KİLO ALMAK İSTEYENLER İÇİN BEŞ BESİN

Kilo vermeyi kolay-laştıran besinleri her yerde duyuyoruz, peki ya kilo almak isteyenler neler tüketmeli? Bu konuda sosyal medyadan da çok soru alıyorum. Pratik uygulamaya baktığımızda kilo almak, vermekten daha zor oluyor, sabır ve emek istiyor. Böyle bireyler için en uygun besinler, küçük hacimde büyük kalori içerenler olmalı. Bu durum, aslında doygunluk hissi yaratmadan, fazladan kalorileri almanıza yardımcı olur.

Tüm bu çabaya girmeden önce, ilk yapılması gerekense detaylı bir sağlık kontrolü. Kilo almaya engel bir metabolik durum varsa, sadece beslenme planı size çözüm olmaz. Eğer beslenmeden kaynaklı kilo eksiğiniz bulunuyorsa, işte bu durumu değiştirecek beş besin;

1. Fındık, fıstık ve yağlı tohumlar

Kilo almak isteyen 

bireyler için en sağlıklı alternatiflerden fındık, fıstık ve badem gibi yağlı tohumların 100 gramları, ortalama 550-600 kaloridir. Son zamanlarda yağlı tohumların sürülebilir halleri de çok sık gündeme gelir oldu. Fıstık, fındık veya badem ezmesini kolayca bulabilir, hatta kendiniz yapabilirsiniz. Üstelik bu formlar, günlük beslenmeye de çok kolay eklenebiliyor.

Ara öğünde meyvelerin üzerine sürebilir, sütlü içeceklerinize veya  yoğurtlarınıza da ekleyebilirsiniz.

2. Kuru meyveler 

Taze meyveler kurutulduklarında, içlerindeki su miktarı azalır ve hacim olarak küçülürler. Bu durum, onları daha masum gibi gösterse de, kalorileri değişmez. Yani kuru meyveler yüksek kalorili atıştırmalıklardır ama yüksek antioksidan ve vitamin mineral içerir. Yüksek karbonhidrat içerdikleri için kilo verme diyetlerinde daha kontrollü tüketilmeleri gerekir.

Kilo almak istiyorsanız, kuru meyveler konusunda biraz daha bonkör davranabilirsiniz. Yine de karbonhidrat içerdiklerini unutmayın ve kan şekerinin daha dengeli seyredebilmesi için tüketirken, yanına protein içeren bir besin ekleyin. Süt veya yoğurtla blender’dan geçirebilirsiniz. Yağlı tohumlar da kuru meyvelerin yanına çok yakışan protein ve yağ kaynağı besinlerdendir.

3. Avokado

Birçok sağlıklı yağ barındıran avokado, diğer meyvelerden farklı olarak, yüksek kalorilidir ve kilo almaya yardımcıdır. Bir orta boy avokado, ortalama 200 kaloridir ve 16-17 gram yağ içerir. Bunun yanı sıra vitaminler, mineraller ve çeşitli faydalı besin öğeleri de içerir.

Salatalarınızın içine ekleyebilir veya olgunlaşmış olanını muz , kakao ve balla blender’dan geçirip, ara öğünde tüketebilirsiniz. Omlet veya sandviç gibi yemeklere avokado eklemeyi deneyebilirsiniz.

4. Yumurta 

Kas yapımını destekleyen besinlerin başında gelen yumurta, anne sütünden sonra en kaliteli protein kaynağıdır. Bunun yanı sıra sağlıklı yağlar da içerir. Yumurtayı tam tüketmek bu noktada önemlidir. Çalışmalar, tam yumurtanın kas yapımını tek başına beyazına göre daha çok desteklediğini söylüyor.

Eğer herhangi bir sağlık probleminiz yoksa, yumurtayı tam tüketin ve her gün bir tane yemeye özen gösterin. Kilo almak istiyorsanız, sayısında biraz bonkör davranabilir ve birkaç yumurtadan oluşan yulaflı omlet tüketebilirsiniz.

5. Tam yağlı yoğurt

Protein, karbonhidrat ve yağın iyi dengelenmiş bir karışımını içeren harika bir besin olan tam yağlı yoğurt da, sağlıklı ve uygun olan bir başka atıştırmalıktır. Yoğurda dayalı birçok aperatif ve sağlıklı kilo alımını destekleyen tarifler de vardır. Örneğin, yoğurt, granola, muz ve fıstık ezmesinden oluşan bir karışım, ara öğünler için iyi bir alternatif olabilir. Ayrıca yoğurdu bütün smoothie’lerinizde de baz olarak kullanabilirsiniz.

Yazar: hiynet