Evde egzersiz yaparken yapılan hatalar nelerdir ve nelere dikkat edilmelidir?

13863361010.23091600.jpg (620×315)

Sadece bir kaç kurala dikkat ederek evinizde yaptığınız sporun daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Evde egzersizlere başlayan birinin düşebileceği en büyük yanlışlardan birisi de çevredeki insanlardan ve yakın arkadaşlarından duyduğu ve işe yarayacağını düşündüğü bir egzersiz programını alıp tıpa tıp aynısını uygulamaktır.

Bir kere bu işe başlayanlar için akılda tutulması gereken ilk kural şudur: Eğer vücud yapınıza uygun ve sizin için doğru olan bir egzersiz programını tercih etmezseniz hiç bir yere ulaşamazsınız.

Isınmadan direkt olarak ağırlık antremanına başlamak alacağınız verimi azaltacağı gibi kas yırtılması, liflerde zedelenme hatta kopmalara dahi sebep olabilir. Bu nedenle programnınıza başlamadan önce iyice ısındığınızdan emin olun.

Çalışma anında hangi kas grubunun kontrol etmek ve dikkatin o kas gurubu üzerinde dikkatın toplanması önemlidir. Zihinsel olarak beklentilerinizi gerçekçi tutun. Dikkatinizi yalnızca sporunuza verin ve başka birşeyle ilgilenmeyin.

Spor yaparken önemli bir ölçüde su kaybı yaşanmaktadır

Sporda susamamak için öncesinde su içmeniz işinize yaracaktır. Çalışma sırasında yaşanabilecek su kaybı zaman zaman hissedilemez bunu önlemek için su içiniz; ayrıca su içmez size hiçbir şey kaybettirmez.

Spor yapmaya yeni başlayanlar, büyük beklentilerle başlarlar ancak bu gerçekleşmez. Çok kısa bir zamanda kilo vermek ya da kas kütlesini büyük ölçüde artırmak isterler. Hedeflerinizi koyarken gerçekçi olmanız sizin düş kırıklığına uğramanızı engelleyeceği gibi çalışma azminizi de kırmaz.