Kendimizi daha güçlü hissetmek için 10 ipucu

Kendinizi güçlü hissedin

Son zamanlarda yada uzunca bir süredir kendinizi güçsüz mü hissediyorsunuz? Hem fiziksel olarak hem de ruhsal açıdan enerjiniz yokmuş gibi mi görünüyorsunuz?

O zaman artık kendinize biraz ilgi göstererek çok daha güçlü hissetmenizin zamanı geldi demektir. Peki bu nasıl olacak?

Aşağıda paylaştığımız bu 10 adım sizi daha iyi hissettirecek…

1. Gülümseyin

Gülümsemenin özgüveni en iyi artıran yollardan biri olduğunu biliyor muydunuz? Sadece gülümseme eylemi bile beyinde serotonin salgılayarak sizi mutlu eder. Mutluyken kendimizden daha emin olduğumuz bir gerçek. İçten bir gülümseme sizin kendinizden emin görünmenizi sağlayıp iyi hissetmenize de neden olacaktır.

2. Sevdiğiniz tonlarda giyinin

Sevdiğiniz renklerde giyinmek sizi aniden daha güçlü, sofistike ve kendiniz gibi hissetmenize neden olacaktır. En sevdiğiniz rengi giyinin, doğal olarak özgüveninizin arttığını göreceksiniz.

3. Rahat edeceğiniz kıyafeti seçin

Kimse içinde rahat etmediği kıyafetlerle kendini güvende hissetmez. Aşırı dar etek, bluz ya da pantolonları tercih etmeyin. Kimse sizden başka hangi beden olduğunuzla ilgilenmez. İçinde rahat olduğunuz ve sizi iyi gösteren kıyafetler giymek istemez misiniz?

4. Sağlıklı beslenin

Sağlıklı beslendiğimizde cildimiz güzelleşir, cildimiz güzelleşince de kendimizi daha iyi hissederiz. Güzel görünmek için güzel beslenin. Tabağınızı meyve, sebze, yeşil yapraklı sebzeler ve sağlıklı yağlar ile yağsız proteinlerle doldurun. Şeker, rafine ve işlenmiş gıdalardan uzak durun. Böylece hem çok iyi hissedecek hem de çok iyi görüneceksiniz.

5. Açık olun

Eğer kendinize güveniniz yoksa fikrinizi söylemek, bir sohbete katılmak hatta hakkınızı aramak bile zordur. Aklınızdan geçeni söylemek özgüveninizi artırmak için çok iyi bir yoldur. Hiç kimse katılmasa da ne hissettiğinizi söyleyerek bile kendinizi iyi hissedeceksiniz.

6. Yazın

Hislerinizi, hedef ve sıkıntılarınızı yazarak kendinize güveninizi artırabilirsiniz. Kafanızın içindekini yazıya dökmek sizi rahatlatacak ve hislerinizi daha ulaşılır hale getirecektir. Yazmamak sizi strese sokarak, kafanızı karıştırıp karar vermede zorlanmanıza neden olabilir. Kafanızdakileri yazıya dökün. İyi hissedecek ve olayları kontrol altına alarak gideceğiniz yol hakkında bakış açısına sahip olacaksınız.

7. İyi arkadaşlıklar kurun

Eğer arkadaşlarınız sizi yarı yolda bırakır, kendiniz hakkında kötü hissetmenize neden olur ya da genel olarak kaba davranırsa özgüveniniz sarsılır. Sizi destekleyen insanların etrafında olmalısınız. Doğru arkadaş çok yakınınızda olabilir. Eğer sizi desteklemek yerine sürekli üzenlerin etrafında olmaya devam ederseniz doğru kişiyi bulamayabilirsiniz. İyi arkadaşlar size cesaret vererek ya da yalnızca yanınızda olarak özgüveninizi artırabilir.

8. Hobi edinin

Belki de yapmaktan zevk aldığınız ve de yeteneğinizin olduğu bir hobiniz var ama siz çok fazla üzerine düşmüyorsunuz. Sevdiğiniz birşeyi yapmak sizi oyalar, moralinizi düzeltir ve size cesaret verir. Etrafınızdakilerden hiçkimse hobinizden hoşlanmıyor hatta onaylamıyorsa bile siz sevdiğiniz şeyi yapmaya devam edin. Eğer hiç hobinizin olmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İş dışında yapmaktan zevk aldığınız, sizi heyecanlandıran ve size ilginç gelen şeyleri düşünün, bunları düşünürken hobinizi bulmak üzere olabilirsiniz.

9. Spor yapın

ana bırakın, spor yapmak hayatımızda önemli bir aktivitedir. Spor vücudumuza endorfin yollayarak bizi mutlu etmekle kalmaz bize özgüven de sağlar.
Bu sayede vücudunuza iyi baktığınızda otomatik olarak kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Yarım saatlik bir yürüyüş ya da yoga size çok iyi gelecek. Spor yapmak neleri başarabileceğinizi size gösterebilecek iyi bir ilaçtır. Ayrıca sağlığınız için de çok önemli olan spor kötü enerjiyi iyi enerjiye çevirmeye yardım eder.

10. Paylaşın

Kendinizi iyi hissedip özgüveninizi artırmak için en iyi yollardan biri de başkalarına yardım etmektir. Hepimizin içinde başkalarına yardım etme yeteneği ve ihtiyacı vardır. Bu yanınızı ortaya çıkartın. Daha mutlu, kendine güvenli ve etrafınızda olup bitenlerle daha ilgili olduğunuzu göreceksiniz. Çok büyük yardımlar yapmak zorunda da değilsiniz. Günlük hayatınızdaki ufak hareketler de büyük değişikliklere neden olacaktır. Küçük güzel bir not yazmak, birine yemek ısmarlamak ya da ihtiyacı olan bir arkadaşa vakit ayırıp onu dinlemek bile karşınızdakini mutlu ederken size de yardımcı olacaktır.

Yazar: hiynet

Bir cevap yazın