Hamilelikte mide bulantısı nasıl geçer

Hamileliğin 4-12 haftaları arasında şiddetli mide bulantısı yaşayabilirsiniz. Bu hamilelikte doğal kabul edilen bir durumdur.  Tam olarak nedeni henüz anlaşılmasa bile, HCG ve Ostrojen hormonlarının artması ve koku alma duyusunun gelişmesi nedenli olduğu düşünülmektedir. Fakat, uzmanlar bulantının çok sağlıklı olduğunu da söylemekteler. Bu nedenle korkmayın ve alınacak önlemlere kulak verin.

1

Bulantılardan kurtulmak için, midenizi tıka basa doldurmayın yani çok yemeyin ama midenizi de boş bırakmayın.  Hafif öğünler ile sık sık yemek yemelisiniz. Günde 6 öğün yemek en doğrusudur.

2

Bol bol su için. Su bulantının kesilmesine yardımcı olacağı gibi vücudunuzdan toksin de atacaktır. Suyu öğün içinde değil, öğünler arasında içmeye çalışın.

3

Ihlamur, papatya, nane çayı, tarçın çayı tüketebilirsiniz.  Bu bitki çayları bulantıyı kesmeye yardımcıdır. Sabahları yataktan yavaş kalkın ve mümkün olduğunca dinlenmeye vakit ayırın.

4

Doktorunuz size demir içeren haplar kullandırıyorsa bu haplar da bulantı yapabilir. Doktorunuzla konuşun ve hapları kesebilir misiniz sorun.

5

Mümkün olduğunca çok yağlı ve kızartmalardan uzak durun. Sabahları bulantınız çoksa, tuzlu kraker ve bisküvi kullanın. Bunlar, midedeki suyu emecek ve asit dengesi sağlayacaktır.   Hamilelik süresince asitli içecekleri ve kafeini kullanmayın.

Pregnant Woman Eating Chocolate

Mide bulantınız, buna rağmen hafiflemiyorsa  mutlaka hekiminize danışın. Mide bulantınızı hafifletecek ilaçlar tavsiye edebilir.

Yazar: hiynet

Bir cevap yazın