Bilgisayar faresini (mouse) kim icat etti?

Bilgisayarda kullandığımız fareyi ilk icat eden adam kimdir?

Bilgisayar faresini yapan adamın adı (ismi) nedir ve ne zaman yapmıştır?

Bilgisayar faresini ilk kim buldu? Mouse nerede ne zaman kim tarafından icat edilmiştir?

Her gün kullana kullana artık iyice kanıksadığımız ve artık hayatımızın bir parçası olan bir çok elektronik cihazın ne zaman ve nasıl ortaya çıktığını ne kadar biliyoruz acaba?

Bunlardan birisi de hiç şüphesiz bilgisayar faresidir. Özellikle de akıllı cep telefonları ve dokunmatik tablet bilgisayarlar yaygınlaşana kadar neredeyse herkesin akşama kadar elinden düşürmediği mouse’u tarihte ilk kez kimin icat ettiğini kaçımız biliyoruz? Yaratıcılığı ile dünyayı şekillendiren bazı insanların değeri maalesef ölünce anlaşılıyor.

Bilgisayarların vazgeçilmez parçalarından biri de tüm kontrolü sağlayan mouse. Peki mouse’un ilk halini ve kimin icat ettiğini hiç merak ettiniz mi?

Norveç asıllı Amerikalı Douglas Engelbart bilgisayar faresini ilk icat eden kişi olarak tarihe geçmişti. Ancak 88 yaşındaki bu mucit dün hayata gözlerini yumdu. Engelbart’ın kızı Christina, California’daki Bilgisayar Tarihi Müzesi’ne gönderdiği açıklamada, babasının dün sabah San Francisco’da öldüğünü duyurdu.

1372923125_douglasengelbart.jpg

1960’larda geliştirdiği ve 1970’te patentini aldığı bilgisayar faresini bulmasıyla meşhur olan Engelbart, takımı ile beraber hypertext, bağlantılı bilgisayarlar ve bilgisayar arabirimlerinin ilk örneklerini geliştirmişti. Bilgisayar faresi, ilk kez 1984’te Apple’ın yeni Macintosh’u ile kullanıcılara ulaştı.