Yayınlandı: Cum, Oca 24th, 2020

Kiraz Her Derde Deva, Karpuza Dikkat

Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Gökhan Elbay, yaz mevsimiyle birlikte meyvelerin adeta tablo gibi durduğunu ancak ölçülü bir şekilde tüketilmesi uyarısında bulundu

Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Gökhan Elbay, yaz mevsimiyle birlikte meyvelerin adeta tablo gibi durduğunu ancak ölçülü bir şekilde tüketilmesi uyarısında bulundu.

Elbay, mevsimin en gözde meyvesinin kiraz olduğunu ifade ederken, mevsimin en çok tüketilen meyvesi karpuz için de uyarılarda bulundu.

Yaz aylarının başlamasıyla artan meyve çeşitliliği iştahları kabartsa da fazla meyve tüketimiyle kilo olarak geri döndüğünü kaydeden uzmanlar mevsim meyveleri tüketirken ölçülü bir şekilde tüketilmesi tavsiyesinde bulundu. Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Gökhan Elbay, yaz mevsimiyle birlikte meyvelerin adeta tablo gibi durduğunu ancak ölçülü bir şekilde tüketilmesi uyarısında bulundu. Meyvelerin her birinin içerisinde antioksidan ve flavonoidler bulunduğunu kaydeden Elbay, o yüzden hepsinin kansere karşı koruyucu ve kalp damar sağlığını iyileştirici özellikleri bulunduğunun altını çizdi.

YARARI KADAR ZARARI DA VAR 

Haziran ayının en güzel meyvelerinin erik, kayısı, şeftali, karpuz, yenidünya, kiraz gibi meyveler olduğunu belirten Elbay, “Bu meyvelerin sağlığa yararı olduğu kadar zararları da var. O yüzden ölçülü miktarda tüketmek en doğrusu olacak. Bu meyvelerin her birinin içerisinde antioksidan ve flavonoidler bulunuyor o yüzden hepsi kansere karşı koruyucu ve kalp damar sağlığını iyileştirici özellikler taşıyor” dedi.

Yenidünya meyvesinin tok tutucu özelliğine sahip olduğunu vurgulayan Elbay, “Kalorisi düşüktür, uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur. Yenidünyanın en çok sevdiğim özelliğiyse B6 vitamininden zengin olması. Yani gergin ve sinirli bir yaşam tarzınız varsa yenidünya sakinleşmeniz için size yardımcı olacaktır” diye konuştu.

“KİRAZIN FAYDALARI 

HEPSİNDEN FAZLA” 

Kirazı ‘Sezonun en güzel meyvelerinden biri’ olarak tanımlayan Elbay kirazı hem çok sevdiğini hem de faydasının diğer meyvelerden oldukça fazla olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Tok tutucu özelliği var, lif yönünden zengin o yüzden bağırsakları çalıştırıcı özelliği var. Kirazın aynı zamanda antosiyanin özelliği var. Yani vücudunuzda iltihaplanmayı artırıcı enzimleri baskıladığı için eklem rahatsızlıkları ve enfeksiyonlara iyi gelecek bir meyve. Kiraz da aynı zamanda melatonin salgısını artırıcı bir özellik var. Yani siz uykusuzluk çekiyorsanız gece yatmadan 2 saat önce kiraz yiyerek daha rahat bir uykuya dalabilirsiniz. Kolesterol dengeleyici özelliği var. C vitamini yönünden zengin olduğu için kiraz da bağışıklık sistemimizi kuvvetlendiriyor.”

KARPUZ TÜKETİRKEN DİKKAT 

Yaz sezonunun en fazla tüketilen meyvesi olan karpuzun ise çok fazla tüketilmesinin yarardan ziyade zararı olacağını söyleyen Elbay, “Asıl mevsim meyvemiz ise karpuz. Karpuzda ölçü genelde çok tutulmuyor ve bu kadar sıcak aylarda tükettikten sonra içiniz rahatlıyor biliyorum, fakat bu bir porsiyon meyveye denk geliyor. Karpuzun yüzde 90’ı su. Yalnız kan şekerini hızlı yükselten bir meyve. Lif yönünden zengin, bağırsakları daha iyi çalıştırıyor ama tüketimine dikkat edilmesi gerekiyor. Bağışıklık sistemimizi güçlendirici bir meyve” dedi.

GLİSEMİK İNDEKSİ EN YÜKSEK KARPUZ, EN DÜŞÜĞÜ KİRAZ 

Her meyvenin üzerinde glisemik indeks olduğunu kaydeden Elbay açıklamasını şöyle tamamladı:

“Glisemik indeks dediğimiz olay şu; besinleri vücudumuza aldığımızda kana karışma hızı yüksek ve düşük şekilde ayarlanıyor. Yüksek olan besinleri biz besin tüketiminde çok yer vermenizi istemiyoruz açıkçası. Burada en değeri en yüksek olan meyve karpuz. Yani bu diyabeti tetikler, insilün direncinizi tetikler ve kilo almanıza biraz daha yardımcı olur. O yüzden karpuzu tüketirken porsiyon ölçüsüne çok dikkat edilmesi gerekiyor. Haftada 2-3 porsiyon meyveyi geçmeyecek şekilde karpuz tüketilmesi en iyisi olacak. Bu mevsimin en önemli meyvesi yine söylüyorum bence kiraz. Glisemik indeksi en düşük olan meyve kiraz.

Kirazı karpuza göre biraz daha rahat tüketebiliriz. İnsanların genel anlamda alması gereken günlük porsiyon çok ekstrem bir durum olmadığı sürece 2-3 belki 4 porsiyon meyveye denk gelecek. Yani tabaklar dolusu meyve yerine gördüğünüz her meyveyi bir porsiyon olarak alarak günlük tüketiminizi alabilirsiniz.”

Bu haber 07 Haziran 2018 Perşembe tarihinde
eklenmiştir.