İnsanın 10 gizemi


Atomu parçalamayı, genetik şifre DNA’nın sırlarını çözmeyi başaran bilim insanları, insan davranışlarıyla ilgili 10 gizemi tamamen çözmeyi başaramadı
İngiliz New Scientist dergisi, günlük hayatta sık sık karşımıza çıkan ve açıklanamayan insana ait 10 özelliği derledi.

1- Yüz kızarması

İngiliz doğa tarihçisi Charles Darwin, evrimin insanı yalan söylediğinde neden kızarmaya yönlendirdiğini çözmeye çalıştı. Bazıları bunun insanları daha samimi davranmaya teşvik ettiği fikrini savundu.

2- Kahkaha atmak

Mutluluk hissi, kahkaha attığımızda salgılanan endorfin hormonu sayesinde oluşuyor. Ancak 10 yıllık bir çalışma, bayağı şakalara daha çok güldüğümüzü ortaya çıkardı.

3- Öpüşmek

Her toplumda karşılaşmadığımız için genetik olmadığı rahatlıkla söylenebilir. Emzirme ve eski insanların çocuklarını ağızlarıyla besleme alışkanlıklarıyla alakalı olduğu sanılıyor.

4- Rüya görmek

Sigmund Freud’un rüyaların bilinç altındaki tutkuları yansıttığı teorisinden ziyade rüyaların duygularımızı dışa vurma şekli olduğu kabul ediliyor. Ancak garip düşlerin nedeni bilinmiyor.

5- Batıl inançlar

Batıl inançların evrimsel hiçbir mantığı yok. Dinin bunu tetiklediği düşünülüyor.

6- Burun karıştırmak

Her dört gençten biri günde 4 kez bu eylemi gerçekleştiriyor. Bazıları bunun bağışıklığı güçlendirdiğini düşünüyor.

7- Ergenlik

İnsan hariç hiçbir hayvan bu dönemden geçmiyor. Bazı bilim insanları bu dönemi, insan beyninin olgunluk çağından önce yeniden yapılanma dönemi olarak görüyor.

8- Fedakârlık yapmak

İnsanlar arasındaki bağların geliştirilmesine yönelik olabileceği gibi sadece ruhsal tatmin için de fedakarlıklarda bulunabileceği savunuluyor.

9- Sanatsal faaliyetler

Tüm sanat biçimlerinin, kişinin kendisini gösterme ve beğendirme isteğiyle alakalı olduğu sanılsa da, bunun sadece bilgi paylaşımında bir araç olabileceği de düşünülüyor.

10- Vücut Tüyleri

İnsanın vücudunda tüye, genital bölgelerinde de kıla rastlanırken diğer primatlarda tam tersi geçerli.

Yazar:

Bir cevap yazın