Yayınlandı: Pts, Oca 27th, 2020

Metabolizmayı hızlandıran besinler ve yiyecekler nelerdir

Uygulamakta olduğunuz diyetinize ekleyeceğiniz yiyecekler ile metabolizma hızınızı arttırabilir ve daha fazla kalori yakılmasını sağlayabilirsiniz. Bu yiyecekler sağlıklı ve kesinlikle lezzetli. Normalde yakılacak olan kalorilerden çok daha fazlasını tüketebilmek için yardımcı özellikte.

Greyfurt: bu meyve neredeyse bir diyet yiyeceği haline gelmiş durumda. Tüm öğünlerde yenilerek uygulanan bir yöntemi bile var. Çünkü greyfurt çok yüksek lif içeriyor, kalorisi az ve yağ yakan enzimleri içeriyor. Ek olarak insülini düşürüyor. Yapılan bir çalışmada günlük öğünden hiç bir şey çıkarmadan sadece her yemekte bir greyfurt yemek ya da bir greyfurtun suyunu içmenin haftada 1 kilo verilmesine neden olduğu ispatlanmış.

Elma: Bir başka zengin lifli meyve. Elmadaki şekerlek çok konsantre ve tatlı yeme isteğini de köreltiyor. Tok tutma oranı çok yüksek. Ancak elma yenilerek tüketilmeli. Elma suyu aynı etkiyi sağlamıyor.

Acı Biber: Şili, arnavut biberi ya da jalapeno. Yenildikten sonraki yarım saatte metabolizmayı tetikleyerek hızını arttırıyor. vücut için termojenik etkisi var.

Yulaf Ezmesi: Kompleks karbonhidratlar içeriyor. Karbonhidrat tüketiminden endişe edilmesini söyleyen diyet programlarının aksine çok sağlıklı. Kilo almadan sorumlu olan kalitesiz ve basit karbonhidratlardan değil. Aksine kalori yakılması için vücuda sinyal veren insülin düzeyini etkiliyor. Kahvaltıda yenilen küçük bir kade yulaf ezmesi, günlük besin ihtiyacının yüzde onunu karşılıyor.

Hindi : Hindideki proteinler ve B vitamini zengin, yağlar ise düşük miktardadır. Yağların yakılması için gereken enerjiyi barındırıyor.

Badem: Çiğ badem besleyicidir. Ölçülü şekilde yağ asiti içerir. Sindirilmesi için daha çok enerji gerekeceğinden yağ yakımına katkı sağlar. Ancak günde en fazla bir küçük paketi tüketilmeli.

Yeşil Çay: Kafeinin yanında içerdiği EGCG maddesi, sinir sistemini ve beyni etkileyerek kalp hızını ve metabolizmayı hızlandırır. Ayrıca iştah bastırıcıdır.

Su: Metabolizmayı en yüksek hızda tutmakla görevlidir. tüm yaşamın olmazsa olmazı sudur. Susuz kalan vücut çalışmasını durdurur. Bazen vücut susadığında açlık sinyalleri gönderebilir. Bu yüzden kilosuna dikkat eden biri açlık hissettiğinde ilk olarak bir bardak su içmeyi denemelidir.

Bu besinler günlük öğünlere eklendiğinde metabolizmayı hızlandırır ve fazla yağları yakar. Enerji düzeyini maksimuma çıkarır. Yan etkisi kilo verdirmesidir

Metabolizmayı hızlandırmanın yolları

Yavaş çalışan bir metabolizma kilo almanın önemli nedenlerinden biridir. Metabolizma hızını arttırmak için uyulması gereken kurallar şunlardır;

1- Su tüketimini arttırmak
2- Sabahları iyi bir kahvaltı yapmak.
3- Öğün atlamamak
4- Öğün sayısını arttırmak, 3 ana – 3 ara öğünle sık ama az yemek
5- Yemekleri belirli saatlerde ve düzenli yemek
6- Akşam yemeklerini hafif geçirmek
7- Hareketli olmak, yürümek, egzersiz yapmak
8- Yağ, karbonhidrat ve proteinleri dengeli şekilde tüketmek

Metabolizma Hızı ile İlgili Merak Edilenler

Kilo almak ve vermek, sağlıklı formu korumak için beslenme ve egzersizin yanında metabolizma hızının önemi büyüktür. Hızlı çalışan bir metabolizmada yağların yakılması kolaylaşırken, yavaş metabolizmaya sahip biri diyetin ucunu biraz kaçırınca çok çabuk kilo almaktadır. Kilo kontrolü için büyük önem taşıyan metabolizma hızı ile ilgili pek çok görüş ortaya atılıyor. Acaba bunların hangileri doğru ? İşte metabolizma ile ilgili merak edilenler:

Buz gibi soğuk yiyecek ve içecekler metabolizmayı hızlandırarak daha çok kalori yakılmasına neden olur mu?

Evet bu bilgi doğrudur. Ancak hemen dondurmaya sarılmadan önce şunu bilmenizde fayda var. Bu toplam kalori harcaması içinde çok önemli bir miktar değildir. Günde beş ya da aştı bardak buz gibi su içmeniz size ekstra 10 kalori yakma imkanı verir. Bu da yılda ancak 1-2 kiloya tekabül eder. Fazladan bir çaba harcamadan fazladan on kalori yakmak ise denemeye değerdir.

Daha çok su içmek metabolizmayı hızlandırır mı?

Evet. Metabolizma dahil olmak üzere vücuttaki tüm kimyasal tepkimeler suyun varlığına bağlıdır. Eğer susuz kalınırsa metabolizma ve diğer tüm sistemler işlerini yapmayı yavaşlatacaktır. Yeterince su içmenin metabolizmayı %2 hızlandırdığı Utah Üniversitesindeki araştırmacılar tarafından kanıtlanmıştır. 8 bardak ve üzerinde su içenlerde metabolizma hızı %4′e kadar artış göstermektedir. Yeterli sıvı alındığının göstergesi idrarın berrak olması olarak değerlendirilebilir. Özellikle yemek ve ara öğünlerden önce su içilmesi fayda sağlamaktadır.

Diyet yaparken egzersiz yapmamak metabolizma hızını düşürür mü?

Evet. Diyet yapılmasına rağmen hiç egzersiz yapılmaması metabolizmanın yavaşlamasına ve yağların kalıcı hale gelmesine neden olur. Yağ kaybederken kasların korunması da mecburidir. Kalori azaltırken hareketlerle de fiziksel dayanıklılık sağlanmalıdır. Özellikle günde 1000 kalori ve altında alıma izin veren bir diyet sonucunda kas kaybı büyük artış gösterir.

Acı yiyecekler metabolizmayı hızlandırır mı?

Evet. Acı yiyecekler metabolizmayı hızlandırır ve aynı zamanda tokluğu arttırır. Acı biberlerde bulunan kapsaicin maddesi metabolizmayı yüzde 23′e kadar arttırabilir. Ancak bu artış geçicidir. Sürekli aynı seviyede kalmaz. Buna karşın düzenli olarak acı tüketilmesi sonucu belirli bir metabolizma hızlanması yakalanacaktır.

Daha fazla protein almak metabolizmayı hızlandırır mı?

Evet. Protein yağ ile karşılaştığında metabolik olarak avantaj sağlar. Vücudun daha fazla enerji üretmesine dolayısıyla daha fazla yağ yakılmasına neden olur. Tipik bir diyette en az %14 proteine yer verilmelidir.

Her öğünde greyfurt yenirse metabolizma hızlanır mı?

Hayır. Greyfurt metabolizma için mucizeler yaratmaz. Kilo verme konusunda yardımı olabilir. Bunun nedeni daha çok su ve lif içeriği nedeni ile mideyi daha fazla dolduruyor olmasıdır. Böylece bir sonraki öğünde daha az yenmektedir. Ana yemeklerin öncesinde yarım greyfurt yemek kilo verme konusunda başarılıdır. Fakat metabolizma hızına etki etmez.

Ağırlık kaldırmak metabolizmayı arttırır mı?

Evet. Kas gücü isteyen egzersizler yapılması halinde metabolizma hızlanır ve ekstra 100 kalori kadar bir miktar yakılır. Güçlü egzersizler kas kütlesi oluşmasına yardımcı olacaktır.

Kereviz metabolizma hızını arttırır mı?

Kereviz neredeyse hiç kalori içermediğinden ve yenilmesinin bile daha fazla kalori götürdüğünden negatif kalorili besin olarak tanımlanır. Bu özelliği ile diyet için sağlıklı bir yiyecektir ama metabolizma hızı üzerinde etkisi yoktur.

Çay içmek metabolizma hızını arttırır mı?

Yeşil ve oolong çayı olarak bilinen çaylar geçici olarak metabolizma hızını arttırmaktadır. Oolong çayının bir bardağı 1-1,5 saat için metabolizmayı %10 arttırırken, yeşil çay aynı süre için %4 artış sağlamaktadır. günde 2-4 bardak çay içildiği takdirde bir yıl sonunda 6-8 kilo arası verebilmek mümkündür. Etkiyi arttırmak için şekersiz çayın içine limon sıkmak faydalıdır.

Adet döngüsünün metabolizma hızı üzerindeki etkisi nedir?

Adet döngüsü metabolizmanın hem hızlandığı hem de yavaşladığı bir dengedir. Adet öncesi bir kaç gün metabolizma yavaşlarken yumurtalamaya kadar geçen sürede hızlanır. Bu nedele adet döngüsünün metabolizmaya artı ya da eksi yönde bir katkısı olduğu söylenemez.

Metabolizmayı hızlandıran yiyecekler nelerdir?

Metabolizmanın yavaş çalışması çeşitli nedenlere bağlı olabilir.

Ancak nedene bakmaksızın, yapmanız gereken en önemli şeylerden biri doğru ve dengeli beslenmektir.

Hızlı kilo verebilirsiniz! Videoları izlemek için tıklayın.

Bunlar çok önemli

  • Güne mutlaka iyi bir kahvaltıyla başlayın. Sabahları bir şey yemiyorsanız metabolizmanız daha yavaş çalışır.
  • Gün içinde 8-10 bardak su için. Vücudun susuz kalması metabolizmayı yavaşlatır.
  • Çay, kahve, yeşil çay içmek metabolizmanın hızlanmasını sağlar.
  • Mümkünse içeceklerinizi buzlu için. Soğuk içecekler metabolizmayı hızlandırır.
  • Bol bol acı biber ve hardal tohumu tüketin. Bu sayede vücudunuz bol miktarda kaloriyakacaktır. Günde birer çay kaşığı hardal tohumu ve acı yemek metabolizmanızın yüzde 25 oranında daha hızlı çalışmasını sağlar.

Uzmanlardan zayıflama videolarını izleyin.

Baharat iyidir

  • Hindi, nohut, somon balığı, dana eti, ton balığı, pirinç, tavuk, mercimek, tahıllı gıdalar, bamya ve ıspanak B vitamini içerir. Metabolizmayı hızlandıran bu gıdalardan bol bol tüketmelisiniz.
  • Yemeklerinize baharat eklemeyi ihmal etmeyin. Baharatlar metabolizmanızı yaklaşık yüzde 20 hızlandırır.
  •  Az ama sık yemek yiyin. Diyetisyenler günde 5 kez 300-500 kalorilik yemek yenmesini öneriyor.

Yorum Yazın

You must be Logged in to post comment.