Takla Nasıl Atılır, Öne ve Arkaya (Ters) Takla Atmak

Doğru takla atabilmek başlangıç pozisyonuna bağlıdır. Takla atmadan önce yürüyebilir, koşabilir yada çömelebilirsiniz. Takla atma tekniği, takla atarkenki hızınıza bağlı olarak değişecektir. Aşağıdaki adımlar çömelme pozisyonunda nasıl takla atacağınızı anlatıyor. Takla atmadan önce boyun ve sırt kaslarınızı esnetmeniz zarar görme riskini azaltacaktır.

  • Takla atmak için yumuşak bir yüzey bulun. Halı, kilim veya varsa egzersiz minderiniz olabilir. Kalçanız yerden 5-10cm yükseklikte kalacak şekilde yere çömelin.
  • Ağırlığınızı ayak parmaklarınızın üzerine vererek ileri gitmeye meyilli bir pozisyonda olun. Ellerinizi açarak önünüze yere koyun. Başınızı yapabildiğiniz kadar göğsünüze doğru eğerken, ayak parmaklarınız ile vücudunuzu ileriye doğru fırlatın.
  • Başınızın arkasını yere temas ettirin. Ağırlığınızın bir kısmı başınızın arkasına yüklenecektir, siz ayaklarınız ile kendinizi ileri doğru itmeye devam edin.
  • Başınızdan belinize doğru vücudunuz yuvarlanarak devrilinceye kadar ileri hareketinize devam edin. Yuvarlanırken boynunuzu ve belinizi incitmemeniz için başınız ve sırtınız kavisli olmalı, tüm sırtınız aynı anda yere devrilmemelidir.
  • Vücudunuzu, oturur pozisyona gelecek şekilde yuvarlanın ve ayaklarınızı yere düz basar şekilde indirin. Takla atarkenki hızınıza bağlı olarak kalçanızın üst kısmı yere uzanmış veya oturur şekilde de bitirebilirsiniz.

Geriye Takla Nasıl Atılır? Nasıl Yapılır

öncelikle sizlere zeminin öneminden bahsedeceğim başlarken yumuşak zeminde başlamalıyız hareketi öğrenmek açısından bu önemli yoksa sakatlanmalar meydana gelebilir. Tam hareketi parçalara bölerek çalışmalıyız.
Eğilip zıplama hareketi: Dik halde ayaktayken belimizi bükmeden eğilip tam eğilince zıplamalı ve aynı anda bacakları karnımıza doğru çekmeliyiz bu hareketin yarısından çoğu anlamına geliyor. zıplama mesafe arttıkça bizim taklamızın kaliteside artacaktır.
2. hareket ise cesarete bakmaktadır. Bacakları karnımıza çekip zıpladığımız anda bacakları daha fazla çekip vücudumuzu havada döndürmeliyiz. önemli: bunları yaparken kollarınızı savurursanız daha rahat atacaksınız yani hafif eğilip kollar aşağıdayken birden kolları yukarı savurup zıplayıp bacakları karnınıza çekmelisiniz bunları başarırsanız ve korkunuz yoksa taklayı atarsınız. kesinlikle geriye atlamamalıyız. yani vidyolarda izlediklerimiz geriye doğru eğilenler yanlış atıyor veya çok iyi bildikleri için hava atıyor olabilirler. kolay takla için bir çarşafı katlayıp belinize sarın düğüm atar gibi 2 ucundan 2 ayrı kisi tutsun ve siz taklanızı atın böylece sakatlanmayı önleyebilirsiniz. İyi çalışmalar.