Atletlerde Daha İyi Bir Performans İçin

Almanya Freiburg Üniversitesi Spor ve Spor Bilimleri Bölümü’nden Profesör Daniel König ve ekibi tarafından Palatinose’un etkileri üzerine yürütülen araştırmanın sonuçlarına göre dayanıklılık gerektiren sporlarıyla uğraşan atletlerde aktivite öncesi Palatinose™ tüketenlerin maltodekstrin tüketenlere kısayla, kan şekeri profillerinin daha dengeli ve stabil olduğu buna bağlı olarak da yağ yakımlarının artarak daha düzenli bir hal aldığı gözlemlendi.

Randomize edilmiş iki tarafı bilinmeyenli çapraz bir epidomolojik çalışma olarak yürütülen araştırmada, Palatinose™ ile maltodekstrinin yakıt esnekliği üzerine etkisi karşılaştırılarak enerji kaynağı olarak yağ ve karbonhidratlar arasındaki geçişleri ile performans üzerindeki etkileri ele alındı. 20 deneyimli bisikletçi üzerinde yapılan gözlemlemelerde her bir sporcuya orta sertlikte 90 dakikalık dayanıklılık egzersizi (60% VO2 max)öncesinde %10 karbonhidrat içeren 750ml’lik içecekler tükettirildi ve dayanıklılık egzersizinin ardından deneme süreli performans testine tabi tutuldular.

Çalışma sonuçları, Palatinose ™ içeren içecekleri tüketen atletlerin, 90 dakikalık dayanıklılık egzersizi sırasında daha yüksek oranda yağ yaktıklarını ve sonraki test süresince daha iyi performans gösterdiklerini ortaya koydu. Bununla birlikte, araştırmaya katılan vePalatinose™’lu içecek tüketen atletlerin, maltodekstrin tüketenlere oranla deneme süreli performans testini bir dakika daha hızlı tamamlayarak testin son beş dakikasında da daha güçlü bir şekilde pedal çevirdikleri gözlemlendi.

Araştırma sonuçları, Palatinose’un kan şekerini dengeleyerek, aktivite öncesi daha az yükselmesini sağladığını ve dayanıklılık egzersizi boyunca da aynı seviyeyi korumasına yardımcı olduğunu kanıtlar nitelikteydi. Palatinose™’un, metabolizmada daha fazla yağ yakılmasını teşvik ederek karbonhidrat oksidasyonunu azalttığı da gözlemlendi.

Palatinose’un metabolizma üzerindeki olumlu etkilerinin sırrı, fizyolojik özelliklerinin altında yatıyor. Yavaş yavaş ve tamamen sindirilebilen bir karbonhidrat olan Palatinose™ uzun vadede düşük oranlarda kan şekeri yükselişleri sağlıyarak dengeli enerji salınımı yaratıyor. Araştırmaya katılan bilim insanlarının da belirttiği üzere Palatinose™bu eşsiz özellikleri sayesinde dayanıklılık gerektiren egzersizler söz konusu olduğunda yoğunluklu olarak yağ yakılmasını teşfik ederek glikojenin idareli miktarlarda kullanılmasın yol açıyor.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar, tüketilen karbonhidratın yakıt esnekliği ve dayanıklılık üzerinde önemli bir etkisi olduğunun bir kez daha altını çiziyor. Sporcu içecekleri ve türevleri geleneksel olarak maltodekstrin veya glikoz gibi yüksek glisemik endeksli karbonhidratlar içerirken bunlara alternatif olabilecek düşük glisemik endekse sahip yüksek kalitede karbonhidrat alternatifleri yakın zamana kadar mevcut değildi. Bunun yanısıra bu çalışma Palatinose ™’un, örneğin basit bir dayanıklık egzersizi sırasında arzu edilen ve ya rekabet gerektiren aktiviteler için gerek duyulan yüksek yağ oksidasyonu oranını sabit ve sürekli bir karbonhidrat enerjisi kaynağı olarak sağlayarak belirgin avantajlar sunduğunu gösteriyor.

BENEO Yasal Düzenlemeler ve Beslenme İletişimi Başkan Yardımcısı Anke Sentko: “König ve ekibi tarafından yürütülen bu araştırmanın sonuçlarının BENEO Palatinose™ tüketiminin, dayanıklılık gerektiren egzersizler süresince yağ yakımını arttırdığına ve Palatinose’un yavaş ve sürdürülebilir salınım gibi kendine has özellikleri sayesinde bütüncül karbonhidrat enerjisi sağlayarak kan şekerinde düşük yükselişler yaşanmasını sağladığına kanıt oluşturduğunu vurguluyor. Palatinose™ tüketiminin, yoğun egzersizler süresince, vücudun yağ yakma kapasitesini arttırarak son depar için de glikojen saklanmasını sağlayarak atletlerin daha yüksek bir performans sergilemesine imkan tanıdığını belirtiyor. Aynı zamanda Sentko, Palatinose™’un, sporcu beslenmesi için oldukça yenilikçi bir ürün olduğunun da altını çiziyor. Palatinose™ tüketimini günlük aktivitelerinde deneyimleyen atlet ve sporcuların, dengeli ve sürdürülebilir enerji salınımı bakımından farkı gözlemleyebildiklerini dile getiriyor. Sporcu beslenmesinde Palatinose™ benzeri ürünler için bir pazar talebi bulunduğunu bu çalışmadan derlenen sonuçların da yiyecek ve içecek üreticileri için insanların spor yaparken hedefledikleri performansa ulaşmalarına destek olacak ürünler geliştirmesine olanak sağlayacağını belirtiyor.

Şeker pancarından üretilen Palatinose™, baln doğal yapısında da mevcut olan glukoz ve fruktozdan oluşan sukroz gibi tamamen sindirilebilen disakkarit bir karbonhidrattır. Moleküller arası güçlü bağları sayesinde, vücuda karbonhidrat enerjisini, kan şekeri seviyelerinde ve insülinde yüksek etkilere maruz bırakmadan, daha dengeli ve sürdürülebilir biçimde sağlar. Metabolizma profilini iyileştirerek kan şekeri seviyelerinin daha dengeli olmasını ve buna bağlı olarak da enerji metabolizmasında yağ yakılmasına katkıda bulunur.

Son Dakika
» Güncel
» Haber  
Haber Yayın Tarihi : 08.06.2018 01:47 Bültenler

Yazar: hiynet