HAMİLELİKTE 2.AY

Artık gebelik fikrine alıştınız. İlk ayın heyecanı yerini, daha sistemli bir yaklaşıma bıraktı. Doğuma kadar, sizin ve bebeğinizin sağlığını izleyecek bir kadın doğum uzmanıyla birlikte, 9 ay boyunca neler yapmanız gerektiğini konuşmaya başlamış olmalısınız. Gebeliğinizin ikinci ayınıza, doğum zamanınızı hesaplamakla başlayalım. Genellikle 40 hafta olarak kabul edilen gebelik süresi, bazen 38 bazen de 42 haftada sonlanabilir. Bu nedenle son adetinizin ilk gününe 280 gün ekleyerek, doğum yapacağınız günü yaklaşık olarak bulabilirsiniz.

İlk aydan başladığınız kilo kontrolünü sakın bırakmayın. Normal kilolu bir anne adayı olarak, geçen ay hiç kilo almadınız. Bu ay ise sadece yarım kilo alabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye devam ederek, kilonuzu rahatlıkla kontrol edebilirsiniz.

Peki nasıl mı beslenmelisiniz?
* Bebeğiniz henüz 2 gram ve 15 mm boyutlarında. Bu nedenle ek enerji veren besinleri almanıza gerek yok.
* Bebeğinizin iskeletinin ve kemiklerinin gelişmesi için günde 1200 mg kalsiyuma ihtiyacı var. Bebeğinizin kalsiyum ihtiyacını her gün; 3 dilim peynir, 2 kase yoğurt, 2 ceviz, 1 porsiyon kurubaklagil tüketerek karşılayabilirsiniz.
* Bu ay en büyük sorununuzun sabah bulantıları olduğunu biliyoruz. Bunun için sabah kalkar kalkmaz, leblebi, grisini, galeta gibi besinler tüketebilirsiniz. Ayrıca az yağlı ve midenizi yakmayan yiyecekler, bulantınıza iyi gelir.
* Yemeklerle birlikte içtiğiniz su, bulantınızı artırır. Bu nedenle suyu, yemekten yarım saat sonra için. Ayrıca sık idrara çıktığınız için, su içmeyi de sakın ihmal etmeyin.
* Bulantınızı azaltmanın bir başka yolu da, öğünlerinizin az ve sık olması. Günde üç öğün yemek yerine, öğün sayısını ara öğünlerle birlikte günde 6’ya çıkarın.
* Her ne kadar folik asit alıyorsanız da, beslenmenizde folik asit içeren; tahıllar, meyve, kuru baklagil ve koyu yeşil yapraklı sebzeleri bulundurun.
* Çay ve kahve tüketiminizi mutlaka sınırlandırın. Özellikle yüksek kafeinli içeceklerin fazla tüketimi, bebeğin düşmesine veya düşük ağırlıklı doğmasına neden olur. Çok açık çay içebilirsiniz.
* Alkolden uzak durun. İlk üç aylık dönemde fazla alkol, bebeğin yeni oluşmaya başlayan organlarına zarar verebilir. Araştırmalar, alkolün fazlasının çocuklarda öğrenme güçlüğü yaptığını ortaya koyuyor.

Şimdi gelelim sizdeki ve bebekteki değişikliklere; Kendinizi enerjisiz ve devamlı yorgun hissedebilirsiniz. Sabah bulantıları, kusma ve baş dönmesi sizi rahatsız ediyor olabilir. Hatta ara sıra baş ağrılarınız da olabilir. Sık sık tuvalete gitme hissi, kabızlık,midede yanma, bazı yiyeceklere karşı aşırı istek yada isteksizlik, uykusuzluk gibi sorunlarınız başgösterebilir. Aşırı duygusallık haliniz devam edecektir. Nedenli nedensiz ağlama hissi, korku, neşe, kaygı ve çabuk sinirlenme bunların başındadır. Belirgin bir kilo artışı olmasa da karın hissedilir derecede büyür. Rahim bir greyfurt büyüklüğüne ulaşır. Siz bu büyüme sırasında karın krampları ve sancı duyabilirsiniz. Kan hacminiz artmıştır ve hamilelik sonunda %45-50 civarında artmış olacaktır. Gögüslerinizde şişkinlik ve dolgunluk hissi devam edecektir. Uçları ise daha da koyulaşmıştır. Plesanta gelişir ve daha fazla hormon salgılamaya başlar. Vajina civarındaki dokularda ise bebeğin beslenmesine yardımcı olan damarlar mavi görünür.

Bebeğimiz ise artık embriyo döneminden, fetus dönemine geçmiştir. Sürekli yer değiştirir ve hareket eder ama siz hissetmezsiniz. Yaklaşık bir çilek büyüklüğünde 2.5 cm ve 10 gr kadardır. Vücudun 1/3 ‘ü baş oluşturur. Böbrek, kalp, sinir sistemi gelişmeye başlar, kalbi dakikada 150 kez çarpar. Beyin, omurilik bağlantısı oluşur. Hipofiz bezi şekillenir. Esas organ ve sistemleri tamamen olmasa da gelişir. Organ gelişimi nedeniyle kritik bir dönemdir. El ve ayak parmakları, dizleri ve dirsekleri gelişmeye başlar, bacakları uzamaya, kolları gelişmeye ve elleri bilekten esnek hal almaya başlar. Kemikleri sertleşmeye , kıkırdak dokuları oluşmaya başlar. Yüz özellikleri daha belirginleşir. Gözleri, göz kapakları ve burun delikleri şekillenmeye başlar. Evet artık 3.aya doğru yol alıyoruz.

Yazar: hiynet

Bir cevap yazın