Aylara göre bebek beslenmesi

bebek beslenmesi

Yeni doğan bebeklerin beslenmeleri çok önemlidir. Büyüme ve gelişmenin en hızlı olduğu bu dönemde besinlerin düzenli bir şekilde verilmesi gerekir. Sağlıklı beslenme hem fiziki hem de ruhsal gelişim için önemli olduğundan dikkat edilmesi gereken bir durumdur. İşte, aylara göre bebek beslenmesi ;

bebeklerde beslenme

Bebekler ilk 6 ay boyunca mutlaka anne sütü ile beslenmelidir. Anne sütü bebeğin sindirim sistemini geliştirir ve ihtiyacı olan tüm vitamin ve mineralleri verir. Üstelik, bebeğin IQ seviyesi yükselir, bağışıklığı gelişir, enfeksiyonlara karşı korur. Bebek daha az gazlı olur. Yapılan araştırmalarda, anne sütü ile beslenen bebeklerin şişmanlık, diyabet, yüksek tansiyon ve kalp hastalıklarına yakalanma riski düşer. İlk 6 ay sonrası bebeklerde ek gıdaya geçilmelidir. Fakat, annenin sütü varsa 2 yaşına kadar süt verebilir. Anne sütü yeterli değilse doktor kontrolünde bebeğin gelişimi takip edilerek, bebek maması verilir. Bebek 6. Aya girdiğinde, anne sütü demir ve çinko ihtiyacını karşılamaz. Bu nedenle ek gıdaya geçilmelidir.

6.ay bebek beslenmesi

Bu dönemde ağırlıklı olarak yoğurt, elma suyu, pekmez, yumurta sarısı, devam mamaları verilir. Demir ihtiyacı için pekmez ve çeyrek yumurta sarısı, C vitamini için meyve suyuna başlanmalıdır.

7.ay bebek beslenmesi

Bu dönemde, pirinç unu, tavuk eti, az yağlı kıyma, sebze püresi, meyve püresi, sebze çorbası bebeğe verilir. Püre besinler ağızda yemeği çevirmeyi öğretir. Bu dönemde tamamlayıcı ek gıdalara başlanmazsa çiğneme refleksi kazanılamaz.

8.ay bebek beslenmesi

Bu dönemde kıymalı ve sebzeli ezilmiş ev yemekleri, tam yumurta, sert peynir, kuru baklagilli ezilmiş yemekler bebeğe verilir. Bu dönem katı gıdaya geçiş dönemidir. Tüm temel besinleri içeren gıdalar bebeğe verilmelidir.

12. ay bebek beslenmesi

Bebek artık sizinle sofraya oturmalıdır. Baharatsız pişmiş tüm yemekler yenilebilir. Günde 1 sefer emzirme yapılır. Bebek 1 yaşını doldurunca inek sütü verilir.

12. ay ve 2 yaş arası bebek beslenmesi

Yumurtanın beyazı ve balık ilk 1 sene verilmemelidir. Bir yaş sonrası istenilen gıdalar bebeklere verilebilir. Bu dönemde, 2 su bardağı süt, yoğurt, 1-2 dilim peynir, et ya da balık, tavuk, 4 dilim ekmek, makarna, çorbalar, sebze ve meyveler verilebilir.

Yazar:

Bir cevap yazın