Acai çileğinin sağlığımıza faydaları

Yaban mersinine benzeyen şekliyle uzun, kırmızımsı, mor meyveli antioksidan bakımından zengin olan acai çileği pek çok makyaj ve kozmetik markası tarafından cilt bakımı kullanıyor. Acai’nin kilo vermeyi teşvik edip etmediğine ilişkin tartışmalar olsa da, sağlıklı bir diyetin parçası olduğuna dair bir şüphe yok.

Acai çileği nedir?

Orta ve Güney Amerika’ya özgü olan Acai palmiye ağaçlarında yetişen bu meyve, kızılcık, ahududu, böğürtlen, çilek ve yaban mersininde daha zengin bir antioksidan kaynağıdır.

Araştırmalara göre, Acai 2009 yılında gerçekten popüler oldu. Acai çilekleri oldukça kırılgandır, bu nedenle onları Orta ve Güney Amerika dışında herhangi bir yerden bulmak zordu. Bu yüzden toz haline getirilmiş veya dondurulmuş acai çilekleri satılmaya başlandı.

Bazı meyvelerin doğal şeker oranı yüksektir. Acai çilekleri diğer meyvelere nispeten daha düşük şeker oranına sahip.

100 gram acai çileğinde;

Kalori: 70
Karbonhidrat: 16
Yağ: 50
Proteinden: 4
A vitamini: 750 IU
Kalsiyum: 20mg
Sodyum: 10 mg
Lif: 2g
Şeker: 2g bulunuyor.

Acai çileğinin sağlığa yararları

Acai çileği, tüm meyveler gibi birçok sağlık yararlarına sahip. İşte en önemli yararları…

Acai kanseri önlemeye yardımcı oluyor

Acai çileğinde bulunan antioksidanlar dikkat çekici bir şekilde kanseri önlüyor. Özellikle lösemi gibi kanser hücrelerini öldürüyor. Araştırmalara göre, akciğer kanseri hücrelerinin yüzde 86’sını başarıyla öldürdü.

Acai iştahı azaltarak kilo kaybına yardımcı olur

Araştırmalara göre, Acai, çoğu insan için kilo vermesin de etkili oldu. Yüksek yağlı diyetlerin olumsuz etkilerini azalttı. Acai, açlık şekerini ve glukozu dengelediği için ek besin görevi görür.

Acai çeşitli cilt bozukluklarının tedavisinde faydalıdır

Antioksidanların uzun süredir cildin sağlıklı olmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Acai çileği erken yaşlanmayı önler ve cilt hücrelerini yeniden canlandırmaya yardımcı olur. Koyu lekeler, kırışıklıklar ve ince çizgilerden kaçınmak için acai tüketebilirsiniz.

Acai damar tıkanıklığı ve inme riskini azaltır

Acai, içerdiği antioksidan ile kan dolaşımında kolesterol düzeylerini düşürme kabiliyetine sahiptir. Bu güçlü antioksidanlar kan pıhtılaşmasını önleyebilir, inme ve kalp krizi riskini düşürürken kana oksijen akışını arttırır.

Acai zihinsel işlevi ve netliği artırır

Ne yazık ki, bedenlerimizdeki bazı şeyleri, yaşlandıkça kaybediyoruz. Hasar gören hücreler beyinlerimizde birikir ve alzheimer gibi zihinsel sorunlara neden olabilir. Acai, hasar gören hücreleri onarır ve proteinleri aktive eder.

Acai sağlıklı sindirime yardımcı olur

Acai çilekleri sağlıklı sindirime yardımcı olur. Ayrıca lif için mükemmel bir kaynaktır.

Acai çileğini nerede tüketebilirim?

Acai çileği tek başına yenilebileceği gibi kase içine ekleyip yiyeceklerinize de katabilirsiniz. Tatlılarınıza ekleyebilir, kahvaltılarınızda tüketebilirsiniz, fırında pişen yemeğe katabilir, meyvelerinizin yanında alabilirsiniz. Ayrıca acai suyunu da tüketebilirsiniz. Meyve suyu yapabilir, suyunuza, turşunuza, soslarınıza veya salatanıza katabilirsiniz.

Kahvaltılık bir acai çileği tarifi

Malzemeler

•    2 muz
•    Dondurulmuş 1 paket acai
•    1 fincan dondurulmuş ahududu
•    2 bardak süt
•    Bittter çikolata
•    Fındık
•    Hindistan cevizi

Yapılışı

Blender yardımı ile muz, acai, ahududu ezin ve sütle birleştirin. Pürüzsüz bir hale gelene kadar karıştırın. Üzerine bitter çikolata, hindistan cevizi ve fındık serpin.

Yazar: hiynet