Yayınlandı: Sal, Oca 14th, 2020

Dişeti çekilmesi ve tedavi yöntemleri

diş eti çekilmesi

Diş hekimine giden hastaların büyük çoğunluğu dişeti çekilmesi ve soğuk hassasiyetinin fazlalığından şikayet etmektedirler. Yazımızda bu sorunların giderilmesine yönelik tedavi yöntemlerini de bulacaksınız. Hastalar genellikle diş fırçalama esnasında kanama, fırçalama bittiğinde ağrı ve sızı gibi sorunlar yaşamaktadır. Bundan dolayı da çoğu kişi dişlerini fırçalamaktan vazgeçmektedir ve bu da dişeti kanamalarını arttırmakta, dişeti hastalıklarının daha da ilerlemesine neden olmaktadır. Bunun neticesinde insanlar diş kayıpları yaşamakta ve protezlere mecbur kalmaktadırlar.

diş eti çekilmesi tedavi

Dişeti ile ilgili rahatsızlıklar sadece dişlerin temizlenmemesinden dolayı değil başka sebeplerden de olabilmektedir. Bundan dolayı da dişeti hastalıklarının nedenlerini öğrenmekte herkes için fayda var.

Dişeti hastalığı nedir, nedenleri nelerdir?

Dişetlerinin ve kemik dokularının maruz kaldığı hastalıklar olarak tanımlanabilecek olan dişeti hastalığı, yalnızca dişetlerinde değil çevre kemik dokularda da ortaya çıkabilmektedir. Bunlar;

1- Gingivitis,

2- Kronik periodontitis,

3- Agresif periodontitis,

4- Sistemik hastalıklarla priodontitis,

5- Nekrotizan periodontal hastalıklar,

6- Apsler,

7- Endodontik lezyonlarla görülen penodontitisler,

8- Gelişimsel veya kazanılmış deformiteler

Şeklinde belirli ana başlıklarda incelenmektedir. Daha pek çok alt başlıklar olsa da yazımızda basitçe anlatmaya çalışacağız.

Dişeti hastalığının başlaması;

Dişlerin fırçalanmadığı ilk 2-3 üç gün içinde dişeti hastalıklarının yolu açılmış olmaktadır. Bu süreçte mikroorganizmalar kişinin ağzına konaklamaya başlamaktadırlar. Bu konaklama ile birlikte artık geri dönüşü olmayan bazı hastalıkların ortaya çıkması kaçınılmaz bir sonuçtur.

Gingivitis adı verilen durum dişeti hastalığının başlangıcını ifade etmektedir. Yani, dişetlerinde kanama, şişkinlik ve kızarıklıklar meydana gelir. 2-3 seans kadar el aletleri yardımıyla diş taşları ve plaklar kolaylıkla temizlenerek tedavisi yapılabilmektedir. Şayet uzun süredir dişeti kanamaları olmuş ve tedavi için geç kalınmışsa dişetleri arasında küçük boşluklar oluşur. Bu durumda daha ileri yöntemler kullanılarak kök yüzeylerinde çalışmalar yapılır ve tedavisi tamamlanır.
Dişeti hastalığının ilerlemesine Periodontitis denmektedir. Bu süreçte hastada kemik kaybı veya diş kaybı yaşanabilmektedir. Hastanın dişetlerinde kanamalar artmakta ve dişetleri çekilmektedir.Dolayısıyla hemen tedavi yoluna gidilmesi gereken bir durumdur. Tedavi edilmediğinde diş, dişeti ve kemik kayıpları yaşanabilmektedir. Gecikmesi durumunda ciddi problemler ortaya çıkar ve tedavi etmek güçleşir hatta imkansız hale gelebilir.

Tedavi yöntemleri nelerdir?

İlerlemiş dişeti hastalıklarında en etkili yöntem lokal olarak uygulanan cerrahi müdahaledir. Tedavi sırasında yalnızca dişeti ile ilgili defektler olmadığından kemik dokuların da bu tedaviye dahil edilmesi gerekmektedir. Tedavi sürecini desteklemek amacıyla hastaya etkili antibiyotikler verilmektedir. Cerrahi olarak detertraj, küretaj ve derin küretaj işlemleri yapıldıktan sonra sorunlu olan bölgelerde genel tedavi çözümleri uygulanır.
Dişeti hastalığı tedavisinde başta gelen ekipman Lazerdir ve müthiş derecede tedaviyi destekler. Periondontal dokularda mikroorganizmalara karşı oldukça güçlü bir etkiye sahiptir ve iyileşme sürecine katkısı büyüktür. Lazer uygulaması genellikle iğnesiz ve ağrısız şekilde uygulanmaktadır.

Yorum Yazın

You must be Logged in to post comment.