Kolesterolü düşüren 10 mucize besin

kolesterol düşmesi

Kolesterolü düşüren mucize besinler ile daha sağlıklı olmak elimizde. Vücudumuz ihtiyacı kadar kolesterol ürettiğinden yiyecekler ile fazla miktarda alınması kalp hastalıklarına ve dolaşım sorunlarına neden olur. Kolesterol, vücudumuzun kendisinin ürettiği ve kanda bulunan lipitlere verilen isimdir. İşte, kolesterolü düşüren 10 mucize besin ;

kolesterol düşüren yiyecekler

Tekli ve çoklu doymamış yağlar (zeytinyağı, fındık ve avokado, fıstık )

Doymamış yağlar kolesterolü %18 oranında düşürmektedir. Özellikle zeytinyağı tüketen kişilerde kolesterol daima düşüktür. Fındık, avokado, fıstık doymamış yağlar içerdiğinden çok değerlidir.

Kepek (Yulaf, pirinç)

Kepek ve yulaf kepeği kolesterolü ciddi manada düşürmektedir. Beyaz un yerine kepekli un kullanıldığında kolesterol düşmektedir. Kepekli ürünlerin kolesterolü %7-14 aralığında düşürdüğü biliniyor.

Keten tohumu

Keten tohumu en etkili kolesterol düzenleyicidir. Günde 50gr. kadar tüketildiğinde, yüksek kolesterolü olan kişinin %14 oranında kolesterolü düşer.

Sarımsak

Günde 1 diş tüketilen sarımsak, %9-12 oranında kolesterolü düşürür. Sarımsak çiğ olarak tüketilirse etkisini gösterir.

Badem

Günde 1 avuç kadar tüketilen badem, kolesterol düzeyini %10 kadar düşürür.

Likopen

Likopen kırmızı meyvelere rengini veren pigmenttir. Domates, karpuz, çilek gibi gıdalarda bulunur. Kolesterolü %10-17 oranında düşürdüğü söylenmektedir.

Ceviz ve fıstık

Fıstık ve ceviz yapılan araştırmalarda en etkili kolesterol düşürücüdürler. Günde 1 avuç tüketilirse, %7-10 arasında kolesterolü düşürürler.

Arpa

Yulaf ve pirinçten elde edilen kepek gibi arpa, kolesterol düşürme özelliğine sahiptir. Arpa, kolesterolü %7-10 oranında düşürmektedir.

Bitter çikolata

Çikolata içinde bulunan kakao ciddi bir antioksidandır. Ayrıca kakao flavonları ve bitki sterolleri kolesterolü %2-5 oranında düşürür. Bitter çikolata da daha fazla %60 oranında kakao olduğundan çok daha etkilidir.

Yeşil çay

Yeşil çay hakkında çok fazla araştırma yapılmıştır. Yeşil çayın, yağları yaktığı ve metabolizmayı hızlandırdığı ortaya çıkmıştır. Son yapılan araştırmalarda şekersiz içilen yeşil çayın kolesterolü %2-5 oranında düşürdüğü ortaya çıkmıştır.

Kolesterol düşmanı lahana ve karnabahar: Lahana ve karnabahar yemek içerdikleri bitkisel steroller sayesinde kanda kolesterolün yükselmesini önler. Zeytinyağlı yemek olarak tüketebileceğiniz gibi buharda pişirerek et, tavuk veya balık yanında da servis edebilirsiniz. Lahana çorba şeklinde tüketildiğinde kolesterol düşürücü ve kan şekeri dengeleyici özellik gösterir. Günde üç kase lahana ve karnabahardan oluşan sebze çorbası içmek kolesterol ilacından bile daha etkindir.

5- Bulgur ve kepekli pirinç tüketin: Tahılların içinde en fazla kepekli pirinç ile bulgurda bulunan bitkisel steroller kanda kolesterol düzeyini yaklaşık yüzde 10-15’e kadar düşürebiliyor. Yaklaşık bir tabak bulgur pilavı 200 miligram kadar bitkisel sterol içermektedir. Bulgur sadece kandaki kolesterolü değil trigliserit adlı kan yağını da düşürerek kalp için koruyucu etki göstermektedir.

GÜNÜN BİLİMSEL NOTU
Kefir de yoğurt gibi fermante bir süt ürünüdür. Bekletildikçe tadı ekşir ve çok az olan alkol oranı artar. Kefirin bilinen hiçbir zararı yoktur. Bazı kişilerde toksinlerden temizlenirken toksinlerin geçtiği dokularda bir takım rahatsızlıklar oluşabilir. Kısa bir süre sonra, toksinler vücut dışına çıkacak ve kişi kendini çok iyi hissedecektir (iyileşme krizi). Kefiriniz tatlı ise ve ekşi seviyorsanız mayalanma süresini 48 saate kadar uzatın. Kefir ekşidikçe faydası artar. Tatlı kefir istiyorsanız mayalanma süresini 24 saatten fazla uzatmayın ve kefiri buzdolabında saklayın. Kefirinizin daha katı olmasını istiyorsanız ayırdığınız kefir ayranını birkaç saat buzdolabında tutun. Günde 250-500 ml kadar kefir tüketmek yeterlidir. Kefir ile yoğurdun farklarının ne olduğu en sık sorulan sorular arasındadır. Görünüş olarak birbirlerine çok benzerler. Yoğurt prebiyotiktir yani probiyotiklerin üremesini artarır. Kefir probiyotiktir. Yani kendisi yararlı mikroorganizmadır. Yoğurtta mikroorganizma olarak sadece bifidobakterler ve laktobasiller bulunur. Kefirde ise bunlara ilaveten lactobacillus caucasus, leuconostoc, asetobacter ve streptokok gibi bakteriler bulunur. Sonuç olarak evde yapılan yoğurt sağlığınız için çok iyidir, kefir ise ondan da iyidir. Kefir tümör oluşumunu engellemekte ya da var olanın ilerlemesini azaltmaktadır. Kefir mikroorganizmalarının ürettiği biyotin diğer B kompleks vitaminlerinin emilimini de artırır. Kefir hafif bir sinir yatıştırıcı ve depresyon azaltıcıdır. Hafif bir gevşeme ve uyku hali verir. Kefirin depresyonu azaltıcı etkisi triptofan, magnezyum ve kalsiyum içeriğinin yüksek olmasına bağlanmaktadır.

Günün sağlık formülü
Bitkisel sterollerden zengin kolesterol düşürücü çorba tarifimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Lezzetli ve yapımı pratik olan bu çorbadan öğle ve akşam yemeklerine başlamadan birer kase içmenizi tavsiye ederim.

Malzemeler
İki kase doğranmış beyaz lahana
Bir diş sarımsak
Bir küçük kuru beyaz soğan
İki küçük göbek karnabahar (mevsimine göre kullanın)
Dört yemek kaşığı bulgur
Bir yemek kaşığı kepekli pirinç
Bir yemek kaşığı zeytinyağı

Yapılışı
Tüm malzemeler az su eklenerek düdüklü tencerede pişirilir ve mutfak robotundan geçirilerek servis edilir.

Yazar: hiynet

Bir cevap yazın