Beyaz çay gerçekten yağ yakıyor mu? Beyaz çay zayıflatır mı?

Beyaz çay içerek kilo vermek mümkünmü? Son günlerde tüm tv kanallarında ve gazetelerde beyaz çayın mucizevi faydaları yer alıyor. Peki bu faydaları arasında zayıflatıcı etkisi varmı? 

Yapılan son bilimsel  araştırmalara göre bu sorunun cevabı evet. Beyaz çay zayıflamaya yardımcı oluyor. 

Beyaz çay yağ yakıyor

Fitoterapi Uzmanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, beyaz çayın zayıflamaya yardımcı olduğunu söyledi.

Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada yaşlanma, kırışıklık ve sarkmalara karşı olumlu rol oynadığını belirttiği beyaz çayın yüksek antioksidan etkisiyle zayıflamaya da yardımcı olduğunu söyledi. “Düzenli tüketilen beyaz çay pürüzsüz ve yumuşak bir cilt için etkili” diyen Prof. Yeşilada, şunları söyledi.

“Beyaz çay, çaylar içerisinde en nadide ve en az işlem görmüş olanıdır. Beyaz çay, yeşil çay ya da siyah çay gibi soldurma, fırınlama, kurutma ve fermantasyon işlemlerinden geçmez. Bu nedenle yüksek antioksidan içerir ve en sağlıklı çaylar arasındadır. Beyaz çay, özellikle kolajen yıkımını baskılayan ve cilde esneklik veren elastin maddesinin yıkımını önleyen etkilerine bağlı olarak daha sıkı ve esnek cilt oluşumu sağlayabilir. Beyaz çayın, vücutta yağ üretimini baskılayıcı ve mevcut yağları parçalayıcı özelliği yeşil çaya göre çok daha fazladır.”