welshterrier.jpg
Westfalenterrier Westfal Terrier Westfalenterrier.jpg
Westphälische Dachsbracke 100 Westphalian Dachsbracke Westfälische Dachsbracke.jpg
Wetterhond 221 Wetterhond Fryzyjski pies wodny u68.jpg
Whippet 162 Whippet WhippetWhiteSaddled wb.jpg
White English Bulldog White English Bulldog Hedden's Buddy Roe.jpg
Xoloitzquintle 234 Xoloitzquintle, Perro Chino Peruano Mexico.Xoloitzcuintle.01.jpg
Yakutian Laika Yakutian Laika Yakutian Laikas Gorbi and Damka.jpg
Yorkshire Teriyeri 86 Yorkshire terrier Yorkshire Terrier WA Mozart Dolce Sinfonia.jpg
Zapadno-Sibirskaïa Laïka 306 West Siberian Laika West Siberian Laika.jpg
Zağar Empty.gif

Köpek Cinsleri

Köpek cinsleri ile ilgili bilgi ve makale alanı

 

Animasyon Görüntülü Ders - Golden Retriever Golden Retriever

GOLDEN RETRİEVERTemel ÖzellikleriHareketli, uysal, iyi huylu, duygulu ve sevimli bir köpektir. çocuklara, hatta bebeklere karşı çok sabırlı ve naziktir. Neler Yapar ? Sağlam ve güçlü, koku alma duyusu gelişmiştir. Bataklıkta…

Animasyon Görüntülü Ders - Sibirya Kurdu (Husky) Sibirya Kurdu (Husky)

SİBİRYA KURDU (HUSKY)Temel ÖzellikleriOta büyüklükte, canlı, dayanıklı, hoş görünüşlü ve hareketli bir köpektir. İnsanlara uyumlu ve duyguludur. İyi bir arkadaş olmakla birlikte son derece inatçıdır ve kolayca canı sıkılır.  …

Döküman / Makale - K9 Köpekleri K9 Köpekleri

K9 KÖPEKLERİK9 NE DEMEKTİR?K-9 Amerikan polis ve askeri köpek eğitime verilen genel terimdir.  K-9 Eğitimi: Koruma, bodyguard, narkotik, bomba, asayiş, iz takibi ve diğer askeri ve polis köpeği eğitimlerini konu alır.  Pek çok kişi K-9 terimini Alman Çoban Köpeği ile karıştırmaktadır.  Bu son derece yanlıştır.  Hollyw…

Animasyon Görüntülü Ders - Alman Çoban Köpeği Alman Çoban Köpeği

ALMAN ÇOBAN KÖPEĞİTemel ÖzellikleriAlman çoban Köpeği, Alsatian diye de tanınır. Gösterişli, dengeli ve çok güçlü bir köpektir. Kararlı, vefalı, efendisi ve çocuklara karşı sevgi duyan, öteki hayvanlara karşı hoşgörülü, yabancılara karşı uyanık ve kolay eğitilebilir bir…

Animasyon Görüntülü Ders - Rottweiler Rottweiler

ROTTWEİLERTemel ÖzellikleriRottweiler’ın iri ve güçlü bir bedeni vardır. Adaleli ve atletik olan bu ırk, geniş bir kafaya ve yuvarlak bir alına sahiptir. çeneler iyi gelişmiştir ve dişler makas ısırışı ile kapanır. Gözler ırkın iyi huy ve sadakatinin ifadesini yansıtır …

Animasyon Görüntülü Ders - Boxer Boxer

BOXERTemel ÖzellikleriBoxer “en güzel çirkin köpek” olarak da tanımlanmıştır. çok iyi huylu ve sadık bir köpektir. Kin duymaz, çocuklarla arası iyidir. Kolay eğitilir. Boxer uzun ömürlü bir köpek değildir. Genellikle 10 yaşına kadar yaşayamaz. Romatizmay…

Animasyon Görüntülü Ders - Amerikan Cocker Spaniel Amerikan Cocker Spaniel

AMERİKAN COCKER SPANİELTemel ÖzellikleriNeşeli, uysal, çocuk dostu efendisine karşı saygılı ve iyi huylu bir köpektir. Apartman yaşamı için uygun bir ırktır. Tabi ki bahçeli bir ev tercih sebebidir. Neler Yapar? Hem avda hem…

Animasyon Görüntülü Ders - Pekingese Pekingese

PEKİNGESETemel ÖzellikleriDuyarlı, efendisine karşı son derece duygulu, yabancılara karşı kuşkucu, vakur, sadık, ittaatkar, çılgınlık derecesinde cesur bir ırktır. Bu küçük ancak oldukca kemikli olan köpeklerin kendilerine has yuvarlanmaya benzeyen bir yürüyüş şekli var…

Animasyon Görüntülü Ders - Kangal Kangal

KANGALTemel ÖzellikleriZeki, kolay eğitilen, çocuklara karşı sabırlı, azarlanmaya karşı duyarlı, sevilmek isteyen, yaşadığı yeri sahiplenen bir köpektir. Yabancılara karşı kuşkucudur, bu nedenle güvenli ve çitlerle çevrili bir alanda ya da koruyucusu olduğu sürüsüyle birlikte açıkta yaşamalıdır. Neler Yapar? Savaşta ve avda yüzyıllar boyunca savaş köpe…

Animasyon Görüntülü Ders - Doberman Pinscher Doberman Pinscher

DOBERMAN PİNSCHERTemel ÖzellikleriDoberman kaslı ve son derece zarif bir köpektir. Erkek ve dişiler arasında mizaç farkı vardır. Dişiler, aileye karşı sakin, duyarlı ve duygulu, ancak yabancılara karşı kuşkucudur. Erkek, son derece zeki, ancak aceleci ve genellikle sald…

Animasyon Görüntülü Ders - Amerikan Pitbull Terrier Amerikan Pitbull Terrier

AMERİKAN PİTBULL TERRİERTemel ÖzellikleriSon derece cesur (çok eski savaş köpeklerinin torunudur.) ve çok canlı bir köpektir. Düşmanıyla öldüresiye savaşır. Ancak, asgari bir eğitimle yabancıların niyetini anlayabilecek kadar yetenekli, sakin, iyi huylu ve itaatkar bir …

Animasyon Görüntülü Ders - İngiliz Cocker Spaniel İngiliz Cocker Spaniel

İNGİLİZ COCKER SPANİELTemel Özellikleriİngiliz Cocker Spaniel, dayanıklı, enerjik, mutlu ve sevgi dolu bir köpektir. Bu hayat dolu köpeğin arası çocuklarla mükemmeldir ancak yine de kızdırılmaktan hoşlanmaz. Yabancılara karşı dost canlısıdır. Orta derecede havlar …

Animasyon Görüntülü Ders - Jack Russell Terrier Jack Russell Terrier

JACK RUSSELL TERRİERTemel ÖzellikleriFox Terrier’e (tilki terrieri) benzer. Cesur, şen, fedakar ve itaatkar bir köpektir. Jack Russell Terrier yeterli egzersiz imkanı sağlandığında apartman hayatına da uyum sağlar. Ev içinde oldukça hareketlidir. 19. Yüzyıl’da yaş…

Animasyon Görüntülü Ders - West Highland White Terrier West Highland White Terrier

WEST HİGHLAND WHİTE TERRİER Temel ÖzellikleriGeniş göğsünden kaslı bacaklarına kadar sağlam yapılı, fakat küçük gövdeli bir köpektir. Ateşli, hareketli ve kendine güvenlidir.  …

Animasyon Görüntülü Ders - Beagle Beagle

BEAGLETemel ÖzellikleriBeagle herkesi seven, nazik, tatlı, hayat dolu ve meraklı bir köpektir. Mutlulukla kuyruk sallar, sosyaldir, cesurdur ve akıllıdır. Sakin ve sevecendir. çocuklarla mükemmel anlaşır, genelde diğer köpeklerle de arası iyidir, ama kedi gibi diğer hay…

Animasyon Görüntülü Ders - Dalmaçyalı Dalmaçyalı

DALMAÇYALITemel ÖzellikleriSakin, sadık, bağımsız ama evden hoşlanan, son derece duyarlı. İnsana ihtiyaç duyar, aksi halde melanko…

Animasyon Görüntülü Ders - Samoyed Samoyed

SAMOYED    Temel ÖzellikleriSamoyed güçlü, dayanıklı ve aktif bir köpektir. Sakin, nazik, vakur, sadık ve duyguludur. Köpek takımlarında kullanıldı…

Animasyon Görüntülü Ders - Yorkshire Terrier Yorkshire Terrier

YORKSHİRE TERRİERTemel ÖzellikleriBütün terrierler gibi canlı, cesur, inatçı, efendisine karşı duygulu, yabancılara karşı kuşkucudur. öteki hayvanlarla pek anlaşamaz.  …

Animasyon Görüntülü Ders - Minyatür Pinscher Minyatür Pinscher

MİNYATÜR PİNSCHERTemel Özellikleri”Pinscher” sözcüğü Almanca ısırıcı anlamına gelir. Aslında uysal, fedakar, duygulu, aynı zamanda temiz ve zeki bir köpektir. Neler Yapar? İnsana eşlik eden bir köpektir. Evleri, ba…

Animasyon Görüntülü Ders - Fransız Bulldog Fransız Bulldog

FRANSIZ BULLDOGTemel Özellikleri Cesur, hareketli, dengeli, duygulu ve zekidir. Neler Yapar? Apartman bekçiliğinde de kullanılabilen, insana eşlik eden bir köpektir. Aynı zamanda amansız bir fare avcısıdır. Evde uyuması gerekir. İyi huyludur…

 

Animasyon Görüntülü Ders - Chihuahua Chihuahua

CHİHUAHUATemel ÖzellikleriChihuahua soğuktan nefret eder ve hemen titremeye başlayabilir. Serin havalarda bir kazak giydirilmesi faydalıdır. Apartman hayatı için uygundur. Bu şirin küçük köpekleri kucakta taşımak çok kolay olsa da düzenli olarak yürütülürse çok da…

Animasyon Görüntülü Ders - Collie Collie

COLLİETemel ÖzellikleriHuyu birbiriyle çelişen özellikler taşır. Aristokrat tavırlıdır. Apartman hayatı için tavsiye edilmez. Ev içinde çok hareketli olmasalar da çevresi çitlerle çevrili en az orta büyüklükte bir bahçeye gereksinimi vardır. Sıcak havalarda bol su ve gölge sağlandığından emin olunmalıdır. Sa…

Animasyon Görüntülü Ders - Chow Chow (Çin Aslanı) Chow Chow (Çin Aslanı)

CHOW CHOW (ÇİN ASLANI)Temel ÖzellikleriChow chow’un en belirgin iki özelliği siyah dili ve ona sopa üzerinde yürüyormuş görüntüsü veren neredeyse düz arka bacaklarıdır. Chow Chow yeterli egzersiz imkanı sağlanırsa apartmanda yaşayabilir. Küçük bir bahçe de yeterli…

Animasyon Görüntülü Ders - Dachshund (Sosis) Dachshund (Sosis)

DACHSHUND (SOSİS) Temel ÖzellikleriÜç ayrı türü vardır: Kısa tüylü, uzun tüylü ve tel tüylü. Biz en eski ve ve diğer türlerin de atası olan kısa tüylü olanı temel alacağız. En sık görüleni kısa tüylü olanıdır. Bakışlarında enerjik ve dostça bir ifade vardır. Cesur,…

Animasyon Görüntülü Ders - Alaskan Malamute Alaskan Malamute

ALASKAN MALAMUTETemel ÖzellikleriAlaskan Malamute, apartman hayatı için uygun değildir. Aktif bir ırk olması nedeni ile en azından büyükçe bir bahçeye gereksinimi vardır. Eğer bahçeli bir evde oturuyor ve Malamutu bahçe sınırları içinde tutmak istiyorsanız, yüksek bir ç…

Köpek Resimleri ve Fotoğrafları (Tüm Irklar) – Evcil Köpekler

Fotoğraflı köpek ırkları sayfamızın yüklenmesi biraz zaman alabilir, alfabetik olarak tasarladığımız listede bulamadığınız köpekler için listenin sonuna bakabilirsiniz. Bir araya getirmesi çok zor olan bu listeyi hazırlarken dilimiz sürçtü ise affola.


Affenpinscher (4)

Afgan Tazısı (12)

Aidi (4)

Ainu (4)

Airedale Terrier (7)

Akbaş (15) Türk Köpekleri/Turkish Dogs

Akita İnu (10)

Alabay (Alabai) (42)

Alaskan Malamute (18)

Alman Av Terrieri (6)

Alman Çoban Köpeği (35)

Alman Kalın Tüylü Pointer (7)

Alman Kısa Tüylü Pointer (11)

Alman Spanieli (9)

Alpine Dachsbracke (5)

Amerikan Bulldog (43)

Amerikan Cocker Spaniel (10)

Amerikan Eskimo (6)

Amerikan Pitbull Terrier (9)

Amerikan Staffordshire Terrier(20)

Amerikan Su Spanieli (3)

Amerikan Tilki Tazısı (5)

Amerikan Tüysüz Terrieri (13)

Amerikan Yerli Köpeği (22)

Appenzell Dağ Köpeği (11)

Ariegeois (6)

Avustralya Çoban Köpeği (17)

Avustralya Sığır Köpeği (8)

Avustralya Terrier (5)

Avustralyalı Kelpie (24)

Avusturya Tazısı (6)

Avusturyalı Pinscher (10)

Bandogge Mastiff (8)

Basenji (9)

Basset Hound (16)

Bavyera Dağ Tazısı (7)

Beagle (24)

Beauceron (17)

Bedlington Terrier (11)

Belçika Groenendael (6)

Belçika Laekenois (13)

Belçika Malinois (10)

Belçika Tervuren (8)

Bergamasco (19)

Bernese Dağ Köpeği (7)

Bichon Frise (10)

Bichon Havanese (7)

Billy (3)

Bloodhound (10)

Border Collie (21)

Border Terrier (8)

Borzoi (9)

Boston Terrier (11)

Bouvier des Ardennes (9)

Bouvier des Flandres (5)

Boxer (9)

Brezilya Mastiff (12)

Briard (6)

Brittany (15)

Brüksel Griffonu (7)

Bull Terrier (15)

Bullmastiff (13)

Büyük İsveç Dağ Köpeği (5)

Cairn Terrier (10)

Canaan Köpeği (10)

Cane Corso Italiano (13)

Cao da Serra da Estrela (13)

Cao de Castro Laboreiro (17)

Cao de Serra de Aires (14)

Cardigan Welsh Corgi (8)

Catahoula Leopar Köpeği (36)

Cavalier King Charles Spanieli (9)

Cesky Terrier (21)

Chesapeake Bay Retriever (17)

Chiens Francaises (16)

Chihuahua (31)

Chow Chow (çin Aslanı) (12)

Clumber Spaniel (9)

Collie (23)

Curly-Coated Retriever (7)

Çatalburun (21) Türk Köpekleri/Turkish Dogs

Çin Creste Köpeği (6)

Çin Shar-Pei (7)

Dachshund (Sosis) (22)

Dalmaçyalı (25)

Dandie Dinmont Terrier (7)

Dev Schnauzer (7)

Doberman Pinscher (24)

Dogo Arjantin (21)

Entlebucher (24)

Eskimo Köpeği (32)

Field Spaniel (7)

Fin Tazısı (19)

Finnish Spitz (6)

Flat Coated Retriever (8)

Fox Terrier (Smooth) (14)

Fox Terrier (Wire) (11)

Fransız Bulldog (8)

Fransız Mastiff (21)

Glen of Imaal Terrier (6)

Golden Retriever (59)

Gordon Setter (5)

Grand Bleu de Gascogne (9)

Grand Gascon Saintongeois (12)

Great Dane (Danua) (11)

Great Phyrenees (11)

Greyhound (10)

Grönland Köpeği (25)

Hanover Tazısı (3)

Harrier (4)

Hırvat Çoban Köpeği (7)

Hollanda Çoban Köpeği (10)

Hovawart (36)

Ibizan Hound (10)

İlirya Çoban Köpeği (6)

İngiliz Bulldog (20)

İngiliz Cocker Spaniel (21)

İngiliz Setter (16)

İngiliz Springer Spaniel (17)

İngiliz Tilki Tazısı (10)

İrlandalı Kurt Tazısı (9)

İrlandalı Setter (15)

İrlandalı Su Spanieli (9)

İrlandalı Terrier (11)

İskoç Geyik Tazısı (7)

İskoç Terrier (9)

İspanyol Mastiff (11)

İsveç Çoban Köpeği (17)

İsveç Geyik Avcısı (3)

İtalyan Tazısı (10)

İzlanda Köpeği (2)

Jack Russell Terrier (17)

Japon Chin (6)

Kangal (25) Türk Köpekleri/Turkish Dogs

Karelya Ayı Köpeği (13)

Kars Çoban Köpeği (7) Türk Köpekleri/Turkish Dogs

Karst Çoban Köpeği (3)

Katalan Çoban Köpeği (9)

Keeshond (9)

Kerry Blue Terrier (12)

King Charles Spaniel (9)

Komondor (13)

Kuvasz (14)

Kyüshü (1)

Labrador Retriever (33)

Lakeland Terrier (9)

Landseer (29)

Lapphund (15)

Lapponian Çoban Köpeği (9)

Leonberger (27)

Lhasa Apso (13)

Lowchen (7)

Maltese (7)

Manchester Terrier (7)

Maremma Çoban Köpeği (20)

Mastiff (8)

Minyatür Bull Terrier (8)

Minyatür Pinscher (7)

Minyatür Schnauzer (12)

Mudi (27)

Napoliten Mastiff (3)

Newfoundland (17)

Norfolk Terrier (8)

Norrbottenspets (18)

Norsk Buhund (20)

Norveç Geyik Avcısı (15)

Norwich Terrier (16)

Old English Sheepdog (12)

Otterhound (9)

Pappilon (12)

Pekingese (14)

Pembroke Welsh Corgi (12)

Peru Tüysüz Köpeği (20)

Petit Basset Griffon Vendien (9)

Petit Bleu de Gascogne (3)

Pharaoh Hound (14)

Picardy Çoban Köpeği (11)

Plott Tazısı (14)

Pointer (26)

Poitevin (3)

Polonya Tazısı (6)

Pomeranyalı (9)

Poodle (Minyatür Kaniş) (12)

Poodle (Standart Kaniş) (16)

Portekiz Su Köpeği (7)

Pug (21)

Puli (10)

Pumi (15)

Pyrenees Çoban Köpeği (11)

Pyrenees Mastiff (11)

Rafeiro do Alentejo (3)

Rhodesian Ridgeback (18)

Rottweiler (26)

Russian Spaniel (12)

Sakallı Collie (9)

Saluki (15)

Samoyed (21)

Sanshu (2)

Schipperkee (11)

Sealyham Terrier (10)

Shetland Çoban Köpeği (10)

Shiba Inu (12)

Shih-Tzu (15)

Sibirya Kurdu (Husky) (36)

Silky Terrier (10)

Siyah ve Açık Kahverengi Rakun Tazısı (5)

Skye Terrier (9)

Slovak Tchouvatch (17)

Soft Coated Wheaten Terrier (7)

Sokö (Sokak Köpeği) (12)

St. Bernard (Saint Bernard) (18)

Staffordshire Bull Terrier (15)

Standart Schnauzer (6)

Steinbracke (1)

Styrian Dağ Tazısı (1)

Sussex Spanieli (4)

Tatra Çoban Köpeği (3)

Tibet Terrieri (7)

Tibetli Mastiff (10)

Tibetli Spaniel (8)

Tosa (6)

Trigg Tazısı (1)

Türk Tazısı (5) Türk Köpekleri/Turkish Dogs

Tüysüz Collie (2)

Tyrolean Tazısı (6)

Valee Çoban Köpeği (7)

Vizsla (14)

Weimaraner (27)

Welsh Springer Spaniel (11)

Welsh Terrier (14)

West Highland White Terrier (20)

Westphalia Basseti (2)

Whippet (20)

Wirehaired Pointing Griffon (8)

Yorkshire Terrier (17)