Gençlerde uyuşturucu kullanımı belirtileri ve tedavisi

madde bağıomlılığı tedavisi

Uyuşturucu kullanma genç nüfusta hızla artan bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Çocukluk çağında başlayan madde bağımlılığının pek çok sebebi vardır. Aile içinde anne ya da babanın uyuşturucu veya alkol kullanması, arkadaşlara özenme, aile içi sorunlar, depresyon bu sebeplerden bazılarıdır. Çocukluk çağında çocuklar anne ve babalarını kendilerine örnek alırlar. İşte bu nedenle sigara içen ailelerin çocukları da sigaraya başlar.

madde bağımlılığı

Uyuşturucu kullanan bir çocuğun belirtileri nelerdir?

Uyuşturucu kullanan çocuklarda ilk olarak hareketler değişmeye başlar. Çocuk ya çok öfkeli, kızgın ya da içine kapanık olur. Yalan söyleme, dersler ile alakalı olmama, aşırı kilo kaybı, öksürme, gözlerde kızarıklık, kollarda iğne izleri, uyku düzeninde bozukluk, giyim tarzı değişiklikleri ve kollarda kesikler görülebilir.

Aile içi ilişkiler madde bağımlığını nasıl doğurur?

Madde bağımlısı olan çocuklar incelendiğinde aile içinde yaşadıkları olumsuzlukların tetikleyici olduğu ortaya çıkmaktadır. Çocuğun gelişim döneminde yaşadığı aile içi sorunlar, çocuğa anne ve babanın davranışı başlıca etmenler. Özellikle evlilik içinde anne ve babanın kendi yaşadığı evlilik sorunları, ekonomik durum, maddi sorunlar ve eğitim durumu, boşanmış aileler çocuğun madde bağımlısı olmaya itiyor. Ruhsal açıdan sorunların üstesinden gelemeyen çocuk, çareyi madde bağımlılığında buluyor. Çünkü, tüm bu sorunların çocuğun kişilik gelişimini olumsuz etkiliyor.

Anne ve baba nasıl davranmalıdır?

Anne ve babanın çocukla iletişim kurabilmesi çok önemlidir. Çocukluktan gençliğe doğru yol alan çocuklara destekleyici, yol gösterici, ruhsal değişimleri destekleyici olmanın yanı sıra ihmal ve şiddetten kaçınılmalıdır. Madde bağımlısı olan bir çocuk, kendisini teşvik eden arkadaşlarına hayır diyemez. Bu noktada aile içinde anne ve baba hayır demeyi bilmelidir. Bu ancak çocuğa belirli sınırları öğretmek ve eğitmekle oluşur.

Madde bağımlısı çocukların tedavisi nasıl oluyor?

Ne yazık ki pek çok aile çocuğunun uyuşturucu kullanmaya başladığını çok geç anlıyor. Çünkü madde bağımlılığı ile oluşan belirtileri fark edemiyorlar. Bu geç kalma ve fark etme tedavi sürecini en zorlaştıran kısımdır. Tedavinin başlıca önemli konusu tedaviyi çocuğun istemesi ve tedavi sürecine ailenin de katılmasıdır. Ailenin bu tedavi ile sonuca ulaşacağına inanması, tedaviye katılımcı olmasını sağlamaktadır. Madde kullanan çocuklar kendilerini sorunlu olduğu, problemin kendilerinde olduğuna inanır. Bu durumda çocuğa sorunun sadece madde kullanmak olduğu ve ailesi ile ilişkilerinin bozulduğunu anlatmak gerekiyor.