Maratonda yürü kalbini koru!

Kardiyoloji hekimleri, egzersizin sağlık bir yaşam için gerekli olduğunu vurgulamak amacıyla 15 Kasım Pazar günü gerçekleştirilecek Vodafone 37. İstanbulMaratonu’na katılacak.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Kardiyoloji Enstitüsü Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Uğur Coşkun, “Her gün yarım saat yürü, kalbini koru” temasıyla katılacakları maratonda, hareket etmenin önemi vurgulamak için yer alacaklarını söyledi.

Modern tıbbi ve teknolojik gelişmelere rağmen kalp-damar hastalıklarının dünyada ölümlerin en sık görülen nedeni olduğunu aktaran Coşkun, dünyada her yıl yaklaşık 17,5 milyon insanın bu hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtti.

Coşkun, hem hastalığı önleme hem de tedavi sonrasındaki durumu korumak için ilaçlar kadar etkili olan basit önlemlerin başında egzersizin yer aldığını dile getirerek, “Özellikle hayvansal gıdalarla beslenme ve büro tipi yaşam tarzında, günlük düzenli egzersiz yapmayan veya kısıtlı aktivitesi olan hasta grubunda kalp-damar hastalıklarına yakalanma ve bunlara bağlı ölümler daha sık görülüyor” dedi.

Egzersiz, obezite, kolesterol ve hipertansiyonun çaresi

Bunun dışında başka risk faktörlerinin de bulunduğunu anlatan Coşkun, egzersizin obezite, kolesterol, diyabet, hipertansiyon gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltıcı etkiye sahip olduğunu kaydetti. Avrupa’da özellikle baypas ameliyatları sonrasında programlı egzersiz rehabilitasyonu yapıldığına dikkati çeken Coşkun, şu bilgileri verdi: “Bu programlarla kişinin egzersiz kapasitenin artırılarak günlük hayatını daha rahat sürdürmesine katkıda bulunulması amaçlanıyor. Hastalıklar, hatta daha risk faktörleri bile oluşmadan egzersize dayalı yaşam tarzı oluşturulması, bizi gelecekte hastalıkların teşhisi ve tedavisi için oluşacak maliyetlerden koruyacaktır. Yani koruyucu hekimlik veya kalp-damar sağlığı açısından egzersiz çok önemli bir faktördür. Akdeniz tipi beslenmeyi öneriyoruz. Karbonhidrattan kısıtlı, özellikle şekerin hiç kullanılmadığı bir beslenme tarzının benimsenmesini istiyoruz. Beyaz unlu gıdalardan özellikle kaçınılmasını, tam buğday unundan yapılmış ürünlerin de kısıtlı şekilde tüketilmesini tavsiye ediyoruz. Biz de bu amaç doğrultusunda, kardiyoloji hekimleri olarak, egzersizin sağlıklı yaşam için gerekli olduğunu vurgulamak amacıyla 15 Kasım Pazar günü gerçekleştirilecek Vodafone 37. İstanbul Maratonu’na katılacağız. Kardiyologlar olarak bu hastalıklardan korunmak için ‘her gün yarım saat yürü, kalbini koru’ diyoruz” dedi.