Keçi sütünün mucizevi faydası

KEÇİ SÜTÜNÜN FAYDALARI ÇOK FAZLA

Laktoz oranı bakımından yüksek proteinlere sahip olan keçi sütünün, değerli besin ögeleri içerdiği biliniyor. Keçi sütündeki yağ asitlerinin bazı rahatsızlıklara iyi geldiğini söyleyen uzmanlar, bu sütün organizmada iltihaplanmayı önlediği gibi diş ve kemik gelişimi için de iyi bir kalsiyum kaynağı olduğunu açıklıyorlar. Doğal homojenize olan sütün, vitamin A, fosfor, magnezyum ve selenyum miktarı açısından anne sütüne en yakın süt olduğunu bildiren uzmanlar, şu bilgiyi verdi:

“100 gram anne sütünde kalsiyum oranı 32, inek sütünde 119, keçi sütünde 134 miligramdır. Keçi sütündeki bakteri miktarı ve yağ oranı diğer hayvanlardan daha azdır. Laktoz oranı bakımından yüksek proteinlerine sahip olması nedeniyle keçi sütü değerli besin ögelerini içeriyor. Yeni doğan bebekler, anne sütü alamadığı dönemlerde ihtiyaç duyacağı besin elementlerini en iyi keçi sütünden alabilir.”

Keçi sütünden yapılmış ürünlerin Avrupa’da “özel sağlık marketlerinde” özel fiyatlarla satıldığını ve bebeklere anne sütünün alternatifi olarak verilebileceğini bildiren uzmanlar, cilt hastalığında iyi gelen keçi sütü sayesinde, 16’ncı Yüzyıl’da rahatsızlanan ve hastalığına hiç bir çare bulunamayan 1. François’in, Kanuni Sultan Süleyman’dan yardım istediğini, Kanuni’nin de kendisine, yanında keçisi bulunan doktorunu gönderdiğini, keç sütünden ve yoğurdundan içen 1’inci François’in ise kısa sürede sağlığına kavuştuğunu örnek olarak gösteriyorlar.

İIk evcilleştirilen türlerden biri olan keçi, günümüzde de gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için gıda temini ve ekonomik açıdan önem taşımaktadır. Keçinin en önemli ürünü olan süt, çocuklar ve erginler için ideal bir gıda olup bunun yanında astım, egzama, migren, mide ülseri, kronik katarakt, sık kusma ve buna bağlı ağırlık kayıplarının tedavisinde destekleyici olarak kullanılmaktadır. Dünyada keçi sütü tüketimi üç grupta incelenebilir. Birincisi, keçi süt ve ürünlerinin geri kalmış veya gelişmekte olan ülkelerde genellikle aile içi tüketimi. İkincisi, İspanya ve Fransa gibi gelişmiş ülkelerde endüstriyel içme sütü, peynir, yoğurt vb. gibi ürünlere işlenmesi ve tüketimi.Üçüncü tüketim alanını ise sindirim rahatsızlıkları ve inek sütüne alerjisi olan insanların talebi oluşturmaktadır. Keçi sütünün kompozisyonu diğer sütlerden farklıdır. Keçi sütü diğer sütlerden daha düşük oranlarda -sl-kazein içermektedir.İnek sütüne alerjisi ve Iaktoz intöleransı olan bebekler ve hastalar için de keçi sütü büyük önem taşımaktadır. Yağ moleküllerinin küçük çaplı olmaları nedeniyle keçi sütünün sindirilebilirliği, inek sütünden daha yüksektir. Keçi sütü C6, C8 ve Cl 0 yağ asitleri ile büyümeyi yakından ilgilendiren riboflavin (132) ve niasin miktarları bakımından da zengindir.

‘Keçi sütünün yağ küreciklerinin küçük olması, yağ ve proteinin daha homojen bir yapı göstermesi keçi sütünün daha kolay sindirilmesine neden olur.

Kuvvetli bir asidin etkisi ile keçi sütünde oluşan pıhtı çok yumuşak ve homojendir. Pıhtı asitli ortamda çok hızlı çözünür. Bu özelliği dikkate alınarak sindirim güçlüğü olan hastalar ve bebeklerin beslenmesinde keçi sütü tercih edilir.

Keçi sütü mide asitliğini daha iyi nötralize ettiği için bebeklerin beslenmesinde yarar sağlamaktadır. Keçi sütü ile yapılan bebek mamaları, yağ taneciklerinin çapının küçük olmasından dolayı daha kolay sindirilebilmektedir.

Keçi sütü fazla miktarda fosfat içerir. Et ve balık yeme alışkanlığı olmayan kimselerde görülen fosfat eksikliğinin giderilmesinde keçi sütü iyi bir kaynaktır.

‘ Keçilerde vereme (tüberküloz) pek rastlanılmaz. Bu açıdan inek sütlerine oranla daha güvenlidir.

Mide asitliğini kontrol altında tutması nedeni ile mide rahatsızlığı olan kimselerin keçi sütü içmeleri önerilir.

Keçi sütü başta B12 vitamini olmak üzere bazı vitaminler ile mangan ve -demir bakımından fakirdir. Bu nedenle uzun süre keçi sütü ile beslenenlerde kansızlık görülebilir.