Arı sokmasının faydaları

Arı sokmasının faydaları

Başımıza gelebilecek tatsız olaylardan biri de arı sokmasıdır. Arının bize yaklaşmasından bile korkarız. Arı bizi ya sokarsa diye korkup uzaklaştığız bile olmuştur. Peki hiç aklınıza gelirmiydi arı sokmasının bir çok sağlık sorununa şifa olacağı? İşte arı sokmasının şifalarına dair ilginç araştırma..

Arı sokmasının faydaları

Bilim adamları arı sokmasından kaynaklanan sıvı zehrin eklem iltihabını tedavi etmeye ve hatta önlemeye yardımcı olduğunu belirlediler.

Arı sokmasının faydaları

The Telegraphta yer alan habere göre, Brezilyadaki Sao Paulo Üniversitesinde görevli araştırma ekibi arı zehrinin eklem iltihabına yol açan eklemlerdeki zararlı iltihabı kontrol edebildiğini tespit ettiler.

Arı sokmasının faydaları

Bu zehrin vücutta iltihabı düzenleyen doğal hormonları artıran moleküller içerdiği kaydedildi.

Arı sokmasının faydaları

Uzmanlar, arı zehrinin eklem iltihabı ağrısına çare olabilecek yeni tedaviler geliştirmede kullanılabileceğine inanıyor.

Arı sokmasının faydaları

Arı tedavisi, romatizma ve eklem iltihabı gibi sorunlar yaşayan hastalarda gözle görülür etki yapıyor.

Arı sokmasının faydaları

Arı sokmasından kaynaklanan sıvı Zehir kan dolaşımını hızlandırıyor.

Arı sokmasının faydaları

Eklem iltihablarından kaynaklanan ağrıları dindiriyor.

Arı sokmasının faydaları

Ve eklem iltihablarını yok ediyor.

Arı sokmasının faydaları

Arı sokması tedavisinin belli başlı birkaç hastalık tedavisinde kullanıldığı da belirtiliyor.

Arı sokmasının faydaları

O hastalıkların başında astım gelmektedir

Arı sokmasının faydaları

Diğer hastalıklardan biri de MS hastalığıdır. Avrupada bir çok hasta bu yöntemle tedavi ediliyor.

Arı sokmasının faydaları

Arının mucizevi eseri balın ise şifaları saymakla bitmiyor

Arı sokmasının faydaları

DİŞ AĞRISI Bir kaşık toz tarçın ve 5 tatlı kaşığı bal karışımı ağrıyan dişe tatbil edildiğiğnde diş ağrısını kestiği tespit edildi.

Arı sokmasının faydaları

HAZIMSIZLIK VE GRİP Toz tarçın 2 kaşık bal üzerine serpilip yemekten önce alındığında asit oluşumunu ve hazımsızlığı önler. İspanya da yapılan bir araştırmada bal içerisindeki bir maddenin grip mikroplarını öldürdüğü ve hastaları gripten koruduğu saptanmıştır.

Arı sokmasının faydaları

İDRAR KESESİ ENFEKSİYONLARI İki kaşık toz tarçın, bir tatlı kaşığı bal, ılık su içerisinde eritilip içilir. İdrar kesesindeki mikroorganizmalar üzerinde etkilidir.

Arı sokmasının faydaları

KANSER Japonya ve Avustralya da yapılan bir araştırmada, mide ve kemik kanserleri üzerinde başarılı olunmuştur. Bu tür kanserlere yakalanan hastalar günde bir kaşık bal ve bir kaşık tarçını bir ay süreyle günde üç defa almalıdırlar.

Arı sokmasının faydaları

KALP HASTALIKLARI Bal ve tarçınla bir karışım yap ve bunu her sabah kahvaltıda reçel veya marmelat yerine ekmek üzerine sür. Bu uygulama arterlerdeki kolesterolleri eriterek hastaları kalp krizinden korur. Bu uygulama ile, daha önce kalp krizi geçirmiş kişiler, ikinci krizden kilometrelerce uzakta olacaklardır.Bu uygulamayı düzenli olarak yapan kişilerde solunum güçlüğü ortadan kalkacak ve kalp atışları kuvvetlenecektir.

Arı sokmasının faydaları

KISIRLIK Eski Yunan ve Ayurvedikler Balı, yıllardır, erkeklerin spermalarını kuvvetlendirmek için kullanmışlardır.Eğer kudretsiz bir erkek düzenli olarak uyumadan önce 2 kaşık bal yerse problemleri çözülecektir.Çin,Japon ve uzakdoğu ülkelerinde ,gebe kalamıyan ve uterusunu kuvvetlendirmek isteyen kadınlar asırlardır toz Tarçın kullanmaktadırlarGebe kalamayan kadınlar bir tutam toz Tarçın ve yarım tatlı kaşığı balı gün boyunca bir bir sakız üzerine koyup çiğnediklerinde tükürükle karışarak yavaş yavaş emilerek etkili olmaktadır.

Arı sokmasının faydaları

KOLESTEROL İki kaşık bal, üç tatlı kaşığı toz tarçın,450 gr. demlenmiş çay içerisinde eritilerek içildiğinde kan kolesterol seviyesi 2 saat içerisinde % 10 düşecektir. Artrit hastalarına tavsiye edilen kür de günde 3 defa kolesterol hastaları i,çin uygulanabilir.Adı geçen dergideki bilgilere göre günlük gıda ile alınan bal bile kolesterolün düşmesine yardımcı olabilir.

Arı sokmasının faydaları

MİDE AĞRILARI Bal ve tarçın kürlerinin, mide ağrıları için olduğu kadar mide ülserleri için de yararlı olduğu saptanmıştır.

Arı sokmasının faydaları

GAZ Hindistan ve Japonyada yapılan araştırmalar Bal ve Tarçının midedeki gazı giderdiğinden göstermiştir.

Arı sokmasının faydaları

SAÇ DÖKÜLMESİ Saçı dökülenlerle tepesi açılanlar sıcak zeytinyağı içerisine bir kaşık bal,bir tatlı kaşığı toz Tarçın ilacesiyle elde edilen krem banyodan önce başa sürülür ve taklaşık 15 dakika bekledikten sonra yıkanır.5 dakikalık bir uygulama dahi etkili olabilir.

Arı sokmasının faydaları

SİVİLCELER VE DERİ 3 kısım bal, 1 kısım Tarçın ile bir krem yapılır. Bu krem uykudan önce sivilceler üzerine sürülür. Sabahleyin ılık su ile yıkanır.Eğer 2 hafta süreyle her gün uygulanırsa sivilceleri kökünden çıkarır.Egzama,mantar ve diğer deri enfeksiyonlarında eşit miktardaki Bal ve Tarçın karışımı uygulanır.

Arı sokmasının faydaları

SOĞUK ALGINLIĞI Bir kaşık ılıtılmış Bal,1/4 tatlı kaşığı toz tarçın günde üç defa yenir.Bu uygulama birçok kronik öksürük,soğuk algınlığı ve sinüslerin temizlenmesi için de geçerlidir

Arı sokmasının faydaları

YAŞLILIK Bal ve tarçınla hazırlanan çay,düzenli alındığında yaşlılık harabiyetini önler.4 kaşık bal,1 kaşık toz Tarçın , 3 bardak su içerisinde kaynatılarak bir içecek hazırlanır. Günde 3-4 defa ¼ bardak miktarında içilir. Deriyi diri,taze ve yumşak tutar, yıpranmasını durdurur.

Arı sokmasının faydaları

YORGUNLUK Araştırmayı yapan Dr.Milton, bir bardak su içerisinde ½ kaşık bal ve biraz toz tarçının hergün kuşluk vakti ve vücut direncinin düşmeye başladığı takriben saat 15.00 te alındığında bir hafta içerisinde canlılığın arttığını tesbit etmiştir.

Arı sokmasının faydaları

ZAYIFLAMA Bir bardak su içerisine eşit miktarda bal ve tarçın konup kaynatılır. Hergün kahvaltıdan yarım saat önce aç karnına ve yatmadan önce içilir.Düzenli uygulanırsa kilo verilir.Ayrıca bu karışım düzenli olarak içildiğinde, yüksek kalorili diyet alınsa bile, vücutta yağın birikmesine engel olur.

—————————————————————————————————————

Arı sokması ile ilgili bir doktorun başından geçen ve uyguladığı tedavi yöntemi …

—————————————————————————————————————

İnternette okuduğum bir yazı doğruluğunu bizzat test etmedik ancak bilinmesinde de fayda olacağını düşündüğümüz için yayınladık ….

Bilim ve Teknik Aralik 2000 dergisinde “Ari Zehirinde Bilmedikleriniz “konusunu okuyunca ari sokmalarında uyguladığım
bir yöntemi sizinle paylasmak istedim.

Tip fakültesinde okurken
simdi anımsamadığım bir dergide ari zehirinin protein yapisinda
olmasi nedeniyle (enzim, peptit ve aminoasitler) 53-55 derecede
denature olarak toksin özelligini kaybedecegini, derimizin
bölgesel olarak 60 derece ve üstüne dayanabilmesi nedeniyle
sokmanin hemen sonrasinda bölgeye yanan bir sigaranın
olabildiğince yaklastirildiginde zehir’in etkisinin kaybolacagini okumustum.

Bu uygulamayi 1983 de zorunlu hizmet sirasinda beni bir ari soktugunda
kendimde denemistim.

Sonuc mükemmeldi, 10-15 saniyede agri ve sislikten eser kalmamisti.
O günden beri, basta gittigim kamplarda olmak üzere onlarca kisi
üzerinde bu yöntemi uyguladim.
Ari sokmasindan sonra yaygin olarak kullanilan, bölgeye amonyak
uygulanmasi bence çok yanlis.

Sokulmadan sonra kisa süre içinde olmak sartiyla, önce igneyi çıkartıp ardindan 20 saniye kadar yanan sigarayi kisinin dayanabildigi oranda degdirmeden bölgeye
yaklastiriyorum.

Bölgede agri ve sislik kaybolup, sadece birkac dakika icin kizariklik kaliyor.

Kisinin alerjisi yoksa baska önleme gerek kalmiyor.

Doç.Dr. Murat Ergin

Alıntıdır….