Kalıcı dövme kanser riski taşıyor hamilelikte dövmenin zararları

AB nin dövmeyle ilgili sağlık riskleri raporunda Avrupa’da kalıcı dövmelerde kullanılan organik boyaların yüzde 40 kadarının deride kozmetik amaçla kullanım için onay almadığını ve bunların yüzde 20sinin ‘’karsinojenik aromatik aminler’’ içerdiğine dikkat çekiliyor. Güvenilmeyen kişilerin kullandığı kimyasalların bazıları, aslında otomobil boyaları, yazıcı mürekkepleri gibi amaçlar için üretilen boyalar. Bunlar dövme için derinin öylesine derinine zerk ediliyorlar ki ağır yanıklarda bile varlıklarını koruyorlar. ABDde ise henüz dövmelerde kullanılan maddelere ilişkin bir mevzuat ve yönetmelik yok. Üreticilerce boyaların içindeki maddelerin naturel veya bitkisel esaslı ve zararsız olduğu bildirilse de henüz dövme mürekkebi üreticileri, boyalarının içeriği hakkında (ticari sır gerekçesiyle) bilgi vermiyor. Bu konuda resmi bir düzenleme yok.

Bilinçsizce uygulandığında, bazı dövmelerde kullanılan boyaların, genetik mutasyonlara, anne karnında bebekte doğumsal anormalliklere ve dövmeyi yaptıran kişide kansere yol açabileceği ve vücutta başlattığı biyokimyasal reaksiyonların, yıllarca sürmesi mümkün görünüyor. Sağlıksız koşullarda yapılan dövmenin ayrıca tetanos, herpes simplex (uçuk) virüsü, stafilokok, HIV, Hepatit B ve C ve hatta frengi gibi enfeksiyonların bulaşmasına neden olduğu da bilinen bir gerçek. Dövmenin diğer komplikasyonları ise lenf bezi iltihabı, alerjik reaksiyonlar, keloid oluşumu. Bazı dövmeler, MR tetkiki sırasında (içerdiği metaller nedeniyle) şiddetli ağrıya neden olabilir.

Dövme yapmadan önce cildi dezenfekte etmek için kullanılan alkol, derinin geçirgenliğini artırarak dövme ile verilen kimyasal maddelerin kan akımına daha fazla karışmasına neden olan bir faktör. Alkol ayrıca, bu maddelerin gerek uygulama yerinde, gerek bütün vücuttaki toksik etkilerini artırıyor. Dövme yaptırmadan önce bunları bilin:

Birçok dövme içeriği ciltten geçemediği için, sürüldüğünde emilmeyen bazı maddeler, cilde zerk edildiğinde reaksiyona neden olabilir.

Daha önceden, dövme yaptırırken alerjik reaksiyon gösteren kişilerin, doktorlarının önerdiği koruyucu tedavi sonrası, alerji ihtimalini göz önünde bulundurarak, dövme yaptırmaları önerilir.

Dövme yaptırmadan, ustalığına ve bilgisine güvendiğiniz bir dövme sanatçısına danışın.

Dövme yaptıracaksanız, her dövmenin sonuçlarının aynı olmadığını bilerek, bu konunun gereklerini yerine getirdiğine emin olduğunuz, uzman bir sanatçıya yaptırın.

Dövme yapıldıktan sonra istenmeyen reaksiyonların, bir ay ile birkaç yıl içinde, genelde güneş ışığından temastan sonra ortaya çıktığı bildirilmiştir.

Yazar:

Bir cevap yazın