Zayıflamaya yardımcı bitkiler meyve ve sebzeler

Diyetisyen Ender Saraç, yaza girdiğimiz bu günlerde formda olmanız için size ipuçları verdi.Bu Zayıflama ve zayıflamaya yardımcı bilgiler ile sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Ender Saraç tarafından hazırlanan zayıflamaya yardımcı bitkilerEnder Saraç tarafından hazırlanan zayıflamaya yardımcı bitkiler

Herkesin beslenme programına ve alışkanlığına sahip olduğunu belirten Ender Saraç, yaza girerken formdaolmanıza yardımcı olacak ipuçları verdi.

Kilo vermeye yardımcı 4 bitki

1- Tere tohumu:Metabolizmanın canlanmasına yardımcı olur. Tiroidi tembel kişilerde daha verimli çalışmasına yardımcı olabilir. Hızlı kilo vermeye yardımcıdır.

2- Funda yaprağı: Zayıflamaya ve yağların vücut tarafından daha iyi yakılmasına yardımcı olur. Hızlı kilo vermeye yardımcıdır.

3- Yeşilçay: Güçlü antioksidandır. Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye, bağırsaklardaki yararlı bakterileri artırarak sindirime yardımcı olur.

4- Zencefil: Alınan besinlerin daha iyi sindirilmesine yardımcı olur.

Ender Saraç’tan yaz için buzlu çay tarifi; 
1,5 litre su içine 1 tatlı kaşığı iyi kalite yeşil çay atılıp 2-3 dakika kaynatın. Ilıdıktan sonra içine 2 tatlı kaşığı bal, yarım tatlı kaşığı limon ekleyin. Soğuyunca bol buz ve 5-6 adet taze nane yaprakları ekleyin. Bir termosa koyarak her zaman soğuk tüketebilirsiniz.

Azaltmanız gereken 7 besin!
Beyaz un ve şeker
Kızartma
Ağır yağlı şarküteri ürünleri
Kaymak ve deriler
Yağlı katkılar ve soslar
Şekerli ve şeker eklenmiş içecekler
Fazla tuz

Hazırlayan: Ender Saraç

YAĞ YAKAN VE ZAYIFLAMAYA YARDIMCI BESİNLER

Doğada öyle garip bir güç var ki. Hemen hemen her besinin, bir derde dava sunduğu artık su götürmez bir gerçek. Hele bazı besinler varki ; Zayıflamak isteyipte, diyeti gözünde büyüyenler, bu yazıyı mutlaka okusunlar derim. Bazı besinlerin yağ yakmaya ve bizleri zayıflatmaya faydalı olduğunu biliyor muydunuz? İşte sizlere yağ kakan besinlerden bir demet. Hem şifalı, hem de zayıflamaya yardımcı.
YULAF VE KURU ÜZÜM KARIŞIMI :Enerji sağlar, tok tutan yulafın içeriğindeki maddeler yağ yakımında etkilidir.
ELMA : Kolestrolü düşürür, sindirimi güçlendirir, cilde güzellik ve pürüzsüzlük verir. Uzun süreli yenirse zayıflama rejimlerinde etkilidir.
ACI MARUL : Yağ metabolizmasını dengeye sokar. Fazla yağın vücuttan atılmasına yardımcıdır. Acı marul nasıl oluyor bilmiyorum ama ben hem öğlen hem akşam salata yedim içine marul da ekledim.
ÇİLEK : Bağışıklık sistemini güçlendirir.Sindirime yardımcıdır. Valla bunun yağ yakmaya faydası var mı yok mu bilmiyorum ben seviyorum hergün yedim bütün yaz.
YOĞURT : Bağırsak kanserine iyi gelir. İçindeki bakteriler kadınlar için çok faydalıdır. İltihabı olan kadınlar günde 3 öğün tüketmelidir.
KURU FASULYE : Protein açısından oldukça zengin olan kuru fasulyenin tek kötü yanı gaz yapması.
PAPAYA : Sindirim sistemini aktive ediyor.
ANANAS : Sindirim sistemini güçlendiriyor.
KARPUZ : Kalori açısından oldukça fakir bir meyve. Vücuttaki fazla suyun dışarıya atılmasını sağlıyor.
KUŞKONMAZ : Vücuttaki fazla suyu dışarıya atan en etkili sebze.Patates: Bağ dokusunda birikmiş olan fazla suyu içeriyor.
ENGİNAR : Vücuttaki fazla suyu dışarıya atıyor ve tuzun olumsuz etkilerini en aza indiriyor.
DOMATES :İçeriğindeki C vitamini cildi sıkıştırıcı etki gösteriyor.
KEREVİZ : Böbreklerin işlevini güçlendiriyor ve toksik maddelerin dışarıya atılmasını sağlıyor.

Tokluk Hissi Veren Zayıflamaya Yardımcı Yiyecekler Besinler

Zayıflamanın en temel koşulu, önce beslenme alışkanlığımızı değiştirmekle başlar. Vücudun günlük ihtiyaç duyduğu kaloriden fazla kalori almak vücudun fazlalıkları biriktirmesine yol açar ve buda kilo olarak insana yansır.

Beslenme alışkanlığı, başta sağlığımız olmak üzere, kilo almama hususunda da bizler için gereklidir. Bunun yanında insana, açlık hissini unutturan, tokluk hissi veren bazı yiyecekler ve besinler ile de kilo verme, zayıflamaya yardımcı olunabilir. Ama bu yiyecekler tek başlarına kilo verdirmezler bunun için egzersiz yapılması şarttır.

Yapılan araştırmalara göre tokluk hissi vererek zayıflamaya yardımcı olan besinleri yiyeceklerden 10 tanesini şunlardır.. Belirlenen açılığŸı bastıran tokluk hissi veren, insanı tok tutan yiyecekler, patates, yumurta, yulaf, fasulye, balık, sebze çorbası, elma, kırmızı et, salata ve patlamış mısır insana en çok tokluk hissi veren besinler arasında yer almaktadır.

Zayıflamaya yardımcı yiyeceklerin kullanım şekilleri ;

Patates
240 kalorilik papates haşlaması yediğŸinde 3 saatten daha uzun süre tok hissedebilirsin. Cips ve patates kızartması için aynı şey geçerli değŸil.

Yumurta
Bilim adamlarını ‘mükemmel proteini’ yumurta uzun süre tok hissettiriyor.

Yulaf
Yulaflı gevrekler en doyurucu kahvaltılık. Protein ve lif bakımından oldukça besleyici. YağŸsız süt veya yoğŸurtla yendiğŸinde sabah tok kalabilirsiniz.

Fasulye
Fasulye yüksek lif oranına sahip. Araştırmalar yüksek lif oranına sahip yiyeceklerin midede daha yavaş öğŸütüldüğŸünü ve tokluk hissinin yemek yedikten sonra çok daha uzun sürdüğŸünü gösteriyor.

Balık
Kalkan ya da kevrek gibi büyük ızagarada pişirilmiş balıklar daha tok hissetmenizi sağŸlıyor.

Çorba
Rejimde olan ve günde 2 kase çorba içenler kilo kaybetmede ve kilosunu korumada başarılılar . Tavuk ve sebze çorbaları uzun süre tok kalmanızı sağŸlayan çorbalar

Elma
Elma sıvı bakımında oldukça yüksek bir meyve. Çok su içeren yiyecekler az kalori içerir. Günde 1 elma sizi sağŸlıklı ve tok tutar

Kırmızı et
Demir ve çinko gibi birçok önemli bileşene sahip protein yuvası kırmızı et yanında yüksek lif oranına sahip pirinç ve bulgur pilavıyla yediğŸinizde bir daha mutfağŸa uğŸramanıza gerek kalmaz.

Salata
Çok az kalori içermesine rağŸmen sizi oldukça tok hissettirir. YemeğŸin başında salata yiyenler yemeyenlere göre daha az kalori alıyor.

Patlamış mısır
Fazla yer kaplıyor olmasına rağŸmen hiç de aşırı bir yiyecek değŸil. Sizi hem oyalar hem de tok tutar.

 Zayıflamaya yardımcı altı besin

Çoğu bayan kilosundan şikayetçi.Diyet yapmaya başlıyor.Hangi besin zayıflatır ne kadar etki eder bunları arıyorsan aşağıda sayılanlar tam sana göre..
İşte ‘Kilo vermek için hangi besinlere ağırlık vermeliyim?’ sorusunun cevabı bayanlar…

besin piramidi 2892

Su: Suyun süper besin olarak kabul edilmesinin en önemli nedeni “0” kalori olmasıdır. Eğer yüksek kalori içeren içeceklerden tüketirseniz bunu dengeleyebilmek için daha az yemek zorunda kalırsınız. Araştırmalar gösteriyor ki karbonhidratları içmektense yemek daha iyidir. Su, tüm vücut fonksiyonları için önem taşır ve günün her saatinde tüketilebilir. Suyunuzu sade olarak içmekten hoşlanmı-yorsanız, içinde taze meyve dilimleri bekleterek tüketebilirsiniz.

Kuru baklagiller: Kuru baklagiller içeriğindeki lifler dolayısıyla kendinizi tok hissetmenizi daha çabuk sağlar. 1,5 bardak barbunya yaklaşık 8 gram lif, 7 gram protein ve yaklaşık 110 kalori içerir. Baklagilleri yemek olarak tüketebileceğiniz gibi haşlayıp, salata ve çorbalarınızın içine de ekleyebilirsiniz.

Yoğurt: Yağsız yoğurdun içindeki kalsiyumun zayıflatıcı etkisi olduğu çeşitli çalışmalarla ortaya konmuştur. Bir çalışmaya göre günde 3 porsiyon yüksek kalsiyumlu ve yağsız yoğurt tüketen obez bireyler, düşük kalsiyum ve yağlı yoğurt tüketen obezlere göre yüzde 22 daha fazla kilo ve yüzde 61 daha fazla vücut yağı kaybetmiştir. Burada en etkileyici sonuç ise yüksek kalsiyumlu, yağsız yoğurt yiyenlerin yüzde 81 daha fazla trunkal (karın bölgesindeki) yağ kaybetmeleridir. Yoğurt hem karbonhidrat hem de proteini bir arada bulundurduğu için kan şekeri regülasyonunda ve açlık kontrolünde etkili olmaktadır.

Yeşil salata: Düşük kalorili salatalar ana yemek öncesi kendinizi doymuş hissettirecek bir başka iyi seçenektir. Yapılan bir araştırmaya göre yemekle birlikte yenen düşük kalorili küçük salata, öğünde alınan toplam kaloriyi yüzde 7, büyük bir salata ise yüzde 12 azaltabiliyor. Ancak araştırmanın sonuçları yüksek kalorili salatalar için tersinin doğru olduğu ortaya koydu. Öğün sırasında yenen yüksek kalorili küçük bir salata alınan kaloriyi yüzde 8 artırırken, büyük bir salata yüzde 17 artırıyor.

Çorba (et veya balık suyuna bol domatesli çorba): Ana yemeğe başlamadan önce içilen et veya balık suyuna bol domatesli çorba kişiye doygunluk hissi verir. Böylece kişi ana yemeğe geçişte kendisini tok hissettiği için daha az kalori alma eğiliminde olur. Düşük kalorili çorbalar açlığı bastırmakta çok işe yarar.

Yeşil çay: Büyük boy bardak buzlu yeşil çay veya bir büyük bardak sıcak yeşil çay içmek farklılığı başlatabilir. Yapılan son çalışmalarda gönüllü olarak 3 ay boyunca her gün bir şişe yeşil çay içenler, diğer gruba oranla daha fazla yağ kaybetmiştir. Araştırmacılara göre yeşil çayın içinde bulunan kateşinler (yararlı bir fitokimyasal) kalori yakımını sağlayıp, kilo kaybını artırmıştır.