Enerji içeceği ile spor içeceği arasındaki fark nedir

Egzersiz yapmak sağlıklı yaşam ve kronik hastalıklardan korunmak için herkese önerilmektedir. Ülkemizde egzersiz yapanların oranı oldukça düşük seviyededir, ancak egzersiz yaparken alınan enerji içecekleri ile spor içecekleri son yıllarda oldukça artış göstermiştir. Yapılan egzersizlerin beslenme ile yakın bir ilişkisi olduğunu belirtmek gerekir. Buna göre;

1- Yapılan beslenme, egzersiz performansının arttırılabilmesi için oldukça önemlidir,

2- Beslenme, egzersiz sırasında enerji kaynaklarının sağlanması açısından önemli ve gereklidir,

3- Beslenme ve egzersiz, hastalıkların önlenmesi ve sağlığın korunması yönünden gereklidir.

Beslenme, özellikle sporcuların antrenman, antrenman sonrası toparlanma aşaması ve müsabaka performansını doğrudan etkileyen bir olgudur. Spor dallarının birçoğunda enerjinin %60’ı karbonhidrat, %12’si protein ve kalan kısmı da yağlardan sağlanmaktadır.

Spor yapanların çoğunluğunun uyması gereken iki temel esas vardır. Bunlar;

1- Antrenman ve yarışmalar sırasında yeterli miktarda karbonhidrat tüketilmesi gerekmektedir. Bu sayede kas glikojen düzeninin sürekliliği sağlanır.

2- Spor ya da egzersiz esnasında yeterli miktarda sıvı tüketilmelidir. Çünkü, normal termoregülatör fonksiyonlarının devamlılığı buna bağlıdır.

Spor içecekleri çeşitleri nelerdir?

Sporcuların veya egzersiz yapanların tüketmesi gereken ideal bir spor içeceği hızlı gastrik boşaltım sağlamalı, vücudun sıvı dengesini sağlamalı, terlemeyle atılan mineralleri kazandırmalı, enerji ve performans için gerekli karbonhidrat desteğini sağlamalıdır. Sporcu içecekleri sıvı gereksinimini karşılayan izotonik, karbonhidrat yüklemesi yapan hipertonik ve besin suplementleri içeren içecekler olarak üçe ayrılmaktadır.

1- Sıvı gereksinimini karşılayan izotonik içecekler; Bu tür içecekler %6-8 karbonhidrat ile sıvı ve elektrolit barındırır. Su kadar hızlı emilebildiği için daha çok 2 saatten daha az süreli spor aktiviteleri için uygundur. Egzersiz yaparken, egzersiz öncesinde ve sonrasında tüketilebilmektedir.

2- Karbonhidrat yüklemesi yapan hipertonik içecekler; %8’den fazla karbonhidrat içerirler. İzotonik içeceklerden farkı daha çok kas glikojeni sağlama özelliğidir. Daha çok yüksek efor gerektiren şiddeti yüksek egzersizlerin öncesinde ve sonrasında kas glikojenini sağlamak için tüketilmektedir.

3- Besin suplementleri içerenler; Spor yapanların mineral ve vitamin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bir içecek türüdür. Zayıflama diyeti yapan sporcuların vitamin ve mineral gereksinimlerini karşılamaları için de kullanılmaktadır.

enerji içeceği ve spor içecekleri

Bu içeceklerin yanı sıra meyve suları ve soda gibi içecekler de sıvı desteği vermektedir. Ancak, spor içecek çeşitleri sporcuların elektrolit, vitamin, mineral ve gliserol gibi besin öğelerini de içermektedir. Spor içecek çeşitleri sporcular için yalnızca sıvı desteği değil, enerji desteği sağlayan içeceklerin başında gelmektedir. Sporcular üzerinde yapılan incelemelerde yüksek şiddetli spor koşullarında, spor sonrası sporculara su ve spor içecekleri verilmiş, kalp atım hızlarına, vücut ısılarına, plazma hacmine, kan laktat ve glukoz seviyelerine bakılmıştır. Elde edilen sonuçlarda hem su hem de spor içecekleri, spor öncesi ve sonrasında yukarıda sayıla konularda azalma sağlamıştır. Spor içeceklerinin sudan farklı olarak kan glukoz düzeylerini arttırarak kas glikojen yapımına fayda sağladığı görülmüştür.

Enerji içecekleri çeşitleri nelerdir?

Bu içecek grubu spor içeceklerinden daha farklı olarak düşünülmelidir. İçeriğindeki karbonhidrat sebebiyle kişiye enerji veren, uykusuzluğu önlemeye yarayan, kafein gibi öğeleri barındıran, vitamin, mineral gibi çeşitli bitki ekstraktlarını da bulunduran içeceklerdir. Enerji içeceği olarak adlandırılması yalnızca içeriğindeki karbonhidrattan değil, kafein, karnitin ve taurin gibi uyarıcı maddeleri de içerdiğindendir.

Enerji içecekleri yüksek oranda kafein içermektedir. Kafein, yaklaşık 63 ayrı bitkinin meyvesinde, kakao tohumunda, kahve çekirdeğinde ve çay gibi bitkilerde doğal şekilde bulunur. Çokça tüketilen çay veya kahve kişiye ortalama 4 mg/kg kadar kafein sağlar. Alınan kafeinin yaklaşık %2’si karaciğer tarafından metabolize edilmeden dışarı atılır. Kafeinin merkezi sinir sistemi üzerindeki etkisinden ayrı, kalp kasları, solunum sistemi ve sindirim sistemi üstünde de etkisi olmaktadır. Kardiyatk uyarıcı olan kafeinin kan basıncını geçici olarak yükseltme etkisi de vardır. Fazla miktarlarda tüketilmesi halinde su kaybına, mide ve bağırsak problemlerine ayrıca kusmaya neden olabilmektedir.

Enerji içeceklerindeki maddeler nelerdir?

Bir enerji içeceğinde kafein, guarana, taurin ve karnitin, genel olarak B grubu vitaminler ve mineraller bulunmaktadır.

Enerji içecekleri nasıl kullanılır?

Enerji içecekleri spor içecekleri gibi performans arttırıcı şeklinde kullanılmamalıdır. Enerji içecekleri ile spor içeceklerindeki karbomhidrat oranları kıyaslandığında, enerji içeceklerinin %10-12’si, spor içeceklerinin %6-8’i karbonhidrat içermektedir. Yüksek olan bu karbonhidrat içerikleri suyun emilimini yavaşlatır. Bundan dolayı da egzersiz esnasında ve egzersiz sonrasında tüketilmesi önerilmez.