Yayınlandı: Çar, Oca 22nd, 2020

Yüksek tansiyona karşı DASH diyeti

BAŞLARKEN…
Fazla kilo her yaştan kadın ve erkek için sağlık problemlerine neden olan önemli bir sorun. Modern hayat tarzıyla yaygınlaşan fast-food beslenme şekliyle obezite artıyor. Diyet uzmanlarından, diyet yemeğinizi kapınıza kadar getiren şirketlere, spor salonlarından yaşam koçlarına kadar büyük bir sektör bu sorun için çalışıyor. Birbiri ardına çıkan diyetler ve kulaktan dolma tavsiyeler de kafa karıştırıyor. Ancak başarının sırrı öncelikle kararlı ve iradeli olmak.
ABD’li diyet uzmanlarının görüşlerini esas alan U.S. News isimli haber sitesi, tüm dünyada kabul edilen en başarılı diyetleri sıraladı. 40 diyetin bulunduğu listede DASH diyeti ilk sırayı alıyor. DASH son zamanlarda kalp yetmezliğinden felce kadar birçok ölümcül soruna neden olabilecek yüksek tansiyon yani hipertansiyon hastalarına önerilmeye başlandı. İngilizce’de “Hipertansiyonun Önlenmesi İçin Diyet Yaklaşımları” anlamına gelen ve kısaca DASH olarak adlandırılan bu diyette sebze ve meyve, tam taneli tahıllar, yağsız et ve az yağlı süt ürünleri ön plana çıkıyor. Yüksek tansiyona neden olduğu öne sürülen doymuş yağ içeren yağlı etler, tam yağlı süt ürünleri, tropikal yağlar, şekerli içecekler, tatlılar ve tuz ile sınırlandırılıyor. DASH diyetini geliştiren ABD’nin Maryland eyaletindeki Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü (NHLBI) bu diyetle kilo vermek ve yüksek tansiyonlarını dengelemek isteyenler için NHLBI’nin web adresinden ulaşabilen 56 sayfalık bir rehber hazırladı. Diyette, yüksek tansiyonla mücadelede yardımcı olan potasyum, kalsiyum, protein ve lif içeren gıdalara bolca yer veriliyor. NHLBI’nin sitesinde DASH diyetini nasıl uygulayabileceğinize dair bir haftalık örnek liste bulunuyor. Bu listede kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri ile meyve ve sebzelerden oluşan ara öğünler var.

TATLIYA İZİN VAR
DASH diyeti, kilo vermeyi hızlandırmak üzere kalori alımını düşürmek isteyenler için bile gün boyu kendilerini tok hissedecekleri çözümler sunuyor. Yemeklerinizi kendinizin hazırlaması öneriliyor. NHLBI’nin web sitesinde ayrıca DASH diyetine uygun 180’den fazla yemek tarifi bulunuyor. Haftada en fazla 5 porsiyon olmak şartıyla rafine şeker içermeyen ya da çok az kullanılan hafif tatlılar için de izin var. 2 bin 300 miligram tuz tüketilebiliyor ancak bin 500 miligramla sınırlandırılması tavsiye ediliyor. Tansiyonu yükselttiği, beyne, karaciğere ve kalbe zarar verdiği için alkol tüketilmemesi uyarısında bulunuluyor. Patates kızartması ya da patlamış mısır gibi tuzlu kaçamaklardan sebzeler ve baharatlarla aranızı iyi tutarak uzak durun. Daha fazla kilo vermek için ise egzersiz programı oluşturun. Düzenli egzersiz yapmamış olanlar için günde 15 dakika evinin etrafında sabah ve akşam yürümek tavsiye ediliyor. Ancak DASH diyetini yapmadan önce hekime danışmak gerekiyor.