Metabolizmayı hızlandıran gıdalar

Yaşamın hızlı olması ve düzenli beslenmeye vakit bulamamak, kilo almamıza neden oluyor. Dünya sağlık örgütü, dünyanın en tehlikeli hastalığının obezite olduğunu ve bunun hızla yükseldiğini söylüyor. Uzmanlar, her ülkede buna çözüm bulmaya çalışıyor.

Metabolizmanızın hızlı çalışması kilo almanızı engeller. İşte, bu nedenle pek çok öneri yapılıyor. Uzmanlar, bazı gıda ve içeceklerin metabolizma hızını arttırdığı yönünde ortak fikirdeler. İşte, metabolizmanızın hızlı çalışması için yapılacaklar;

narenciye

Öncelikle mutlaka düzenli olarak kahvaltı yapın. Öğle ve akşam yemeklerinde ağır yemeklerden uzak durun. Akşam yemeğinizi mümkün olduğunca erken yemeye dikkat edin. Yağdan, şekerden mümkün olduğunca uzak bir beslenme tarzı yaratın. Yemek düzenine dikkat edin. Yemek yemediğinizde metabolizmanız çok fazla yavaşlar. Bu nedenle az ve sık yemeğe alışın. Midede sorununuz yoksa limon suyu veya limonlu soda için. Limonlu soda metabolizmayı hızlandırır. Günde, en az 2 bardak kadar yeşil çay, çay ve kahve tüketin. Acı biber metabolizma hızını yükseltir. Yemeklerde mutlaka tüketin.

Narenciye grubu içinde olan tüm meyveler metabolizmayı hızlandırır. Maydanoz ve turp metabolizmanın hızlanmasına yardımcıdır. Mümkün olduğunca soğuğa yakın duş almak metabozlimayı hızlandırır. Soğuk havalarda yürüyüş yapmak çok faydalıdır. Çünkü, sıcaklık derecesi düştükçe, vücudunuz ısınmaya çalışır ve metabolizma hızlanır.

Yorgun olduğunuzda metabolizma hızınız düşer. Bu nedenle çok fazla yemek yeme ihtiyacı duyabilirsiniz. Uzmanlar, çok yorgun olduğunuzda bir duş alarak erken yatmamızı öneriyorlar. Özellikle, televizyon karşısında vakit geçirmeyi seviyorsanız bunu oturur pozisyonda yapın. Yemek sonrası mümkün olduğunca yatmamak ve ılık bir bardak su içmek yediklerinizi çok daha iyi öğütmenizi sağlayacak ve metabolizmanızı hızlandıracaktır.